TABUTU HACİZLİ PADİŞAH - SULTAN VAHDEDDİN - AYRILIŞ FİLMİ (Türk Tarih Kurumu)

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve 5.Boyut tarafından 21 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. 5.Boyut

5.Boyut Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    13
    sultan-vahdettinin-ayrilis-filmi.jpg

Sultan VI. Mehmed Vahdettin Han'ın hicretini anlatan her türk vatandaşının izlemesi gereken kısa bir film.
    Bu Film Türk Tarih Kurumu Tarafından Hazırlanmıştır.

TABUTU HACİZLİ PADİŞAH VAHDETTİN

Son Osmanlı padişahı VI. Mehmed Vahdettin Han milli mücadelenin nihayete ermesi sonucunda devlet içinde iç karışıklığa mahal vermemek için ülkeden hicret etmişti. Hicret ederken tüm şahsi mülkünüde Osmanlı hazinesine teslim etmişti. Giderken yanında sadece birkaç elbisesi ile emektar bastonu vardı. Bir vakit sonra geri dönme ümidiyle hicret eden padişah 1924'te çıkan Osmanlı hanedanının sürgün edilmesi kararı ile öz vatanına geri dönme ümidide tükendi.

Nitekim sürgün hayatı çok çileli ve yokluklarla geçti. Öldüğü gün evine haciz geldi icra memurları VI.Vahdettin Han'ın tabutunu ve naaşını hacz ettiler. Borç ödenemediğinden cenazesi günlerce ailesine iade edilmedi. VI.Vahdettin Han'ın naaşının haczedildiği söylentilerini duyan eski Osmanlı tebaası suriyeliler , cezayirliler , mısırlılar ve libyalı müslümanlar aralarında para toplıyarak VI.Vahdettin Han'ın borcunu ödeyip naaşı ailesine teslim ettiler.

Yine bu Osmanlı tebaası milletler VI.Vahdettin Han'ın naaşının ecnebi memlekette yatmasına razı olmayıp naaşını baki Osmanlı toprağı olan Şam'a taşıdılar. Son Osmanlı padişahı VI.Vahdettin Han'ın cenaze namazı Şam'da eşi menendi görülmemiş mahşeri bir kalabalıkla kılındıktan sonra Süleymaniye külliyesinde defnedildi.

Mekanın cennet olsun.

2. S.Mirzabeyoğlu

S.Mirzabeyoğlu Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Osmanlı hanedanına bu kadar eziyet çektirilmemeliydi. O koca sultan Ağlama ayıbımızı rahmetiyle örttü rabbimiz dediği anda bende dağıldım :( . Yapım harika olmuş yapandan ve yaptırandan Allah razı olsun.

Şimdi durum değişti tabi halk özüne dönmeye başladı elhamdülillah. Türk tarih kurumunun da cennet mekan Vahdettin hanımıza iade-i itibar yapmasıda bunu gösteriyor. Üstümüzdeki ölü toprağını attık. Hamd olsun Osmanlı ruhu şahlanmaya başladı , artık kimse bu ruhun önünde duramaz. Bu ruh ilelebet bizimle olsun, yüce rabbim iç ve dış düşmanlarımıza aman vermesin .

5.Boyut bunu beğendi.
  3. panzerkampfwagentiger

panzerkampfwagentiger Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    sevr'i imzalayanlar ne padişahımdır ne ecdadımdır ne tarihimdir. hakettiği şekilde son buldu hayatı. geçiniz milli mücadeleye yardım etti ayaklarını milli mücadele günahtır diye fetfa verdirip yunan ve ingiliz uçaklarından baskılarını attıranlarında kim olduğunu gayet iyi biliriz. bizim ecdadımız mete,atilla,kürşad gibilerdir araplaşmış osmanlı değil.

je ne regrette rien bunu beğendi.
  4. S.Mirzabeyoğlu

S.Mirzabeyoğlu Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Sevgili kardeşim kin gütmek kimseye fayda getirmez. Herşeyin doğrusunu ancak Allah-ü Teala bilir . Ben Osmanlı halifesinin vatanımıza ihanet ettiğine inanmıyorum ettiysede mahşerde hesabını Allah-ü tealaya verecektir zaten. Sağlıcakla kalınız.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    başlık kapatılmaya çok elverişli..çok direniyoruz bu tip başlıklar açılabilsin diye ama insanlar "bence" kelimesi ile başlayarak tarih konuşabiliyorlar..ondan sonra hain diyenler ile hain değil diyenlerin düellolarına hakemlik yapmak zorunda kalıyoruz..yazıyımda içimde kalmasın diye düşünmeyin..bunlar hassas konular..
    toplumumuzda iki türlü düşünen de olduğunu unutmadan , kırmadan dökmeden yazın..
    siyaset değil bu arkadaşlar..

ben önceden uyarımı yapayım ..

shaq, boksbody, murat90 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Türk Tarih Kurumunun hangi delil ile Atatürk'ün vatanı kurtarma düşüncesini Vahdettinden aldığını belirtiyor anlamadım. Genelde devrimler kanlı biter. (bkz fransız ihtilali, arap baharı). Osmanlı hanedanı ve torunları söylenin tam tersine yaşamlarını büyük liderimize borçlu.
    Bugün mustafanın ölmesi doğruydu, cem sultan ölmeliydi devletin bekaası önemlidir diyenler nedense aynı şey Türkiye Cumhuriyeti olunca suçlayıcı bir tonda konuşuyorlar.

7. 5.Boyut

5.Boyut Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar konuyu tarihi atışmalara çevirmeyelim lütfen . Türk tarih kurumu tarihi olaylara dayanan bir film yapmış itirazı olan itirazını türk tarih kurumuna yapabilir. Biz tarih uzmanı değiliz sadece izleyip beğendiğimiz filmleri , videoları forumumuzda paylaşıyoruz.

8. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    Ne yani bunca sene bize öğrettikleri yalanmıydı ? Bana pek inandırıcı gelmedi .

9. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Yakın tarihimiz konusunda Mete Tunçay ve Ahmet Demirel gibi tarafsız denilebilecek tarihçilerin eserlerini okursanız çok istifade edersiniz.

5.Boyut ve S.Mirzabeyoğlu bunu beğendi.
  10. S.Mirzabeyoğlu

S.Mirzabeyoğlu Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkürler kardeşim bu yazarları daha önce tanımıyordum. En kısa zamanda makalelerini ve kitaplarını okumaya başlıyacağım . Özellikle Mete Tuncay beyin birkaç yazısını şöyle bi gözden geçirdim düşünceleri ve tespidleri çok hoşuma gitti.

5.Boyut bunu beğendi.
  11. 5.Boyut

5.Boyut Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    13
    Akademik kariyeri pek olmasada Yavuz Bahadıroğlu mahlaslı yazarımızın yazılarıda çok güzel. Köşe yazılarını ve kitaplarını çok seviyorum . Bahadıroğlunun da Vahdettin hakkında yazıları var okumanızı öneririm.

Sayfayı Paylaş