Yağ yakarken kas almak ya da kreatin kullanmak mümkün mü?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve miminor tarafından 10 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Kas yaparken yağ yakmanın imkansız olduğunu söylemek bana göre oldukça mantığa aykırı geliyor. Olayı kalori fazlası veya eksiği olarak düşünmemek gerek, çünkü vücudun kas yapması da yağ yakması da bütün gün devam eden süreçlerdir. Yoksa vücut günün sonunda oturup 'bugün şu kadar kalori aldım şu kadar da harcadım o halde kas yapmalıyım veya yağ yakmalıyım' gibi bir hesaba girmez. Yani günün sonunda hem yağ yakmış hem de kas kazanmış da olabilirsiniz. Ama daha önce dediğim gibi bunlardan sadece birine odaklanmak, her ikisini birden yapmaktan çok daha hızlı sonuç getirir.

SCHWARZXXL bunu beğendi.
  2. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    tabiki mümkün. kreatinin vücutta su tutma mit i zaten bozuldu.

3. miminor

miminor Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Kas alırken kesinlikle yağ yakmak mümkün yani testlerimde bu çıkıyor ve yalan olacak hali yok. Düzenli beslenip, yeterli proteini alıp iyi bir diyet ile bunu gerçekleştirebiliyorum. Gerçekleşmez imkansız diyenler bunu denedi mi? Ben denedim ve oluyor. Belki çok hızlı kas alamıyorsunuz ama kas kaybetmeyip üstüne biraz almak da süper bir şey ve zaten yapmak istenilen de bu. Kreatin, l carnitine ve optimum whey kullanıyorum. haftada 1 kez istediğim şeyi yiyorum o gün serbestim. haftada 5 gün kardiyo ve ağırlık antrenmanı yapıyorum. 30 dakika boyunca nabzımda koşuyor ya da yürüyorum bu da yağ yakımını hızlandırıyor. Ağırlık antrenmanlarımla beraber protein ve kreatin takviyesi ile de kas kaybetmeyip, testlerde aldığım çıkıyor.

4. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Burada söylediklerime dair ingilizce bilimsel calismalar asagida ;

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15212752
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10091274
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15107010

Yag Yakma ve kas gelisimi iki farkli metabolizmayi ve hormon durumunu gerektirir. Ikisinin ayni anda olmasi imkansiz degildir fakat, yag yakarken kas kazanmaya calismak ya da tam tersi igneyle kuyu kazmaya benzer, o yüzden tüm dünyada Profesyonel Bodybuildingciler, ikisini birbirinden ayirarak, birine yogunlasirlar.

5. miminor

miminor Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0

olay ''bodybuilding''e girince dediklerinize ters düşebilir belki hem yağ yakıp hem kas almak fakat istenilen şey eğer ki yağ oranını azaltıp kaybetmeden de azar azar almaksa bu mümkün olabiliyor.

6. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Bu tür genel gecer söylemlerde bulunurken bilimsel calismalara dayanmayi tercih ederim. Yoksa genetikten baslayip kisisel Psikolojinin Training e etkisine kadar, yag yakimini ve kas gelisimini her bir bireyde farkli yönde etkileyen faktörler var. Fakat bir Bodybuilding Forumunda insanlari yanlis yöne yönlendirmeden önce bunu bilimsel calismalarla desteklemek gerektigini düsünüyorum.

7. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    aşşağıda 2 tane başlık açtım, ama ilginizi çekmemiş, niye çeksin, mod değilim, admin değilim, avatarımda büyük cüsseli bir resim yok, yada ne bileyim Dr diye ünvanım yok. yağ yakmanın en kolay olduğu spor body buildingtir, aksini kanıtlayabiliyorsan bana bunu açıkla. 1 günlük basit, uyduruk, bacak çalışmasını ele alalım. 4 x 15 squat, 4 x 15 leg press, 3 x 12 harmstring. yaptığın bu çalışma sırasında yaklaşık 400-500 kalori harcarsın. sadece bu çalışmada ama, daha sonra vücut buradaki hasarı tamir ederken kalori harcamaya devam eder, tamirat bittikten sonra kaslar yavaş yavaş gelişeceği için her hareketinde, yada uyurken günlük harcadığın total kalori miktarı artar. body building de bulk programı yada diyet programı diye birşey yoktur. diyet programı isteyenede maximum kas programmı veriyorum, bulk programı isteyenede maximum kas programı veriyorum, kendimde memnunum, tavsiye ettiğim herkezde memnun. bulk ve definisyon dönemlerimiz arasında değişen tek şey beslenme, ve yağ yakarken de deli gibi hacim alınabilir. amarikalalılarında dediği gibi olay beslenmeye bakıyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:58 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:56 ----------

al sana bilimsel gerçek, hasarlı dokunun tamiratı = vücudun kalori harcaması, kas miktarının artması = bazal metabolizmanın hızlanması. antrenmanı filan saymadık bak bunlar sadece 24 saat boyunca kazanılan ekstradan harcanan kaloriler. ben boşa demiyorum, yağ yakıcılar bölümünde bodyciler yok, maratoncu olmuş herkez. koşun abi nonstop koşun, önce yağ yakın sonra kas yaparsınız :D

Bozo-Baku, orkunberk ve miminor bunu beğendi.
  8. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Söylediklerimden Bodybuilding le yag yakilmaz cikarsamasini yapmak icin oldukca ugrasmis olmaniz gerek. Bunu hic bir yerde savundugumu hatirlamiyorum, aksine, diger Thread lerde de sunu savundum ki , Bodybuilding yag yakma noktasinda Cardio dan daha verimli.

Dedigim gibi burada kendimi tekrar etmekten öteye gitmiyorum, savunduklarimi bilimsel calismalarla destekledim, ve söyledigim teksey; Definisyon ve kas Gelisimi iki farkli Metabolizmik ve hormonsal süreci gerektirir ve bu yüzden ayri ayri yogunlasilmasi gereken süreclerdir. Ikisini ayni anda yapmaya calismak Minimum kazanc demektir. Bu dünyanin heryerinde profesyonel Bodybuildingciler tarafindan uygulanan bir taktiktir.

9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Tutarlılığın göz kamaştırıyor.

Amatör olarak, ve naturel çalışan bir sporcunun pro vücutçular gibi ağır bulk ve definisyon periyodları geçirmeleri bir nevi hamallık olacaktır.

Kas kütlesini arttırıken doğru beslenmeyle yağ miktarını da düşürmek son derece mantıklı ve sağlıklı bir yol.

Bozo-Baku bunu beğendi.
  10. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Sanirim yazdiklarimdan ne demek istedigim yeterince anlasildi. Kelimelerle oynamanin pek anlami oldugunu sanmiyorum, gereken bilimsel calismalari da linkledim. Daha fazla tartismanin anlami oldugunu düsünmüyorum.

11. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kendi yaptığın şeylerin gerekli olmadığını söylemekte ısrarcısın. Evet, kelimelerle oynamaya gerek yok.

Verdiğin linkler kas inşası ve yağ yakım süreçleri illa ki ayrılmalıdır demiyor. Ama ne olsa da verdiğin linkleri çoğu kişi okumayacak öyle değil mi?

12. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    body building in yağ yakmada daha verimli olmasını söylemişsin. nasıl daha verimli peki? 4 set 20 tekrarlamı, yoksa maximum kas kütlesine yönelik piramit setlerle mi?

13. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Son gönderdigim linkteki "Macronutrient considerations for the sport of bodybuilding" yazisindan alinti ;

"Body builders attempt to increase muscle mass during the off-season (no competitive events), which may be the great majority of the year. During the off-season, it is advantageous for the bodybuilder to be in positive energy balance so that extra energy is available for muscle anabolism. Additionally, during the off-season, adequate protein must be available to provide amino acids for protein synthesis. For 6-12 weeks prior to competition, body builders attempt to retain muscle mass and reduce body fat to very low levels. During the pre-contest phase, the bodybuilder should be in negative energy balance so that body fat can be oxidised."

14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kelimelerle oynamayalım diyorsun sonra aradan laf cımbızlıyorsun.

"it is advantageous" demek illa ki öyle olması gerekiyor demek değil.

aynı süreçte kas inşası ve yağ yakımı yapamayan bir vücut nasıl oluyor da egzersizi bırakıp danalar gibi yerken bir yandan kas kaybedip bir yandan yağlanabiliyor sence?

kas kaybı katabolik, yağlanma anabolik...

nasıl aynı süreçte gerçekleşiyor?

vücut kas inşa ederken hiçbir şeyi yıkmayayım aman demez. öyle olsaydı, bulk döneminde hücre yenilemesinin durması gerekirdi. yaşlı hücrelerin ölmemesi gerekirdi. neden çünkü anabolik süreçteyiz... kas inşa ediyoruz hiçbir şey yıkamayız.. öyle mi?

böyle saçmalık olmaz. yanlış bilgilerle, elindeki kaynakları çarpıtarak insanları yanıltma burada.

Bozo-Baku bunu beğendi.
  15. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Metabolizma Anabol ve Katabol süreclerin bir bütünüdür ve bu sürecler hergün sirayla vücutta degiserek gerceklesir. Fakat asla ayni anda olmaz. Vücutta anabol bir cevre olusturmak yalnizca beslenmedeki kalori fazlasi ile degil ayni zamanda kaslarda yeterince uyarilmayla saglanir. Uyarilmayan kasta katabol sürec baslar ve kalori fazlasi olsa da kücülmeye baslar. Kas gelisiminde önemli olan bu anabol sürecleri arttirmak ve enerji saglaniminda vücudun kendi protein, yag ve karbonhidratlarindan yararlanip katabol bir sürece girmesini engellemek icin kalori fazlasi gerekir. Gösterdigim kaynaklarda bunu destekliyor, neyi nerede carpitiyorum ciddi merak ediyorum.

16. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    nasıl aynı süreçte gerçekleşiyor sorusunu sen anlat diye sormadım. birşeyi anlamanı sağlamak için kurdum o cümleyi.

senin de söylediğin gibi vücut gün içinde anabolik ya da katabolik konumda olabilir. yani aynı gün içerisinde kas inşa edip yağ yakabiliriz. bunların aynı saniye içerisinde gerçekleşmesine gerek yok.

yani yağ yakarken kas inşa edilebilir. gösterdiğin kaynaklar da bunu yalanlamıyor. gösterdiğin kaynaklar anabolik ve katabolik süreçleri anlatmış; yağ yakarken, aynı dönemde kas inşa edemezsiniz dememiş. yani iddia ettiğin gibi senin dediklerini desteklemiyor.

yanlış yönlendiriyorsun insanları hala.

17. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Bulking dönemi kas gelisimi icin anabolik cevrenin olusturuldugu (kalori fazlasi + Training) bir dönemdir ve katabolik süreclerden cok anabolik sürecler bu döneme damgasini vurur, böylece kas gelisimi saglanir.

Cutting dönemi yag yakimi icin katabolik cevrenin olusturuldugu (kalori azligi ) bir dönemdir ve anabolik süreclerden cok katabolik süreclerin gerceklestigi bir dönemdir.

Birine yogunlasarak maximum kazanci saglamak bütün dünyada Bodybuildingcilerin yaptigi seydir. Bunu tartismanin anlami yok.

18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    yağ yakarken kas kütlesini arttırmak da bir çok vücutçunun yaptığı birşey. drug-free çalışanlar arasında da giderek daha yaygın bir hal alıyor.

senin sorunun, önce yağ yakarken kas gelişimi imkansızdır deyip, sonra olur ama yavaş olur diye yan çizmek. verdiğin kaynakları da insanlara yanlış aktarmak.

neyin tartışılacağına da senin gibi yanlış yönlendirme yapan biri karar veremez.

Bozo-Baku bunu beğendi.
  19. jormakka

jormakka Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    Frankfurt am Main
    Neden inatla insanlari yanlis yönlendirdigimi ya da kaynaklari carpittigimi söyledigini anlamiyorum. Sanirim burada daha fazla tartismanin anlami yok. En azindan ben bunu yapmayacagim.

20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    çünkü bunu yapıyorsun. hem de inatla.

Sayfayı Paylaş