Yeni başladım,hacim kazanmak istiyorum.Supplement,kardiyo ve program

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve whystreo tarafından 18 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. whystreo

whystreo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle merhaba,
    Yaşım 22 Boyum 1.70 kilom 66

Sormak istediğim bazı sorular var.
    Daha öncesinden spor tecrübem var yapmışlığım var yani ama kafama takılan sorular var.
    Weider Premium Whey Protein kullanıyorum. (Spordan 5-10 dakika önce 1 şişe-Spordan hemen sonra 1 şişe)
    Universal 2700 amino asit ( Spordan 30 dk önce 2 tane - Spordan hemen sonra 2 tane)
    Weider Pure Creatin (Yarım şişe Spor öncesi)
    Weider L-CARNITINE (3 Tablet çiğneyerek spordan 5 dakika önce)

Kullanma şeklimde bir yanlış varmı zararını görür müyüm
    Gittiğim hergün 15 dakika spor öncesi kardiyo koşu yada bisiklet spor sonrası kardiyo yapıyorum ve her kardiyo öncesi yani spordan çıkmadan 30-40 dk karın çalışıyorum. Amacım hacim kazanmak ve kas yapmak. 5-6 kilo almalıyım, kilo almakta biraz zorlanıyorum gainer kullansam faydasını görür müyüm yada bu kullandıklarımda işe yarar mı ? Birde günde 1 saat bisiklet sürüyorum yağ yakma amaçlı

Bir gün Göğüs-Ön Kol-Arka kol Diğer gün Sırt-Omuz-Bacak şeklinde çalışıyorum nasıl sizce ?

2. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    1-spordan önce almana gerek yok
    2-amino asite gerek yok
    3-kreatin 5 gr spordan 1 saat önce yeterli
    4-yağ oranına göre tercih edilebilir

amaç hacimse kardiyo çok fazla geldi bana. hem önce hem sonra vücut kaldırmaz antrenman verimli geçmez
    30-40 dakka karın çalışarak ne yapmak nereye varmak istemektesin:)
    bu kadar yoğun çalışmayla kilo almaz kilo verirsin gainer faydalı olabilir
    o kadar bisiklet sürüp napacan her gün zaten antrenman sonrası kardiyo yapıyorsun bırak da biraz vücudun nefes alsın
    antrenmanlar arası 1 gün koyuyorsan olabilir ama ideal antrenman programı bu değil

3. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Öncelikli olarak, akıl mantık çerçevesinde oluşturulmuş "Fullbody" bir program edinmeni tavsiye ederim, her bir kas grubunu haftada en az 2 defa çalışmalısın, "Split" yani her kas grubunu haftada 1 defa çalıştırdığın, bölünmüş programlar çok verimli olmaz. Ek olarak, kardiyonun zararı yoktur aksine faydalıdır, fazla detaya girmeye gerek yok fakat kalori miktarını artırman gerekir ki hedefin kilo kazanmak ise. Kardiyo'yu da off günlerinde çok abartmadan yapmanı öneririm.
    Kilo alma konusuna gelince, alman gereken kalori miktarının üzerine çıkarsan kilo alımı kaçınılmazdır, bazı durumlarda kalorik açıkta bile kas kazanımı mümkün olur.
    "kalori hesabı" sadece tahmini bir ölçümdür, direkt olarak kontrol kumandası değildir. Tartıda her zaman oynamalar olur, en önemli ölçek aynadır. Tartıda ki rakamlar her zaman görüntüye yansımayabilir, bu yüzden kesin tutarlı bir ölçüm değildir.
    Supplementler; Bu ürünlere para vermiş olman kas gelişimini garanti etmez. Gainer ürünleri servis fiyatları hesaplandığında çok pahalıya gelir, ancak likit olması sebebiyle tüketilmesi kolaydır. Benim şahsi tavsiyem gainer yerine kuruyemiş tüketebilirsin, özellikle yemesi en kolay olan bademdir 200 gramlık bir pakette yaklaşık 1200 kcal vardır, yada diğer bir seçenek fıstıktır ki daha ucuzdur Bim'de 200 gr'lık paket 3.75'tir, aynı şekilde yaklaşık 1200 kalori verir ve içerik olarak gainer'dan kat kat iyidir. "Kuru yemiş tüketirken, yanında asitli içecek tüketirsen yemesi çok zor olur, ancak çay ile birlikte yersen daha kolay daha hızlı tüketirsin" Örneğin marketten makarna alırken boyut olarak büyük olanları seçmelisin ki yemesi kolay olsun, boncuk makarna yerine deniz kabuğu yada silindir şeklinde olanları seçersen daha kolay tüketebilirsin. Bu tarz ufak ayrıntıları keşfedersen beslenme konusu senin için çok daha kolay olacaktır.
    Maddi olarak ise, cebinde ister 10 lira ister 100 lira olsun markete girdiğinde öncelikli ihtiyacın ne ise onu edinmelisin, maddi durumun nedir bilmiyorum ama kısıtlı bütçen varsa fındık fıstık ezmesi gibi şeylere dünya kadar para vermek yerine paketlerce makarna yanına yumurta gibi şeyler alabilirsin. Ben beslenme konusunda çok fazla bilgili değilim ama büyük bir mideye sahibim ve ne ile doldurmam gerektiğini az çok öğrendim. :) Ve yemek istemediğini yeme, yumurta sevmiyor musun yeme, tavuk sevmiyor musun yeme.
    Sevmediğin şeyleri kendine zorla tıkarsan bir gün mutlaka pes edersin.
    Motivasyon; Sabırlı olmalısın, sporun keyfini çıkar, aceleci olma zamanla sonuç aldıkça "hayat tarzı" haline kendi kendine gelecektir, varsa eski kötü alışkanlıklarına geri dönmeyi zaten istemeyeceksin. Belki her şeyi mükemmel bir düzende götüremezsin ancak, elinden geleni yaptığın sürece sonuç almaman imkansız. Bunun için motive olmana gerek yok, motivasyon işin geyik kısmıdır ve sunidir. Anlık gelir ve gider, çok motive olduğun anlarda eğer onu boşaltırsan belki işe yarayabilir, ancak her zaman motive gezemeyiz, illa ki enerjimizin düştüğü dönemler geçiririz. Bir çoğumuz sahnede değil, amatör klasmandayız bunu anlamak çok önemli.
    Çünkü; Profesyonel olmayıp, profesyonel taklidi yapmak bizi yoran "gerçek" sebeptir. Çünkü "irade" dediğimiz kavram yedek batarya, yedek depodur, her zaman buradan tüketemeyiz günün birinde illa ki biter ve tekrar dolması belki de çok vakit alır. Eğer bu işten para kazanıyor olsaydık, zaten motive olmamıza gerek kalmazdı, işine giderken motive oluyor musun? İrade her zaman cebimizde olmalı ve idareli harcamalıyız.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, senin sorduğundan fazlasını yazdım çünkü vaktim boştu :)) işin şakası bunların sana yardımcı olabileceğini düşündüm. Yeni başlayanların kafasında genelde bunlara benzer sorular oluyor. Yazımda eksik, fazla varsa diğer arkadaşlar ilave yaparlar. Kolay gelsin diyorum.

zeo64 ve Dracarys17 bunu beğendi.
  4. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    Bilgi alışverişinin devamı için başlık düzeltilip konu tekrar aktif edildi.

5. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    amıno 2700 3+3 şeklinde diye biliyorum onu düzeltebilirsin

Sayfayı Paylaş