Soya proteini hakinda genis bilgiler

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve SEZER YZL tarafından 30 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Hergün 16g x3 öğün olmak üzere saf soya proteini tüketiyorum

2. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Soya çok sağlıksız bir ürün bunu ispatlayan bir sürü makale ve bilimsel araştırma var.

3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    soya neden cıktı ?

cunku soya yagı yapıyolar ve yagdan artan gdo lu cinden ithal soyaları bir yerlerde kullanmaları lazım cöpe atmak islerine gelmiyor

medya ve satılmıs bir kac doktor sisiriyor sizde yiyorsunuz

Afiyet olsun kalp hastası olunca bu yazıyı hatırlarsınız

Vorenus bunu beğendi.
  4. Ganger34

Ganger34 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ben soya proteini kullandığım için savunmuyorum ama karşılaştırdığınız şeyler farklı ürünler.Mantıken soya fasulyesinde bulunan bir madde protein tozundada bulunacak diye bir kaide yok,Ayrıca protein tozunun amacını herkes az çok biliyor.Bilmeyeler için: Kullanılan ürünlere göre protein tozları amino asit, protein kalitesi ve emilim süreci v.s açısından farklılık göstermektedir. Örneğin, Whey bazlı protein tozları peyniraltı suyundan, Egg bazlı ürünler adı üzere yumurta, Soy pro'lar ise soya ürününden elde edilmiştir.Bunun haricinde konbine karışık ürünlerde piyasada bulunmakta.

Gelelim asıl konumuza (soya);
    -Öncelikle bahsettiğimiz ürün soya fasulyesi ise içinde bulunan "İsofloven" maddesinin kadınlarda bulunan östrojen hormonu maddesine benzer olması doğrudur,Fakat altını çizerek söylüyorum benzer olan bu madde aynı zamanda eğer vücuttaki östrojen miktarı normalden fazla ise bitkisel östrojenler bu fazlalığı giderir ve östrojenin vücuda zarar vermesini önler. İşte bu nedenle isoflovenlere hormon dengeleyiciler adı da veriliyor.
    -2. olarak söylemek gerekirse protein tozları adı üzerinde öz olan proteinin ayrıştırılmasıyla elde edilir.Yani hangi ürüne bakarsanız bakın o ürünle üretilen besin maddesini değerleri aynı değildir.Ama ben şunu söylemiyorum ki bakın arkadaşlar bu üründe şu kötü madde var, EVET arkadaşlar tatlandırmak için kullanılan ürünler akıl almaz dercede zararlı olabiliyor.Piyasadaki ürünlerin çoğunda olmasada belli bir kısmı üretim aşamsında sanayininde verdiği katkılarla insan sağlığını ciddi acıdan tehlikeye atabiliyor.Yani vücut yapıyım derken vücudunuzdan olmayın aman dikkat.(BU DİĞER KULLANDIĞINIZ GÜNLÜK HAYATTAKİ YİĞECEKLER İÇİNDE GEÇERLİ)
    -Son olarak şunu söylemek isterim kalite açısından bakılacak ürünlere bakış açınız parası olmasın öyle markalar varki(isim vermek istemiyorum) insanları soyup sovana çevirip bide üstüne zehirliyorlar.AMAN DİKKAT

SONUÇ:
    Benim kendi kişisel kanaatim ve yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri sizlere aktarmaya çalıştım eğer başarabildiysem ne mutlu bana.Bunun haricinde dediğimiz gibi soya fasulyesi ve soya farkılıdır, sadece protein alımını karşılamak için ayrıştırlması farklıdır.Okuduğunuz için Teşekkür Ederim Herkese İyi Sporlar..

5. umut-

umut- Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    tasarım
    Yer:
    izmir

evet :) 500 gr sadece 2,5 tl 100 gr da 54 gr protein :)

6. mx0body

mx0body Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Benim okuduğum araştırdığımı konulardan öğrendiğim kadarı ile .

İşlenmemiş soya ürünleri ile soya protein bir tutulması en buyuk karmaşa.

soya fasulyesi ve işlenmemiş haldeki soyada bu hormonun olduğu ancak soya proteini üretirken bu hormonun ayrıştırılması sebebi ile soya proteini kullananlar için bir sakınca olmadığını anladım.
    ancak normal soya ürünleri için tehlike geçerli.
    Siz ne diyorsunuz bu konuda ?

7. Miktatiz

Miktatiz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Baştan aşağı et üreticilerinin palavrası bakıyorlar bu dünya halkını nasıl korkuturuz hemen erkeklik olayından giriyorlar inanın dünyada sigarayı ülkeler bir bir satma yasağı gelsin göreceksiniz sigara yasaklanmamalı faydaları saymakla bitmez diyen doktorlar çıkacaktır benim evli ve 20 yıldır soya tüketen arkadaşım var alır sıcak suya koyar sonra onları sıkar yemek için kullanırdı onunda soya kullanan kaç tane arkadaşı vardı hepsi evli çocukları var aslan gibi adamlar dertleri aman bu ürün et ürünlerinin önüne geçerse satışları azalacak bir arkadaşım 5 ay günde 200 Gr soya etini çatır çatır yiyerek yarışmada Türkiye 2 cisi oldu 18 yıl önce denemesi bedava alın soya proteini önce ne test gerekiyorsa yaptırın sonra soya proteini ne başlayın kutu bittimi gidin bir test daha yaptırın hiç bir fark goremiceksiniz çok arkadaşım tarafından denenmiştir sizde yapabilirsiniz

8. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    soya proteinini nerden bulabiliriz ? yakın zamanda araştırmama rağmen güvenilir bir yer bulamadım

9. Miktatiz

Miktatiz Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    soya proteinin rahat bulursun soya eti diye arat çıkar karşına

Sayfayı Paylaş