Sporla beraber göbek yapmak

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Atakangumus tarafından 12 Aralık 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Herkese merhaba,

Bu sporda yeniyim. Yaklaşık 6 aydır düzenli olarak haftada en az 3 defa program ile hoca eşliğinde spor yapmaktayım.
    177 boy 60 kiloyum ( Spora başlamadan önce boy 173 kilo 54 dü )
    Siz değerli sporculara öğünlerimden kısaca bahsedip nerede yanlış yaptığımı öğrenmek istiyorum.
    27 yaşındayım ve tek başıma yaşıyorum. Kendimde pek yemek bilmediğimden genellikle dışarıdan bazen de evde makarna vs. gibi hızlı yemekler ile beslenmemi yapıyorum.

Klasik spora gideceğim bir günde beslenmemi aşağıda belirtmek isterim:
    Saat 9da başlayan mesaime yetişmek için 8 de kalkıp hemen giyinip evden çıkıyorum. Dolmuştan işe gidene kadar 1 peynirli poğaça yiyorum. Saat 8'den öğle arasına kadar yarım litre su içiyorum. Öğlen yemeklerim değişiyor. Dürüm olur, ev yemeği olur. ( değişiyor ruh halime göre )
    Önemli olan akşam yemeğim ve bence sorun burada.
    Öğle yemeğinden akşam iş çıkışıma kadar neredeyse çok nadir bir şeyler yiyorum. Yesemde 1-2 bisküvi.
    Akşam sporumu yaptım. Doğru dürümcüye yada dönerciye. ( İskenderun'un döneri meşhurdur. ) Dönerimi paket yaptırdım eve geldim.
    Spordan 1 saat sonra yemeye başlıyorum;
    Akşam yemeği ; Döner - Pınar proteinli süt ( 0,5 lt ) - 3 köy yumurtası ( 1i tam ) - 5,6 ceviz içi, fıstık, fındık, leblebi...
    uyuyana kadar ( kivi, nar, portakal yada greyfurt gibi meyve yiyorum ) ve her akşam uyumadan önce bir muz yiyorum.
    Her gece olmasada çok acıkmış isem gece uyumadan önce
    1 büyük kasenin içine yaklaşık 1 bardak süt, ceviz, cici bebe, muz, bal ekleyip yiyorum.

Dengeli beslendiğimi yada sağlıklı beslenmediğimi biliyorum. Tek başıma elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum işte. Ama düzenli spor yaparak karın bölgesinde elime yağ gelecek şekilde nasıl oluşur?

Cips yemiyorum artık, kola, meyve suyu vs içmiyorum, arkadaşlarla takılırken arada sırada içtiğim sigarayıda içmiyorum, haftada 1 yada 2 defa halı saha maçlarınada gidiyorum. Yağlanmayı anlam veremedim. Yediğim döner yada dürümde çok aşırı yap mı mevcut? yada sabah yediğim 1 adet poğaçada?

Bu arada beni gören arkadaş yada hocaların dediği tek şey aşırı zayıfsın yiyebildiğin kadar ye! Bu doğrumudur?

2. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    dönerler poğaçalar ev yemekleri cici bebeler falan beslenirken, neden 3 yumurta 1 i tam onu anlamadım :D

Son düzenleme: 12 Aralık 2017
  3. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Hani sözde zayıflamak isteyenler, ekmeği kesip aç gibi yiyorlar ya, ben anca yumurtanın 2 sarısından kesebildim :D

4. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    bu beslenmeyle sağlıklı ve güzel bir fiziğe ulaşman imkansız. baştan aşağı değiştirmen gerek. yoksa göbek devam eder:)
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Aralık 2017 ---
    Ayrıca yumurtanın sarısı o yediklerinin arasında korkman gereken en son şey diyebilirim :)

5. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Bu sabah kahvaltı yapmadım. Öğlen ev yemeği yiyeceğim tahminen ama akşam yine aynısı olacak. Sporumu bıraksam ya?

6. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Hiç birşey yapmamaktansa spor yapmak çok daha faydalıdır. Ama hayallerindeki fiziğe ev yemeğiyle, cici bebeyle falan ulaşman çok zor, ne kadar spor yaparsan yap. Ama sağlık açısından direnç antrenmanları güçlü bir fizik, güçlü bir bağışıklık sistemi vb. gibi faydaları olur yine de hiç yapmamaktansa.. (2 kere tekrar ettim çünkü önemli :D )

Benim tavsiyem evde hazırlayacağın yemeklerle -ki bunlar ev yemeklerine göre çok daha pratik ve kolay, dışardan aldığın yemeklerden de çok daha uygun-, porsiyonunu hassas tartıda ayarlayarak ve düzgün makro takibiyle beslenmen. IF tarzı bir beslenme protokolüyle öğün sayını azaltıp angarya işleri aradan çıkartabilirsin.

Ama böyle iskenderun döneriyle,cicibebeyle,peynirli poğaçayla vücuduna ve emeğine yazık etmeni hiç tavsiye etmiyorum :)

7. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    S
    Sitede IF tarzı ile ilgili beslenmeyle bilgi var mı? Yada başka yerde bulabilir miyim?

8. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yeterince kaynak mevcut. IF sadece besin zamanlamasıyla alakalı. Seni fazla öğün hazırlamaktan vs. kurtarır,iştahını daha iyi kontrol etmeni sağlar. Ama asıl olay aldığın besinlerin kalori,makro ve mikro değerleri. Bunun için de biraz google araştırması yapman yeterli olur.

9. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Teşekkür ettim ve biraz araştırdım. Yalnız yemek yiyeceğimiz o saat aralığında ne yemeliyiz? Sitelerin hiç birisinde bunlar yazmıyor. 4 saat içinde tüketebileceğim ve günlük kalorimden fazlasını verebilecek besinler hangileriki? Bir insanın yiyebileceği kapasite belli yani :)

10. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    sporu bıraksam mı demişsin ya bence evet. emeğine giden zamana yazık bu şekilde beslenerek bırak kas yapmayı kas yıkımı olup yağlanırsın üstüne. hiç antrenman yapmadan sadece sağlıklı beslenerek bu halinden daha iyi olursun. zamanla tecrübe edersin.

11. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Bana 1 günlük besinlerini yazar mısın? Boş zamanında

12. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    internette herhangi bir fitness sayfasinda bulabilirsin benzer şeyler. sebze bulgur yulaf tavuk balık et yumurta badem fıstık.. bilinmeyen şeyler değil.
    bisküvi poğaça döner cicibebe yok yani. boş kalori ile kas yapmayı bırak senin gibi göbek yaparsın. akşama kadar gerekli kaloriyi alamadığın için vücut enerji için kaslarını kullanır. sabah karbonhidrat alacaksın sağlıklı olanından. akşamda bol protein.

13. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    6 ayda cidden 4cm uzadınızmı? Üstelik 27 yaşında bu mümkünmü ?

14. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    kamburluk varsa uzama gerçekleşiyor duruş bozukluğu gidince öyle uzayan tanıdıklarım var

Pollysad bunu beğendi.
  15. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Ailemde direk aynısını söyledi, ama gözle görülür bir kamburluğum yoktu. Dediğin gibi ama ne mantıklısı bu :D Keşke az daha kambur olsamda 1.80 olsa yuvarlasak boyu

16. Huseyin24

Huseyin24 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Selamlar, akıl vermek yerine kendimden örnek vereceğim. Daha yararlı olacağını düşünmekteyim.

Sabah 6.30' da kalkıyorum, 1 bardak soğuk su tüketiyorum. Ardından 5 adet tam yumurtayı haşlama ya da köy tereyağı ile bir güzel kırıp indiriyorum. Yanında içecek olarak çay değil; 50gram yulafı 200ml süt ve 1 adet muz + biraz bal ile mixten geçirip içiyorum.
    Saat 8:30 gibi yola çıkıyorum, 9' da iş başı yapıyorum.
    Saat 10:00 da 3 dilim tam buğday ekmeği ve 50 gram kadar lor peynir yiyorum.
    Saat 13:00 veya iş durumuna göre 14:00 olunca (14:00 sonrasını kesinlikle ertelemiyorum) 275 gram kepekli makarna, yanına minimum 150 gram tavuk göğüs veya kırmızı et tüketiyorum veya köfteyi 1-2 salatalık ile tüketiyorum.
    Saat 16:30 olunca 6-7 adet çiğ yer fıstığı yiyorum, kesinlikle kavrulmuş tüketmiyorum sağlıklı yağlarını alabilmek için. Yanına tekrar 50 gram lor peyniri yiyorum.
    Saat 18:30 evdeyim; evde öğle öğünümden tek fark makarna yerine nohut tercih ediyorum.
    Saat 21:00 Spor salonundayım. Spordan hemen önce mutlaka bir adet sade nescafe içiyorum, nescafe olmazsa olmazım.
    Saat 23:00 gibi eve geri dönüyorum. 150gram yoğurt içerisine 1 ölçek protein tozu ilave edip acımadan indiriyorum miğdeye.

Tam olarak günüm bu şekilde geçiyor. Gün içerisinde minimum 2 litre su içiyorum. Yanımda 1 litrelik su şişeleri mevcut her zaman. Kuru yemişleri kesinlikle çiğ tüketiyorum. Yağ olarak internette dönen dolaşan hindistan cevizi yağları ve onlara gereksiz paralar vermek yerine mis gibi köy tereyağı kullanıyorum. Ara öğün olarak tükettiğim tam buğday ekmeğim istanbul büyükşehir belediyesinin ürettiği organik ekmek. 2'75 lira gibi bir şey. Fiyatına göre aşırı temiz olan bu üründe çok kaliteli karbonhidrat var.

Bunların dışında; poğaça ve türevlerini hayatından çıkart. Sağlıklı karbonhidratlar tüket. (Yulaf ezmesi, kepekli makarna vs.) Sağlıklı yağlar tüket. (Çiğ ceviz, Çiğ yer fıstığı, Çiğ badem vs) Günlük tüketmen gereken protein oranını hesapla, ona göre protein tüket.

Protein-Yağ-Karbonhidrat değerlerini hesaplayıp benim sistemine alternatif bir beslenme programı uygula. Beslenme olmadan bu spor hiç birşey. Vaktini ve paranı kaybedersin spor salonunda.

Saygılar,

17. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Eyvallah, en yararlı olan bu mesajdı :) Senin kadar programlı gidemem ama, poğaça, dürüm yada dönerleri kaldırabilirim. Zaten meyve suları, asitli içecekler, cips vs. gibi ürünleri kesmiştim.
    Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu karnımdaki yağlanma öyle çok büyük bir şey değil bayağı yazdım ben ama :) 177 boy 60 kiloyum olması gerekenden en az 6-7 kilo daha eksiğim var zaten. Ben zayıfım diye sorun olmaz sanmıştım. Daha dikkatli olacağım. Tekrar teşekkürler.

18. Huseyin24

Huseyin24 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Söz ettiğin dürüm vs. kaldırdıktan sonra temiz beslenmeye özen göster. Ara öğünlerinde biskuvi yerine; çiğ fıstık, fındık, badem tüket , aşırıya kaçma. Bol su iç ve bel bölgeni karın egzersizleriyle eritmeye çalışma, düşünme. Antrenman yapmadığın günlerde 50 dakika sabit şekilde hızlı yürü veya koşuda iyiysen 30 dakika sabit tempoda koş. Bu sabit tempoya alıştıktan sonra 30 dakika yetmezse 1'er dakikadan hızlı koşup, 1'er dakikadan orta tempoda yürü 30 dakika boyunca. Bunu haftada 1 veya 2 gün uygula . Bahsettiğin yağları bu şekilde minimum seviyeye indirirsin.

19. Atakangumus

Atakangumus Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Gümrük
    Yer:
    Hatay
    Bilgi için teşekkürler.
    Sabah kahvaltısı için bir şeyler düşünücem. Olmadı geceden sütlü, lor peynirli, yulaflı bir karışım yapıp sabah işe gidene kadar onu içerim.

20. Huseyin24

Huseyin24 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    Tam buğday ekmeklerinin arasına bas lor peynirini domatesi biraz da nane yeşillik filan tadına göre, akşamdan hazırla, sabah işe giderken bir güzel ye işten önce veya yolda bir şekilde. :)
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Aralık 2017 ---
    Bu arada unutmadan; lor peyniri yağsız ve tuzsuz olanı al. Marketlerde genelde böreklik için olanlar var, Bim' de satılıyor mesela yağsız ve tuzsuz.

Sayfayı Paylaş