Testesteron neden böyle düşer ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve sheridan tarafından 10 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    green agırlık calısmanı kısa tut 1. söyleyecegim bu sana ama senin sorunun testislerle alakalı olabilir 45 dkkyı gecmesin agırlık calısman ve stress yapma kortizol testosteronu yıkabilir kanda c vitamini al ama senin endokrine degil urologa gitmen gerekiyor önce lhnın yüksek cıkmasının sebebi yeterli miktarda testosteron feedbacki olmuyor demekki hipofize o yüzden artmıştır...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:40 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:38 ----------

birde karaciger ve böbreklerine baktır

2. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    testeron seviyen alt sınıra yakın ama normal aralıkta oldugundan dolayı doktor sana umursamaz gelmiş..belki umursamamıştır ama normal degerde oldugundan...yani korkacak bi şeyin yok..hem LH nın artması gayet fizyolojik bunun da farkındasın.. artı LH nin yükselmesi erken faz mı yoksa gec faz mı yani eger gec faz ise testesteron düsmüs LH yukselmış testesteronu o seviyeye(normalin alt sınırı) çıkarmıs.. erken faz ise testesteron düşük LH yükselmiş testesteronu kısmen artırmış(normalin alt sınırı) ve artırmaya devam edecektir(normalin üst sınırlarına dogru).. bu yuzden degerleri tekrarlamak gerekir ama bu testi testeron seviyesi normalin altında olanlar icin tekrarlarlar, seninki normal degerde oldugundan bu ayrıma gidilmemiş... hormon seviyeni anlık ölçmen asıl hormon seviyeni göstermez..sonucta hormonların vucutta en düsük ve en yüksek degere sahip oldugu zamanlar olur sen belki testesteron seviyeni ölçtürürken en alt düzeydeydi.. bir de testesteron düşük olsa idi gene de testesteron düşüktür diyemezsin çünkü lab sonuclarında da hata oluyor o yüzden ölçümü tekrarlamak lazım...
    kısacası su an icin korkacak bi şey yok artık steroid işine giriyor musun bilmiyorum ama arada hormonlarına tekrar baktırt...
    not:libidon(cinsel istek) ve kas kütlen azalmadıgı zaman problem yok....azaldı mı işte o zaman bi problem vardır..

3. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    ben bu gün baktırdım tekrar LH FSHda biraz oynama olmasını ümit ediyorum Testosteron düşüktür muhtemelen sonucta hemen yükselme olmayacak ...

4. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    sayın wolfmen zaten sıkıntı olduğu için bende sorun yaptım. sorun var. sürekli gündüz yorgunluğu ,uyku hali,libido da düşme, ağırlık çalışmasına ve yüksek protein- düşük korbanhidrat diyetine rağmen karın yağlarında artış... vs.vs gibi belirtiler olduğundan bu yola başvurdum. daha öncede tetkikler yapıldı sadece lh falan ölçülmedi. testo hep alt sınıra yakın çıkıyodu hatta bi keresinde altsınırdan da düştü. sinyal verdi. hipofiz neden LH arttırdı acaba bunun bi sebebi olması lazım. testo halen düşük. yine test yaptıracağım tabi ki. mutlaka insan testislerden şüpheleniyor. hipofiz görevini yapmış. fazlalaştırmış. ama testo yok piyasada. bundan ben testilerde olduğunu problemin düşünüyorum ama tabi bilemem de . yorumum sadece düz mantık. herşey olabilir.bu bilgiler ışınğında yorumlarınızı bekliyorum.

5. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    varikosel varmı veya testislerinde bir yumuşama veya testislere bir darbe aldınmı? cünkü hipofiz gayet normal calısıyor lh yükseldiyse sorunu testislerde aramak lazım başka nedenleride olabilir yani diger sonuclar olmadan bir karar verilemez ama bu sıkıntıdan şikayetçiysen bir üroloğa görünmende fayda var endokrinde olabilir ama ürolog senin sikayetin icin daha uygun gözüküyor bu durumda...

6. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    dısarıdan her hangi bir madde alıyor musun?
    madem yakınmaların var ve lab degerleride böyle ise o doktor seni neden umursamadı anlayamadım... bence doktoru değiş... semptomplar psikolojik degilse eger, tanı koydurursun..

7. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    dışarıdan herhangiğ bir madde almıyorum.sadece antrenman yaptığımdan dolayı whey protein ve mineral takviyeleri var.üroloğa gittim ve küçük bir muayneden sonra beni geçiştirdi. testislerde bi şey olmadığını söyledi.sanırım iyi doktorlar bulamadım.aslında öncelikle kendim bilgi sahibi olmalıyım. yani böyle bir durumda sırasıyla hangi testler yapılıyor.bunları bilmeliyim. önce ürolog baktı testisler normal dedi, endokrin baktı umursamadı. ama tetkik sonuçları bas bas bağırıyor. ve hipofiz görevini yapıyor. hipofiz normal üst sınırı aşmış almış başını gitmiş LH fazlallaşmış. ama testo yok. burada yapılacak enmantıklı açıklama nedir.biliyorsanız şimdi ne yapmam lazım kafam karışık.

8. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    green beklemelisin eger öyle çok düşük degilse testo yükselir merak etme
    ama bu gün yaptırdıgım testler gercekten cok garip cıktı E2 42 den 8e düşmüş nasıl olmus anlayamadım onu ama FSHta yükselme var LH gene yok gibi birşey

9. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    normalde kişide belirtiler varsa testeron seviyesi düşük olsa bile o kişi takip edilir tedavi verilmez ama sende testesteron normalin alt sınırlarında bu durumda belirti beklemememiz lazım ama sende var imiş. semptomları olan kişiye de müdahale gerekir.. ama doktorların umursamaması hic mantıklı degil...
    lab degerlerini geniş bir sekilde yazarmısın... çünkü testesteron aromataz enzimiyle östrojene yıkılır sende acaba artmış aromataz aktivitesi mi var?yani östrojen düzeyi mi yüksek mi?

10. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    wolfmen bu konuda bilgili olduğun çok belli. takdir ettim. doktorlar vurdumduymaz olduğu için tesleride sınırlı tutuyorlar. direk tüm testleri yaptırmıyorlar. ben artık prof.dr.metin özatanın özel muynehanesine gideceğim. biraz pahalıya patlayacak ama bakalım. bir anormallik olduğunu hissediyorum. yıkım olabilir dediğin doğru. bir çok sebep olabilir. doktor en son prolaktin ve albumin de sitedi. onlar normal aralıkta. östrojen ölçülmedi. onu da yaptırmayı düşünüyorum ama doktorlar hep çok bilmiş ve kibirli. benn söyleyince sen daha mı iyi biliyosun falan gibi tripler başlıyo. adam gibi bi doktor lazım bana. prof.metinözata iyi diye biliyorum. bakalım. sonuçta özele gidince iş değişir herhalde. ama wolfmen dikkatimi çeken bir şey var yorumlarında LH ın normalden yüksek olamsı üzerinde pek durmamışsın.sheridan hemen benim kurduğum düz mantığı kurdu ve LH yüksek ise testo bbuna rağmen düşükse o zaman testislerde sorun vardır diye kurguladı. sen acaba neden bunun üzerinde durmadın. sonuçta durumum ortada LH yükselmiş testo alt sınıra yakın düşük değer açıkça da yazayın hemen son tahlili : 388 normal aralık iki tane var bende anlamadım hangisi benim için geçerli olan çözemedim 1. 245-1600 , 2. 181-772. hangisi normal aralık beinm için bilmiyorum ama bu ikiside var normal aralık kısmında. durum bu. LH ise 8,55 üst sınır 7.60. LH neden üst sınırı geçmiş ve testo neden alt sınıra yakın ki o kadar ağırlık ve protein diyetine rağmen. yaş 28 bu normal olamaz. bi çözüm aramaya devam ediyorum.

11. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    E2 de olabilir sebebi wolfun dedigi gibi birçok nedeni olabilir kortizol baktırdınmı aç karnına eğer karında yağlanma kollarda bacaklarda güçsüzlük var ise cushing olma ihtimalide olabilir kortizolde yıkar testosteronu şekerine baktırdınmı birde

12. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    şekerde sıkıntı yok. kortizo lbaktırmadım. baktırmam gerekli doğrudur. e2 östrojen di değil mi? yanlış bilmiyorsam. karın yağlanması ve kol bacak güçsüzlüğü aşikar var. E2 yede baktırmam gereken bir dizi tetkik yaptırmam alzım. bu arada kardeş sen hangi doktora gidiyosun ve bu kadar tetkiki nerde ve nasıl yaptırıyosun. sonuçta ciddi maddi külfet. ben hepsini yaptıracağım ama önce doktor lazım.prof.dr.metin özatayı düşünüyorum ama ona özelde muayne oalcağım sonra tetkikleri nasıl yaptıracağım. hepsini istemesini söyleyeceğim ona.

13. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    ensede yağlanma varmı peki kollarda bacaklarda kuvvetsizlik erime var ise hiperkortizol olabilir

14. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    aslında kısmen degindim de sen orayı kacırmıssın dedigin gibi LH yüksek olması normal cunku kankdaki testesteron normalın alt düzeylerinde....şimdi burdan ne çıkar?
    1.)salgılanan LH normal yapıda degil testisleri uyaramıyor...bu ince ayrıntı düşük ihtimal
    2.)salgılanan LH normal ama reseptöründe problem var yani testis üzerindeki hedefinde
    3.)LH testisi uyarır ama testisden testesteron sentenlenmez(ürologlar testiste atrofi(küçülme) var mı yok mu ona bakarlar)
    4.)testesteron yeterli düzeyde sentezlenir ama taşınmasında problem vardır....
    5.)testesteron yeterli düzeyde sentezlenir ama kanda yıkımı artmıştır....DHT ve östrojene dönüşme hızı artmış olabilir
    aklıma gelenler bunlar tabi piyasadaki doktorlarımız daha iyi bilir, ama umursayan seninle ilgilenen bir doktorla muhatap olmak psikolojik bakımdan da seni daha iyi hissetirir.
    belki libido azalman psskolojiktir belki östrojen artmasına baglıdır veyahut........

15. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    cipralex adlı bir antidepresan bende ve arkadasımda libido düşmesi yapmıstı fazlasıyla anamız ağlamıştı bi dönem ..
    belki o dönem gidip ölçüm aldırsaydım benimde düsük cıkabilirdi..
    kullandığın antidepresan neydi acaba benzer formule edilmiş bişeydi belkide?
    bu prozac tarzı mutluluk hormonu dediğimiz hedeyi pompalayan türden ilaçların bu tür yan etkileri olası..

birde lustral vardı ki abartısız 3-4 saat bosalamazdım..dünyanın en büyük eziyeti en iğrenc seyidir ..ilişkiden soğursunuz..

antidepresan olabilir eğer dısarıdan önceden herhangi bir kür yapmadıysan

16. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    dopamin agonistleri lhde düşme yapabiliyor

17. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    wolfmen buradan sana teşekkür etmek isterim çok güzel sıralamışsın. madde amdde olması çok iyi olmuş.bir sebep olabilir tabi . sana karşı sorum şu oalcak bu olsılıklardan hangisnin görülme sıklığı yüksek. en çok hangisine rastlanıyor. ve bu olasılıkları nasıl tespit etmek lazım. tetkiklerle hepsi ortaya çıkıyor mu.tabi ki doktor çok önemli.ama bu kadar ayrıntılı inceleme için kesinlikle özel muaynehaneye gitmek gerekir. devlet hastanelerinde doktorlar geçiştiriyorlar.maddi imkanlar ön planda olacak.çok fazla sebep var. burada sıraladığın maddelerden hariç bile olabilir. antidepresan veya anabolizan vs. vs hiç bir ilaç kullanmıyorum. bu arada sheridan dopamin agonistleri ne anlama geli,yor. dopamini biliyorum da. biraz daha açarmısın.

18. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    yüksek lh düşük testoya çözüm bulamıyorum. belli bir süre sonra tekrar test yaptıracağım. çok iyi bir doktor bulmak lazım. kısıtlı ilgileniyorlar. sorulara tam cevap vermiyorlar. bu durumda cevapsız sorularla beraber sıkıntılı bi çözümsüzlük oluyor. sizdende ses kesildi. hayırdır sarmıyormu konu artık.

19. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    green sende muhtemelen hiperkortizol var ... kollarda bacaklarda güçsüzlük takiben göbekte yağlanma bu cushing sendromu belirtileri ama test yaptırmadan birşey bilemessin çooook nedeni var testo düşüklüğünün prolaktinde olabilir

Son düzenleme: 20 Ocak 2011
  20. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    biz sadece işin teorik kısmını onuda kısmen biliyoruz... işi çözecek olan doktorlarımızdır... hangi hekimlere gidiyorsun bilmiyorum ama üniversite hastanesine gitmeni öneririm cunku devlet hastanesinden daha fazla imkanları var...bir de üniversite hastanesi saglıkta son basamaktır yani sevk edecegi yer yoktur(diger üni.hastaneleri hariç), yani hastalıgnın nedenini ya bulacaklar ya bulacaklar baska çıkarı yok...

Sayfayı Paylaş