Vücut Tipleri Hakkında Geniş Bilgi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve diez tarafından 3 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 160 üye.
  1. Wicca

Wicca Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Bu işin ekmeğini yiyen bir benim galiba. Hem Ektoya hem Mezoya uyan bir vücudum var, uzun boy atletik yapı, kas yapmaya müsait yağsız yapılı bir vücudum var zaten. Bu on numara oldu. :p

2. Bloodness

Bloodness Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar bence vücut tipleri diye birşey yok 1954 yılında William Herbet SHELDON'un ortaya çıkardığı bir tezdir. Vücut yapısı beslenme ve antrenman ile ilgilidir. Kaslar veya kilolar kendiliğinden oluşamaz arkadaşlar. Kısaca vücuttaki hormonlara göre kişinin kilolu olup, olamaması, veya kaslı olup olmaması değişir. Saygılarımla...

3. Wicca

Wicca Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Zaten genel itibariyle vücut tipleri ömrünüzün sonuna kadar standart bir şekilde kalacak diye bir durum söz konusu değil. Bugün hangisi sizin için uyumlu, yarın hangisi sizin için uyumlu değişir. Metabolizma hızınız, hormonal seviyeniz ve bu seviyedeki değişiklikler zaman içerisinde mutlaka farklılaşmalara uğrayacak ve bu yüzdendir ki sizin de vücut tipiniz değişecek. Aslında yok gibi değil de şöyle düşünebiliriz. Var diyebiliriz ancak ectomorph olduğunuzu düşünüyorsanız metabolizmanız 10 yıl sonra yavaşlayacağından endomorph olacaksınızdır. Böyle de düşünülebilir.

Bloodness bunu beğendi.
  4. Bloodness

Bloodness Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Kesinlikle katılıyorum, şimdiki lise öğrencisi 1954 yılındaki bir bilim adamından daha çok şey biliyor. Vücudun yağlanması olsun, kaslanması olsun, insanın hormonlarına ve metabolizma hızına göre değişir. Vücut tipleri antrenmana, hormonlara, metabolizma hızına ve beslenmeye göre oluşur dediğiniz gibi ama kesinlikle bir kişi ekto ve bu kişi hacim kazanamaz veya kilo alamaz diye algılanıyor. Bir kişi kilo alamıyorsa hormonal bozukluğu olabilir, genetik bir hastalığı olabilir. Kısaca vücut tiplerini evet ayırabiliriz ama ben vücut tipleri diye birşey yok diye şunun için dedim bazıları ben ne yersem yarıyo çok hızlı kilo alabiliyorum o zaman ben endoyum diyor. Anlatmak istediğim buydu. Bu arada teşekkürler cevabınız için.

5. ArifAK

ArifAK Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Web Tasarım - Programcılık
    Yer:
    İstanbul
    Mezomorf ve atletik oluyorum ozaman ben, geniş omuz dar kalça ince bel zayıfım kemik görünmüyor ama baklava v.b var fitness başlamama az kaldı ama başladığımda güzel bi vücut beni bekler inşallah o_O

6. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    akıl hastalığına olan yatkınlığımı şuan anlamış bulunuyorum.onun dışında neden kaslarım hemen gelişmiyor bu da açıkça belli oldu güzel paylaşım olmuş

7. iiremuner

iiremuner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ya her taraf fitnes yapan milletle dıolmuş :D hele 17 18 yaş çocukları :) Bıktım gına geldi :)))

8. KutsalSpartacus

KutsalSpartacus Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çorum
    Hâlâ ben ektoyum, endo mezo karışımıyım diyenler var ne deyim ben bu işe? Vücut tipleri diye bişey yoktur. Olması da mantığa aykırıdr ve bilimsel açıklaması da yok bunun. En basit örnek iki yıl önce 60 kg'deydim karın kasları felan var 30-32 cm kollar zayıf bişeyim düşünün işte. Bir yıl sonra hızlıca kilo aldım 80e çıktım, yağlandk ama boy da uzadı biraz. Noldu vücut tipim mı değişti? Eğer vücut tipi değişebiliyorsa neden işin içine kemikleri de katıyorsunuz kemikler kalınlaşıp inceliyor mu? Diğer örnek Christian Bale. Adam bir yıl 50-55 kg kemikleri sayılıyor diğer yıl 85 kg kaslı vücudu var, tekrar 55 kg tekrar 90 kg, tekrar 55 kg ve sonra da 100 kg göbekli oluyor. Bu nasıl oluyor her yıl vücut tipi mi değişiyor? Ya da bu adamın vücut tipi ne?
    Bir takım faktörler vardır insanları birbirinden ayıran genetik boy uzunluğu kol uzunluğu metabolizma hızı vs. buna laf yok zaten herkes aynı yaratılsa hepimiz aynı sürede gelişirdik berbat birşey olurdu. Özellikle etrafta vücut tipine göre program yazan hocalar gördükçe deliye dönüyorum, hâlâ şehir efsanelerine inanıyoruz ve sonuç ortada, hiç bir spor dalında başarılı değiliz düzgün sporcu sayımız az. Adamlar birçok şeyi aşmış bilimsel araştırmalar yapıyor nasıl daha fazla yağ yakılır diye, bizimkiler de ben mezoyum ben ektoyum diye dolaşıyorlar ortalıkta, protein tozu öldürüyor diyorlar, iğneyi bassam ben de olurum diyorlar...

ArnoldBody bunu beğendi.
  9. zehirbey

zehirbey Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    hocam ben bunların hiçbirine uymuyorum ya kemiklerim ince ama uzuvlar uzun değil yani normal kollarım falanda kolayca gelişti 1.5 ay oldu baslayali gözle görülür fark var yanı vucudum gelişiyo ama bu vücut tipinin nasil oldugunu nasil anlayacağız boyum 173 kilom 69 (baslarken 60dı)

10. pwii

pwii Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Bildiğin saçmalamışsın farkında mısın? Bir şeylere atarlanmışsın ama seninde elle tutulur bir bilgin yok.

11. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Kesinlikle vucut tipi diye birsey var..bunu salonlarda 6 7 ayda hizli gelisim saglayan biriyle 2 senedir salona gelip cok az gelisen insanlarla kiyaslayabilirsiniz..en azindan genetik faktor diye birsey kesin var...sifirdan spora baslamis genis omuzlu birisiyle dar omuzlu birisi gibi

12. KutsalSpartacus

KutsalSpartacus Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çorum
    Genetik faktör ve farklılık tabi ki var, herkesin gelişim hızı, kas yapısı, kas şekli, metabolizması felan farklı. Ama endo mezo gibi şeyler yok, saçma bir sınıflandrma, biraz düşün anlarsın. Bilimsel dayanağı yok vücut tipinin zaten. Ayrıca bu kadar çeşitli vücut şekli varken sadece üç taneyle tüm vücutları sınıflandırmak ne kadar mantıklı? Yani varlıkları bir canlı cansız diye ayırmak var bir de canlı türlerini insanlar hayvanlar bitkiler vs. diye detaylıca ve mantıklı bir sınıflandırmayla ayırmak var bilmem anlatabildim mi?

ArnoldBody bunu beğendi.
  13. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Gelişim hızı, kas yapısı, metabolizma farkı diye vurguladığınız farklı unsurlar, farklı vücut tiplerinin varlığından kaynaklanıyor. Ancak sadece üç tip vücut vardır sözüne katılmam derseniz haklısınız, böyle bir şey yoktur. 3 ana vücut tipinin köşelerde yer aldığı bir üçgen düşünün, her insan bu üçgenin bir noktasında yer almaktadır, kimisi birinden çok daha fazla özellik barındırır kimisi diğerinden. Ektomorf özellikleri baskın bir insan, 100 kg vücut ağırlığına ulaştığında halen ektomorftur, 100 kg iken, 30 kg zayıflayıp 70 kg olan bir endomorfta hala endomorftur. Aralarındaki tek benzerlik ise, birinin kg alırken, diğerinin yağ yakarken fazlaca zorlanmasıdır.

14. KutsalSpartacus

KutsalSpartacus Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çorum
    Anlatmak istediğinizi anladım, üçgen mevzusunu. Benim anlatmak istediğim metabolizma farklılığından dolayı kilo almak vermek herkeste farklıdır, ama bu vücut tipleri özelliklerinde kiminde kemikler kalın olur, kimisi çok zor vücut yapar diyolar, hangisi tam hatırlamıyorum. Ben buna katılmıyorum, çok çalışıp da vücut tipi yüzünden iyi bir vücut tipi elde edemeyen duymadım. Genetik olarak kötü bir vücuda sahip olan bir arkadaşım bile azmederek çok estetik bir vücuda ulaştı (75 kilo zayıf kollu kilonun göbekte biriktiği bir şekli vardı ilk başta) , salondaki hocaları da ona senin vücut tipin bu işi yapmaya müsait değil demişler, cevabını çok güzel verdi arkadaşım o hocalara... Yani vücut tipinde sadece kilolar yok, kemikler de işin içinde ve bu bana saçma geliyor. Ayrıca bircok kişi vücut tipin müsait değil lafı yüzünden asla iyi bir vücuda sahip olamayacağını düşünüp moralini bozuyor, ben buna karşıyım. Ve ufak genetik faktörler dışında herkesin bu hayata eşit başladığını düşünüyorum, birazcık kan ve geliştirilebilir kaslarla...

FitV-log ve ArnoldBody bunu beğendi.
  15. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Aynı şeyleri söylüyoruz aslında, yalnızca avantaj ve dezavantaj farklılıkları var. Forumun en iyi durumda ki üyelerinden biri @Lethe552 , bu adam ektomorf, yani en zor gelişim gösteren, yağ depolaması bile genellikle zor olan bir vücut tipinden, kim çıkıp gelişmemiş diyebilir? Emek ve donanım çok önemli. Vücut tipi, yolda neler çekeceğinizi belirler, varacağınız noktaya siz gidersiniz.

ArnoldBody ve Berkay Türkkan bunu beğendi.
  16. SensoryCortex

SensoryCortex Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul
    Endomorf bana yakın kalıyor ama boyum kısa değil 187 yaş 17 daha'da uzarım gibime geliyor

17. Toygun15

Toygun15 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öğrendiğim iyi oldu. Baya bir araştırma yapmıştım açıkçası doğuştan ince yapılı olduğumdan vg ye Başlama ihtiyacı duydum. Yazın gelmesini istememek Tişört giymekten utanmak toplu yerlerde kafe ve benzeri yerlerde kollarını kendini saklamak nasıl bir his sadece yaşayanlar bilir. 4 ay oldu vg ye başlayalı artık bi nebze olsun rahat rahat kısa kollu giyip dolaşabiliyorum. Ama daha çok yol var.

18. Talha Cantürk

Talha Cantürk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler 4 aydır body yapıyorum saçlarım uzun bu gücümü ve enerjimi düürürmü kestiriymi saçlarımı

19. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Ne alaka? Mr olimpiya da adi aklima gelmiyor 2. Olan bir zenci var saclari uzun

20. ScaryenD

ScaryenD Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Her ne kadar genetik faktörde olsa ben vucut tıplerıne acıkcası pek ınanlardan degılım boyle bır bılgı kesın olarak yoktur ben 60 kılo 186 boyundaydım seneler oncesı spor yaparak 90 kıloya ulastım ne yanı sımdı benım vucut tıpım ektomorfdan mezomorfamı gectı :) vucut tıpını cozumlemek mumkun olsa bu sekılde bır makale yapıp ınsanları kesın net bılgılendırmek dogru olmazdı bunun ıcın onemlı tesler gerekırdı uzun zamandır anlatmaya calıstıgımı savas bey bır baslıkta toplamıs bı bakın derım :)
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2015 ---
    etrafınıza bakabılırsınız cok zayıf ılerkı zamanda cok kılolu olan bır suru ınsan goruceksınız su ıcse yarayan tıpler e madem vucut tıpı dedık bu ınsan nasıl kılo aldı genısledı vucut tıpı bu kadar degıskenmıdır :)

Sayfayı Paylaş