The Major Memory System (İleri Düzey Hafıza Tekniği)

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve sthammer tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. sthammer

sthammer Guest

İster Fonetik Hafıza Sistemi deyin ister Binbaşı ya da Yüzbaşı hafıza sistemi deyin… Gerçek şu ki pek çok hafıza şampiyonu bu sistemi kullanıyor.

Önce basitten başlıyoruz (Temel)

Rakamlarla imgeleri birleştirerek oluşturduğumuz Temel ilişki kurma listesi 1-20 arası

1-Elektirik Direği (1 rakamına benziyor)

2-Kuğu ( 2 rakamını andırıyor)

3-Martı (3 rakamını yan çevirince martıyı andırıyor)

4-Yelkenli (ben genelde yelkenli gemiye benzetirim)

5-Beş Parmak (5 rakamı için açıklamaya gerek yok)

6-Pistol (6 rakamını sağa doğru çevir :)

7-Öğrenci (ilkokula başlama yaşı kaçtı?)

8-Bisiklet (şimdi de 8 rakamını sağa çevir)

9-Kedi (kediler kaç canlıydı?)

10-Ton Balığı (tON balığı, genelde kutusu aklımda)

11-Kale Direği ( iki adet 1 rakamını daha iyi sentezleyemem)

12-Bir Düzine Kalem ( 12 olmasından mütevellit)

13-Cadı (13 rakamı uğursuz mu ne?)

14-Yüzük (benim hatuna 14 ayar yüzük aldım )

15-Maaş (Memurlar için ayın 15'i maaş günü)

16-Lise (Liseye başlama yaşı kaç?)

17-Komedi (kom(Y)EDİ deyince ilk akla gelen şahıs)

18-Oy Sandığı (Oy kullanma yaşı kaçtı?)

19-Buharlı Tren (19.yy'da icat edildi bu tren)

20-Asker (Askerlik yaşı kaçtı?)

Akli Resimlerde(imgelerde) dikkat edilecek hususlar:
    -Resimler canlı ve net olmalı
    -Resimlere hareket verilmeli
    -Duygular işin içine katılmalı, olağanüstü duygusal senaryolar
    -Resimlerde abartı olmalı
    -Kişi kendini resmin bir parçası yapmalı

Dr.Gary Small’un hafızanın kutsal kitabı adlı eserinde dediği gibi; bak, resmini çek, bağlantı kur

Unutmayın! Bu imgelere hakim olmalısınız, kafanıza çivi gibi çakın, eğer bu 20 rakama hakimseniz, şimdi teknikleri kullanma zamanı

İşte Test! Bakalım birbiriyle ilişkisi olmayan 20 nesneden kaç tanesini hatırlayabileceksiniz. Akli resimlerle bağlantı kurun; örneğin 1 rakamı elektirik direğini temsil ediyordu değil mi? O zaman elektirik direğine çıkan inşaat işçisini hayal etmek zor olmasa gerek veya Cem Yılmaz’ın perde takması, gerisi size kalmış, Şimdi kendinize 2 dakika verin...

Test

1-İnşaat İşçisi
    2-Masa
    3-Şapka
    4-Lavabo
    5-Sandalye
    6-Ajdar
    7-Kemer
    8-Orhan Gencebay
    9-Merdiven
    10-Kaşık
    11-Top
    12-Kağıt
    13-Armut
    14-Shakira
    15-Kitap
    16-Öğretmen
    17-Perde
    18-Ayakkabı
    19-Tank
    20-Sigara

2 dakika sonra hafızanızdan sayın, çoğunu doğru sırada ve doğru şekilde hatırlamışsınızdır, tabi imgelere hakimseniz.

Şimdi kalfalık dönemi bittiyse Ustalık dönemine geçelim

MMS(İleri Düzey Teknik)

Fonetik Hafıza Alfabesi

0-S(Z) hafızaya alma örnek: sıfırın ilk harfi S
    1-T(D) t harfinin bir tane dik çizgisi var
    2-N n harfinin iki tane dik çizgisi var, gibi
    3-M
    4-R
    5-L
    6-J(Ç),(Ş)
    7-K
    8-F(V)
    9-P(B)

Parantezler ilave seslerdir, mesela F harfi 8 rakamı için ana harf, V harfi ise ilave harftir, F’ye alternatif kelime veya imge türetilemezse kullanılır.

0-101 Arası Kendi MMS Alfabem

00-Saz
    01-Süt
    02-Soğan = örnek 0=S, 2=N (SN)= kelime türet= soğan=resmet hafızanda
    03-Sema – Mevlevi dönüşü
    04-Sera
    05-Sal
    06-Saç
    07-Sucuk
    08-Sahaf
    09-Soba
    1-20 arası Temel İlişki listesiyle aynı; yukarıda verdim, dikkat edin karıştırmayın
    21-Nato = örnek = 2=N, 1=T (NT)= KELİME TÜRET=NATO=HAFIZANDA RESMET
    22-Nine
    23-Nem
    24-Nar
    25-Nal
    26-Naaş ya da yengeç
    27-Nikah
    28-Nüv – ben genelde çıplak kadın hayal ediyorum, laf aramızda pek çok şampiyon böyle
    29-Nebile adında bir kır
    30-Muz
    31-Mit
    32-Mayın
    33-Meme
    34-Mühür
    35-Mala
    36-Maç – imge futbol topu
    37-Maki- bitki ya da Japon anime karakter
    38-Mavi
    39-Miyop
    40-Rus – ya bayrak ya da elena isinbayeva
    41-Red kit
    42-Ren geyiği
    43-Roma
    44-Rögar kapağı
    45-Rahle
    46-Ruj
    47-Rakı
    48-Ruf, isim adı bende saklı
    49-Rahip, papadan farkı siyah renk
    50-Laz
    51-Ladin
    52-Leğen
    53-Lama
    54-Lor Peyniri
    55-Lale
    56-Leş kargası
    57-Likör
    58-Lav
    59-Leblebi
    60-Çizi eti kraker
    61-Çote amir han karakteri, çatı da olabilir
    62-Çin – bayrak ya da ceki çen
    63-Çim
    64-Çar – nedense putin, kafasında taç var
    65-Çöl
    66-Çiş
    67-Çakı
    68-Çivi
    69-Çöp
    70-Kasa
    71-Kadı- köyü de olur
    72-Kene
    73-Kama
    74-Kar
    75-Kel
    76-Keçi
    77-Kaka – futbolcu ama başka bişey de olabilir
    78-Kivi
    79-Kapı
    80-Fas – bayrak ya da badr hari
    81-Foto makinesi
    82-Fin- bayrak ya da jari litmanen, ne topçuydu be
    83-Vim
    84-Fare
    85-Fil
    86-Fiş
    87-Fok
    88-Fifa – imge olarak dünya kupası
    89-FB – alex veya aziz başkan, doğvu mu?
    90-Bozkut
    91-Bot
    92-Bana – hektor rolündeki eric bana, bina da olabilir
    93-Bim
    94-Bira
    95-Bal
    96-Paşa – general
    97-Pakyao – en beğendiğim boksörlerden manny pac-man
    98-Puf eti
    99-Papa
    100-Tesis =örnek=1=T=0=S=0=S askerliğimi yaptığım tesis
    101-Tost

Basit örnek = 20 Haneli rakamı ezberleme
    Ezberlenecek sayı: 22479804557632198565
    Yöntem= 22-47-98-04-55-76-32-19-85-65
    imgeler ne olur? nine-rakı-eti puf-lale-sera-keçi-mayın-buharlı tren-fil-çöl
    şimdi kafamdan yazıyorum senaryoyu:
    -Ninem rakıyı kafaya dikti, ardından bir de eti puf yedi :) Yürüyüşe çıktı, bir de ne görsün! yolun ortasında sera varmış, ne güzel bir lale var o serada, OLAMAZ! Keçinin biri laleyi yiyor tam ninem keçiye taşı attı, amanın keçi kaçarken hoop mayına bastı :) bu vahim olaya dayanamayan ninem buharlı trene atladı hemen ve köye gitti, Yine depresyona giren ninem nedense bir filin üzerinde çölden fizana kadar gitti :)

Aslında daha karışık olabilir ben biraz da basitleştirmek için bağlama yaptım.
    Ben bu teknikle 5 dakikada 120 haneli bir rakamı hatasız ezberleyebiliyordum, memoriad'a katılmayı düşünüyordum ancak imkanlar el vermedi, bu teknikte ustalaşmak için ücretsiz memoriad simülatörünü bilgisayarınıza indirip, egzersiz yapabilirsiniz, sayılar maratonu kategorisi*
    Kendi icat ettiğim teknikten ötürü daha fazla kullanmıyorum daha fazla rakama hakim olmak isteyenler için adres link https://www.phoneticmnemonic.com/, başarılar thums:

İncelemek İsteyenler İçin Ana Kaynak: https://www.academictips.org/memory/majorsys.html

Yardımcı Kaynaklar:
    Hafızanın Kutsal Kitabı
    Fotografik Hafıza Teknikleri
    Süper Hafıza Teknikleri
    Güçlü Hafıza

Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ekim 2012
    neverbackdown., bymurat006, YuBingJun ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. sthammer

sthammer Guest

2.Parça - Hafızayı Güçlendirme Tavsiyeleri

Öncelikle Mümin Sekman'ın Beyin Kullanma Kılavuzuna bir göz atın link https://www.kigem.com/beyin/beyin_kullanma.pdf

Hafızayı Güçlendiren Besinlere Bir Göz Atalım

Aslında bu görüntü her şeyi açıklıyor :)

Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olması elbette harikadır.Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşısında tüylerimiz diken diken olmaktadır. (İ.T.Ü mezunları elektronik dergisi – alıntı kaynak)

AntiOksidan Beyin Gıdası

Aldığmız besin maddeleri, hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşür. Ancak bu yanma işlemi sırasında ortaya `oksidan` adı verilen moleküller ortaya çıkar.
    Oksidanlar; kansere, damarlarda yapı bozukluklarına, erken yaşlanmaya ve alzaymır’a sebep oluyor. Bu oksidanlarla savaşıp onları etkisiz hale getiren ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere 'antioksidan' adı veriliyor.

Amerika`da Boston Massachusetts`deki Tufts Üniversitesi’ndeki araştırmacılar,
    sebze ve meyvelerin antioksidan kapasitelerini ölçüp ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity-Serbest Radikalleri Emme Yeteneği) Tablosu adını verdikleri bir tablo hazırladılar.

ORAC Tablosu

Yapılan araştırmalara göre sebze ve meyvelerin 100 gramındaki ORAC değerleri şöyle:

Kuru erik 5.770
    Kuru üzüm 2.830
    Siyah böğürtlen 2.036
    Kıvırcık salata 1.770
    Çilek 1.540
    Erik 949
    Brokoli 890
    Avokado 782
    Portakal 750
    Kırmızı biber 710
    Kiraz 670
    Kivi 602
    Soğan 450
    Taze üzüm 446
    Mısır 400
    Patlıcan 390
    Muz 221
    Elma 218
    Taze fasulye 201
    Domates 189
    Kayısı 164
    Şeftali 158
    Armut 134
    Karpuz 104
    Kereviz 61
    Salatalık 54

Alıntı:Hafızanın Kutsal Kitabı

PeNa, YuBingJun, StormBlast ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. 2157

2157 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    güzel bir çalışma olmuş teşekkürler :) bana bunu eniştem ögretmişti gerçekten işe yarıyor normalde bir konuyu 5 kere okuyupta aklına giremeyen konuyu bunla tekseferde hafızanıza kolaylıkla kaydedebilirsiniz denemeyen varsa eger, mutlaka dennesin diyorum...

rockybalboa7 ve sthammer bunu beğendi.
  4. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    Şiir ezberlemek için bir yönteminiz var mı ?

5. sthammer

sthammer Guest

Şiir ve Düz Metin Ezberleme - The Major Memory System

Genelde yazarak çalışmak daha faydalı olur. Çoğu kişi akrostiş yöntemini kullanır. Şiir ezberlemek düz yazıya nazaran çok daha kolaydır. Şarkı sözlerini de çok çabuk ezberleriz mesela, ritim ve kafiye faktörü, detaylı bilgi vereyim;

*Öğrenmenin başında ve sonunda öğrenilenler daha çok hatırlanır.
    *Birbiriyle ilişki kurabildiğimiz şeylerin hatırlanması daha kolaydır.
    *Olağanüstü ve diğerlerinden farklı olan bilgilerin hatırlanması daha kolaydır.(Örnek forum derecelendirmesi; benle bir 'gt üyesi'ni karşılaştıralım hangisi hafızanızda kalıcı? turkuaz parlak renkli olan öyle değil mi)
    *Ve tekrarlamanın hatırlamaya olan etkisi önemli

Ezberlenecek metni grupla; paragraf paragraf, cümle cümle vs.
    Her grubu temsil eden bir anahtar kelime seç
    Ve akli şekilleri anahtar kelimelerle ilişkilendirerek sırasıyla hafızana al

Kendim şiir örneği vereyim, Temel hafıza sisteminin uygulanışı, İki zen ustasının atışma şiiri; (ayrıca bknz. Zen Hikayeleri https://www.bodyforumtr.com/vbforum/zen-hik-yeleri-t59760.html?t=59760 )
    Koyular seçilen anahtar kelimeler

Gövde bilgelik ağacıdır. 1-Elektirik Direği
    Zihinse parlak bir ayna 2-Kuğu
    Onu hep temiz tutmalı ki 3-Martı
    Üzeri toz tutmasın 4-Yelkenli
    Karşılık;
    Ne bilgelik ağacı var 5-Beş Parmak-el
    Ne de parlak bir ayna 6-Pistol(Tabanca)
    Yok boşluktan başka bir şey 7-Öğrenci
    Toz nereye konacak 8-Bisiklet

Anahtar kelimeler ve akli imgelerin ilişkilendirilmesi:
    Örnek bilgelik ağacı; şu yüzüklerin efendisi filmindeki meşhur ent'lerin reisi [​IMG]

1-Elektirik direği-bilgelik ağacı:Olağanüstü senaryolar, elektirik direği yolda yürüyen bilgelik ağacına durduk yere omuz atar ve aralarında arbede çıkar, elektirik direği bilgelik ağacına kafa atar a32 ve bilgelik ağacının yaprakları dökülür, bunun üzerine bilge ağaç mahkemeye dava açar :)
    2-Kuğu-ayna: Bayram günü kuğumuz ayna karşısında süsleniyor
    3-Martı-temiz:Bayram için temizlik yapan bir martı hayal edin camları siliyor :)
    4-Yelkenli-toz: Yelkenli bir geminin her yerinin toz içinde olduğunu hayal edin
    5-Beş parmak(el)-bilgelik ağacı: Bilgelik ağacına beş kardeşi gösterip tokadı patlatın ama unutmayın davacı olacak :)
    6-Pistol(tabanca)-ayna: Tabancayla aynaya ateş edin, aynanın darmadağın olduğunu ve çıkan sesleri hayal edin
    7-Öğrenci-boşluk: Karnesinde çok fazla zayıfı olan öğrencinin üzgün ve kendisini boşlukta hissetmesi :(
    8-Bisiklet-toz: Kullandığınız bisikletin kir toz içinde olduğunu hayal edin

Soyut ifadeler için ne yapılabilir derseniz, kendi kullandığım hafıza tekniği The major memory system’in harflere uyarlanmış versiyonudur. Sadece 1 harfteki imgeleri örnek olarak veriyorum:
    A
    Ab: Aborjin
    Acç: Acun
    Ad: Adolf Hitler
    Af: Afrodit
    Agğ: Ağda
    Ah: Ahtapot
    Aj: Ajdar
    Ak: Akagi
    Al: Al
    Am: Amca
    An: Ana
    Ap: Appiah
    Ar: Arı
    Asş: Askı
    At: At
    Av: Avukat
    Ay: Ayı
    Az: Azazel
    Uygulama:
    Ezberlenecek kelime: Arafat
    Ar-af-at = arı-afrodit-at = Senaryo: Arının biri delleniyor ve afrodit yani banu alkan’a karşı saldırıya geçiyor, banu durur mu hemen yol üstünde gördüğü bir at’a binerek dörtnala kaçıyor
    Bağlama ve zincirleme yöntemini kullanıyoruz.
    A'dan Z'ye kadar imgelere hakimseniz ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

Ders çalışırken kolaylık olması için çok faydalı olacak 2 not tutma yöntemini de sizlerle paylaşıyorum, bu şemalar çalışırken ve not tutarken çok işinize yarayacak;

YuBingJun ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  6. nasip

nasip Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    emek vermişşin fazla dikkatimi cekmedi ama teşşekürler

7. sthammer

sthammer Guest

teşekkür butonunu kullanan üyeler emeğimi karşılıksız bırakmadı thums:
    son olarak bu tekniğe hakim olmak sabır işidir, ciddi pratik ister, yaklaşık 1 ayda oturur.

YuBingJun bunu beğendi.
  8. sthammer

sthammer Guest

Bu sistemin harflere uyarlanışından kısa bir örnek, sessiz harfler..

B

Ba(Balon)
    Be(Belma)
    Bi(Bıcırık)
    Bo(Boyka)
    Bu(Burhan)

Ca(Cami)
    Ce(Cemil ipekçi)
    Ci(Çiğdem)
    Co(Çöp)
    Cu(Çuval)

D

Da(Danimarka)
    De(Demi Moore)
    Di(Dinazor)
    Do(Doğuş)
    Du(Duş)

.
    .

Y

Ya(Yastık)
    Ye(Yelek)
    Yi(Yılan)
    Yo(Yoğurt)
    Yu(Yunus)

Z

Za(Zara)
    Ze(Zeplin)
    Zi(Ziraat Bankası)
    Zo(Zombi)
    Zu(Zürafa)

bu şekilde gidiyor, ıi, oö, uü veya cç fark etmiyor..
    sessiz harflerin simgeleştirilmesi daha çok türkçe kelime ezberlemeye uygun, simgeleri oluşturmak hayal gücünüze bağlı..

Örnek Cümle;

Bu tarz vurgu çeşidi, özellikle edebi metinlerde, tiyatro oyunlarının sahnelenmesinde, hitabet alanında konuşma ya da seslendirmeye bağlı olarak ortaya çıkan vurgu çeşididir.

vu-gu çe-şi-di - vuvuzella çalan güven, cemil ipekçi simit yerken dinazor kafayı kapıyor, vurgu çeşidi kitlendi bu tip kullanım veya kısaltmalarla hatırlamak
    öz-ed-me - özellikle edirneye giderken memem büyüdü o da ne :)
    ti-sa - timsah saatine baktıktan sonra
    hi-ko - hilal cebecinin elinde kore bayrağı görüyor ve
    se-ba - seniye teyzenin elinde balon
    or-çı - ortaya çıkıyor - uyduğu için simgeleştirmedim

hepsini kullanmaya lüzum yok, bir iki kilit kelime de yeterli olur.

YuBingJun bunu beğendi.
  9. sthammer

sthammer Guest

10. Batuhan1

Batuhan1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir, Turkey
    Sayın sthammer paylaşımlarınız için teşekkürler. Uzun zamandır foroğrafik hafıza tekniklerini çalışıyorum. Satın almış olduğum setin birinci kitabını kaybettim. Bu yüzden iskambil kağıtlarına ait çivi listesini bir türlü hatırlayamıyorum. Mesela Sinek 2 = SİNİ idi. Sinek 5 SAL dı sanırım. Bu listeyi benimle paylaşabilir misiniz. Tek kitap için yeniden satın almak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

11. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    1. Batuhan şu an elimde kalan tek kitap var.. malesef 1 ve 2 yi hediye ettim. İskambil kartları kısmı ilgimi çekmemişti.. Açıkçası zaten kitapla ilgili herhangi bir paylaşım yapmadım, mevcut paylaşım linkteki kaynaktır.. Kitap elimde olsaydı özelden paylaşırdım, burda paylaşmak telif haklarına girer.. Ben iskambil kartı olayına bakmadım ama bu verdiğin mantıkla Sinek 6 Saç olacak herhalde :) geri kalanını kendin tamamlayabilirsin.. kupa 6 da kuştur muhtemelen..

12. bymurat006

bymurat006 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba paylaşımını ve sizi gecenin şu saatinde online görünce hemen üye oldum. Öncelikle paylaşımın kaliteli olmuş. Bu işe emek verdiğin belli. Zamanında ben de Melik Duyarın setini aldım ve hafıza çivilerini 100 e kadar ezberledim yer yer işe yaramıştı ama sonradan 100 ü geçen ezberlerde kullanamadığım için bu yöntemi hiç kullanmadım yıllarca. Gecenin bu saatinde merak ettim acaba hiç bu seti alıp bu çivileri ezberlemiş birileri varmı diye araştırdım ama bulamadım taki bu yazdıklarını görene kadar yani bu konuda insanlarımız o kadar lakayt ve saçma ki ekşide bir sürü saçma şey yazmışlar ama bir tane adam da ben bu seti aldım kullandım işe yaradı diye birşey yazmamış. Neyse soruma geleyim sen yazında kendin geliştirdiğin bir yöntem daha çok metin ezberleme üzerine sanırım bunu bir yerden gördün mü yoksa harflere uyarlamak senin fikrinmiydi. Bir bu hafıza çivilerini nereye kadar ezberleyeceğiz 1000 e kadar filan mantıklı gelmiyor bana. Sırf bu sorunun cevabını bulamadığımdan ve kendim birşey geliştiremediğimden bu yöntemleri bırakmıştım. Şimdi tekrardan ilgileneyim diyorum bana yardımcı olursun umarım :)

Son düzenleme: 1 Kasım 2015
  13. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    hesabı sildirdi ama ruhu hala buralarda geziyor :)
    bu konuya hala cevap gelmesine şaşırdım.. daha geçen gün 3.kitabı kurcalıyordum.. bu harf olayı benim icadım ancak uzun bir metinde sadece bir kaç anahtar kelimeyi ezberlemek için faydalı, asıl işe yarar yanı yeni kelime öğrenirken oluyor ama bu da biraz karman çorman oluyor yabancı dil için.. ben de çok devamını getiremedim ve çivilere geri döndüm.. Ben 110 dan 250 civarına genişletme yapmıştım zamanında ancak her rakama kelime türetmekten ziyade o kelimeyi zihninde temsil edecek imgeyi yaratmak asıl mesele ve bu milyonları bulmuyor.. mesela 351 rakamı için ameliyat, imalat, omlet, malta ve daha birçok somut kelime türetebiliyoruz ama 397 rakamı için imbik te tıkandık.. ha ben bunu argo olarak uyarlarım.. ama rakam büyüdükçe somut ifade üretmek sıkıntıya giriyor, yüksek rakamları bu işle ciddi ilgilenen adamlar kullanıyordur muhtemelen ve onlarında milyonlarca çiviye hakim olması pek mümkün değil.. zaten 3. kitaptaki sözlükte rakamların arasındaki boşluklardan belli.. ki bunları da biliyorsunuz.. ilk 100 çivi için ben 10 sayfa ezberde tıkandıktan sonra bunu en azından 15-20 sayfaya çıkarabilmek umuduyla şu şekil genişletme yaptım:

[​IMG] [​IMG]

** Bir iki argo kelime vardır mutlaka, daha akılda kalıcı oluyor.. Ancak bu genişletme paketi karalamalarımdan da anlaşıldığı üzere çok istikrarlı olmadı.. ben 110 çiviye çok iyi hakimdim ve bunun sebebi de askerde nöbet tutarken sık sık tekrar yapmış olmamdır.. şimdi 82 diyince 2 saniyede finlandiyalı efsane jari litmanen in yüzü zihnimde canlanıyor.. 82 nin karşılı FİN.. ama 182 için aynı hız çok zor.. 3 parça oluşu ayrı zor, harfleri tutturması ayrı zor.. katlanarak zorlaşıyor.. Ama bunun için de bir çözüm var.. renk faktörü devreye girer.. bunu hafızayla ilgili başka bir kaynakta okumuştum.. mesela 100 çiviye hakimiz.. bende 47 rakamı için imge RAKI .. şimdi renk olayına girersen Sarı RAKI.. Mavi RAKI.. Turuncu RAKI olabilir.. böyle 10 renge çevirdiğinizde 1000 e ulaşmak daha makul.. herhalde romen oda yönteminde odalar için bu renkler kullanıyordu.. biraz karışık gelebilir ama alışıyorsun.. benim çözümüm bu..

neverbackdown. bunu beğendi.
  14. bymurat006

bymurat006 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hım renk olayı enterasan denemek lazım. Benim kanaatim şu yönde 110 çivi ile yetinmek şöyle ki 145 için 01 ve 45 çivilerini bağlarım 1455 için ise 14 ve 55 gibi yaklaşım la buyuk haneli rakamlradan oluşan nesneler akılda tutulabilir ama sırayla giden bir maddeler serinde yüzer tane başta aynı çizi olacak buda karışıklığa yol acabilir. yani 111, 112 , 113 ... için hep 01 -.. şeklinde kullanmak gerekli karısabilir ama tekil birsey tutarken karşımaz kesinlikle. Ben 110 çivinin üstünü şahsım için gereksiz buluyorum. Aslında bu işe 2007 senesinde başladım işime yarayan yerler oldu hatta üni de 3 kredilik bir derten 90 üstü almamı saglamıştı ama sonradan hayatta pratiğini göremeyince sogumuş hiç bakmıyordum ki taki bir arkadaşım merak salana kadar. Şimdi çivileri tekrardan hafızama getirip en azından bu 110 tane ile kullanmayı düşünüyorum. Asıl merak ettiğim, internette ne kadar araştırsamda bulamadığım bu sistem gerçekten kullana kullana otomatiğe bağlıyor mu acaba insanı. yani adam telefon nurasını soylerken 456 34 33 yı kafamda canlandırıp baglama yontemi ile bağlayabiliyor muyum bunu yapanlar var mı acaba aramızda bunu cok merak ediyorum :) yoksa bir den 100 e kadr olan cisimleri akılda tutmanın reel hayatta çok ta anlamı kalmıyor. Renk olayına girersen sarı Rakıyı canlandırdın ama sarınında o maddeyle ilgili olacagını da aklında tutman lazım. Yani Osmanlının kalkınması 100 madde Çöküşüde 100 madde olsun. kalkınmasındaki 47 inci madde ile yani o renk ile kalkınmayı da bağlaman gerekli. Yani burada sarı 47 aklına dogru gelebilir ama bunun kalkınma mı cokus mu oldugu karısabilir umarım anlatabilmişimdir.

Bu dialoğu adında body geçen bir forumda yapacagım hic aklıma gelmezdi :D

Son düzenleme: 2 Kasım 2015
  15. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    14 55 i birleştirmekle olmuyor.. bu sefer 14 ve 55 teki kelimeler akla geliyor, daha çok karmaşa.. renklerin daha akılda kalıcı olma özelliği var.. normalde ortalama insanın kısa süreli hafızası 5-9 kelime civarı, bu şekilde 110 a çıkabiliyor.. sıralı listeleri ezberlemede.. markette uzun bir alışveriş listeniz varsa çok kullanışlı, genelde kullanıyorum.. telefon numaralarını ezberlemek çok rahat.. verdiğiniz numara için kısa süreli senaryo yazıyoruz zihinde.. diyelim ki ayşe isimli arkadaşımın numarası.. 45=rahle 6=pistol 34=mühür 33=meme .. ben rahlenin üstünde pistol yani tabanca olduğunu görüyorum.. o tabancayı alıp ayşeye ateş ediyorum.. çıkan kurşunun mühre dönüştüğünü görüyorum(matrix vari ağırdan gidiyor) ve o mühürü de ayşenin memelerine damgalıyorum.. unutulmaz bir an :) sıralama böyle.. hayalgücüyle rakamları bağlıyoruz.. bu çivilerin bizzat kullanıldığı alan var şampiyonada.. sayılar maratonu.. bir ara katılmaya karar vermiştim.. 5 dakikada 72 haneli rakamı hatasız ezberliyordum ama pek sonunu getiremedim.. ben çift çift bağlıyordum, 1000 li rakamlara hakim olsaydım daha rahat olurdu.. survivor a falan katılsaydık ilgili yarışmada acun u epey şaşırtırdık.. yine başa bela olan kelimeleri rakama dönüştürüp hafızaya alabiliyorsunuz.. örnek doktrin kelimesi.. 17.14.2

16. bymurat006

bymurat006 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    14 ile 55 birleştrimekle olmuyor derken peki nasıl 14 ile 55 akılda tutuyorsun ? renkleri hiç kullanıyor musun.

Son düzenleme: 3 Kasım 2015
  17. Aliberk5

Aliberk5 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam bu teknikleri diğer okuma metinlerinde nasıl kullanabilirim yani ? Okuduğumu anlama ve öğrenme açısından onu bir türlü çözemedim de. Ben daha çok dini kitaplar okuyorum da ezber yöntemini bir türlü çözemedim bu teknikleri ile.

18. RedRabbit

RedRabbit Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Hiç birşeye odaklanamıyorum. Mesela kitap okuyorum, sayfanın sonuna geliyorum ve safyayı çeviriyorum. Yeni sayfadan okumaya devam edicem . Hooop bir bakıyorum okuduğum son satırı unutmuşum.
    Bu hafıza tekniklerini denedim, Türkiye’de Melik Duyar Mega Hafıza Teknikleri diye tanıtıp satışını yapıyor. Ben güvenmiyorum. Tanıtım videolarınıda ticari hile olarak değerlendiriyorum.
    Sayıları nesnelere benzetmek , nesneleri sayılara benzetmek. Kafada senaryolar kurmak. Bu kurgu üzerinden kelimeleri sayıları hatırlamak. 0 dan 100 e kadar olan sayıları nesnelleştirebilen ( 1 direk , mum , 2 kuğu , 3 martı, 4 yelkenli gibi) kişi zaten bana göre üstün zekalı birisidir.
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Mart 2018 ---
    Tavsiyem okuduğun olayı kafanda yaşaman . Mesela bir hadis ezberlemeya çalışıyorsanız o hadisin (olayın) meydana geldiği sahneye kendinizi yerleştirin. Birgün bir çadırın içinde oturuyorduk, sahabeden şunlar vardı ( siz kimin yanındaydınız ve ne yapıyordunuz ) sonra içeri birisi girdi. Ayak seslerini duy , çadır açılınca içeri dolan ışığı gör , esen rüzgarı yüzünde hisset. Okuduğunu ezberleme çalışma. Bir anı olarak hafızana kaydet. Sonra bir başkasına anlat ama bunu aynı gün olmuş gibi değil. Mesela torununa anlatır gibi , hatırlıyorum da ... ya da sen daha küçüktün seninle birlikte çadırda oturuyorduk gibi sözlerle başla anlatmaya. Tabii bunları karşındakine söyleme sadece anıyı olayı tazelemek için kafanda canlandır . Ama aktatırken gerçekçi ol. Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Son düzenleme: 18 Mart 2018
  19. fasillia

fasillia Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    yeni teknikler geliştiren var mıdır?

20. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa
    Spesifik bir amaca yönelik güzel teknikler uydurulabilir ancak dediğim gibi SPESİFİK, ben hafıza sarayını her şeye uydurayım her şeyde kullanayım hiç bir şeyi unutmayım falan yok öyle bir dünya, rakamlar üzerine önerilen bir teknik rakamlarda en çok işe yarar başka konularda zayıf kalacaktır.

Bir şeyleri ezberlerken her şeyde işe yarayan tek şey var o da TEKRAR. Tekrarı sistematik hale getirmeniz lazım eğer ezberleyeceğiniz bir şey bir kelime, bir formül vb kısa bir şey ise AnkiDroid benzeri programlardan yardım alabilirsiniz.

Unutmanın üzerine yapılan çeşitli tablo ve araştırmalar mevcut, örn:

Mesela ders konusunu ele alırsak, her derste bu ankidroid tarzı şeyleri kullanamayız bazı konularda test çözerek yorum kabiliyetimizi güncel tutmamız gerek. Fark ettiyseniz her şey değişebilir diyorum ancak TEKRAR'ın işe yarar olduğu hiç değişmiyor, ne kadar tekrar = o kadar kalıcı bilgi.

Sayfayı Paylaş