Stretching (Esnetme)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Despo tarafından 8 Aralık 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 73 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum

madde 13.1. Çevirilerde kaynak gösterirken telif hakları kapsamında orjinal kaynağın adı ve url'si kadar çeviriyi yapan kişinin adı ve çevirinin yer aldığı orjinal sitesinin de url'si eklenmek zorundadır.
    Bununla birlikte , Türkçe Vücut Geliştirme forum/sitelerinden kaynak gösterilse dahi makale paylaşımı yasaktır.

2. Richardd

Richardd Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Keşke gerçekten okusaydınızda yazdığıö kaynağı görseydiniz. (Kaynak: Kurt Moosburger, Innsbruck-Avusturya, 2002 ), ikinci aldığım siteyide yazdım ama siteniz tarafından yayınlanmadı. Ama şu doğru başka bir vucüt geliştirmeden kaynak gösterdim. Benim için o site veya bu site hiç umurumda deil belirtmek isterim. Tek amacım doğru bilgiyi öğrenmek, burada bunu tartışmazsak o zaman bu tarz forumların amacı ne? Bu çok ilkel bir kural bence.

3. cesarce

cesarce Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Ekleyen arkadaşa teşekkür ederim , vct çalışmıyorum ama dans ediyorum , en nankör sporlardan birisidir dans , esnek olmadan hiçbirşey yapamazsanız estetik durmazsınız kısa bir süre dans etmezseniz körelirsiniz yarışma sınıflarında çalışmalara başlamadan önce her zaman streching çalışmaları yapılır , sırt için yapılanlara çok ihtiyacm var çokkk..thums:

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yapılan son araştırmalarda streching süresini 30 dk ve üzeri yapanların ölçü alamadığı görülmüş. bazı arkadaşlar abartıp 1 saat streching yapıyor. yine aynı araştırmada strechingin ısınmadan sonra antremandan önce 5-10 dk antremandan sonra soğuma egz 5-10 dk yapılması önerilmiş.

judgementday, prdxd, chronical ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. zargan

zargan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Esnetme çalışmalarının önemini duyuyoruz.Bilgilendirme için teşekkürler

6. peace

peace Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    resimler iyi olmuş gerçekten

7. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle bu işin olmazsa olmazıdır. aslında butun sporlar için gecerli. 5 dk. gecmemek kaydıyla ant. sonrası yapılırsa. kastaki laktik asit birikiminin dağılması .kaslarda yogunlasan kanın tekrar dolasımına yardımcı olması acısından cok onemlidir. kesinlikle atlanmamalıdır. ısınma anlamındaysa goruslere katılmıyorum. şahsen ısınmak için bu sure 10 dk olabilir. genelde ilk girilecek bolgeye hafif kilolu bir tekrar yaptırarakta aynı etki saglanabilir.

8. tnkt

tnkt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    benim bir sorum olcaktı antreman oncesı ve antreman sonra sterching yapılması soylenıor fakat mesela ben o gun gogus ve bıceps çalıştım sadece o bolgelerı mı strechıng yapmalıyım veya sadece ust vucutmu yoksa bacaklarda dahıl tum vucut mu ?

9. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    sadece bolgesel yapman yeterli olur. amaç çok basit kasları esnetip rahatlatmak

10. aslapesetmem

aslapesetmem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yanı benç press e geçmeden sınavla nasıl alıstırma yapıcaz 3 5 tane mı cekelım

11. lazur

lazur Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    rize
    fiziksel uygunluk dersinde yrd doc bir hocamız body sonrası stretching yapılmaması gerektıgını anlattı kaslar aşırı kasıldıgından stretching yaparken daha fazla zarar gorebılırmış .dınlenmeye almak dırek daha etkılıymış.. şaşırdım bende.. basketbol antrenmanında yenı buluş olmuş hocamızın ıfadesıyle antrenman oncesı artık stretching yapmıyoruz sadece antrenmanı sonunda yapıyormuşuz ...

12. ozpirik

ozpirik Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    İstanbul
    Body sonrası kas kasılmasından dolayı zarar verme ihtimaline karşı yapılmaması biraz mantıklı geliyor da basketbol antrenmanı öncesi neden yapılmadığını anlamadım? Yanlış yazdın sanırım.

13. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenmandan sonra da yapılmalı bence, kasların kısalmasını istemiyosanız esnetmelisiniz öyle gergin bi şekilde bırakmak doğru değil. İşin özü fiziksel aktiviteden önce ısınma-esnetme-gerdirme ve sonrasında esnetme-gerdirme-soğuma yapılmalıdır daha çok verim almamızı sağlar kaslar da daha güzel şekillenir. Tabi flexor hocanın dediğini unutmamak lazım 30dk yı geçmemeliyiz bu hareketleri yaparken.

Son düzenleme: 14 Aralık 2010
  14. stdev

stdev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    pardon ama ben hala kavarayamadım,stretching ve esneme aynı şey mi degil mi? cunku okudugum birsey var ki esneme hareketlerinin çalışma once yapılması verim kaybına,hareket aralarında yapılması ise sakatlanma riskine sebep oluyor.son bir durum degerlendirmesi yapabilir misiniz acab****elimelerin bir turkçe bi ingilizce halinin kullanılması hep kafamı karıştırmıştır,tabi bunu doğal buluyorum o ayrı.

15. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    muscle & fitness dergisinde neredeyse her sayıda antrenman öncesi gerdirme hareketlerinin yapılmasının yanlış olduğunu, bunun gücü azalttığını grafiklere dökerek önemle vurguluyor.

idman öncesi dinamik ısınma harektleri kol, omuz, bel çevirme vs. idmandan sonra ise statik gerdirme hareketlerinin yapılması gerektiği yazıyor.

başlıktaki ve m & f deki yazılarda güvenilir, bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlar. Hangisini uygulamalıyız ?

başka bir konu ama m & f yi ayrıntılı ve dikkatli şekilde incelemeye çalışıyorum. birkaç kez bir sayıda yazdığının tersini öteki sayısında okudum, çelişkiler var.

yine konu dışı olacak fakat ö.m lere cevap vermediğinizi biliyorum. flexor hocam bizlerle paylaştığınız bu ders notları federasyonun düzenlediği antrenörlük kurslarından mı yoksa yurtiçi-dışı verilen özel seminerlerden mi ? Sorma sebebim 1. kademe ant.kurslarında çok temel bilgiler verildiğini duydum. 2-3. kademelerde bu kadar derinlemesine iniliyor mu merak ediyorum.

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "stretching ,yani türkçesi "ile "germe ,gerdirme" ile "esnetme " çok farklı iki kavram...

ikisinin de yeri ayrı...sporda ,genel olarak "gerdirme " başlangıç ve bitim periyodlarında uygulanır ki , aslında ara fazlarda da "sporun tipine "göre kullanılması önemlidir...

"çalışan, yük altına giren kas topaklaşır,kısalır" , bu genel oluşum süreci göz önüne getirildiğinde ,gerdirme nin önemi kendiliğinden ortaya çıkar...

-ısınmadan önce gerdirme
    -en azından antrenman sonrası yapılan gerdirme

önemli...

17. buremon

buremon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kafam karıştı iyice

arkadaşlar bu konuda bir sürü olumlu ve olumsuz görüş var. kimi antreman öncesi yapılmalı kimi kesinlikle yapılmamalı demiş.

en son http://www.msnbc.msn.com/id/36553174/ns/health-fitness/ adresindeki yazıyı okudum. statik germe yara değil zarar verir demişler. yazıda olumsuz görüş bildirenler de bilimadamı. bu başlıkta bazı arkadaşların yazdıkları da kafalarından uydurma değil bilimsel makalelerden vb alıntı. hangisine inanacağız?

kafam çok karıştı. ben normalde antreman öncesi 10 dakika önce yavaş yavaş tempo arttırarak sonra düşürerek koşuyorum. daha sonra çalıştıracağım kasları bir süre gerdiriyorum. acaba yanlış mı yapıyorum?

18. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    idman öncesi dinamik, idman sonrası statik gerdirme yapılmalı deniliyor... dinamikten kasıt
    ; eklemler için kol, omuz, bile, bel, boyun, diz gibi eklemlerin ısıtılması için çevirmeler vs. kan akımını hızlandıracak hafif kültürfizik... statikse gerdirip bir süre bekleme... ama bu gerdirme acısız olmalı, ağrımadan, acımadan ne kadar gerebiliyorsanız o kadar deniliyor yine..

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    gerdirmede minimal kuvvet uygulanır...konu muhtemelen "esentme "ile karıştırılıyor, gerçi aslında bunlar iç içe olan kavramlar ,bu nedenle hele ingilizce de birbirinin yerine kullanılıyor ,ancak almanca türkçe de konu biraz daha geniş açılı ... ancak esnetme daha ziyade bi dinamik format içeriyor, ...esnetme için gerekecek güç çok daha fazladır, neticede vücut belli bir salınımla esneyip duracak ,yani kaslara uygulanması gerekli kuvvet miktarı daha fazla......

gerdirmede,statik olan herhangi bir tehlike olmaz...) zira ,uygulananan kuvvet daha azdır...

şu konu çok iyi bilinmeli :

***çalışan, yük altına giren kaslar "kısalır, topaklaşır" ...
    ***dinlenen kaslar gerilir...sabahları kasların, insan vücudnun en uzun olduğu anlardır...bu nedenle zaten uzun olan kasların bir de uzatılmaya çalışılması azap verir...

bu tip egzersizler , başlangıç, aralarda, ve sonda uygulanması en çok verimi yaratır.... yani , bir anlamda uzat,kıslat,uzat,kısalt...böylece kasların esnekliği de sağlanmış olunur...)

20. jrkasto

jrkasto Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Hocam yapın zararın neresinden dönerseniz kardır , siz bizden daha iyi bilirsiniz , thums:

Sayfayı Paylaş