Sezeryan Doğum sonrası ne kadar süre sonra fitness yapılmalıdır

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve su zeren tarafından 11 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. su zeren

su zeren Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    merhaba arkadaşlar bir hafta sonra sezeryanla Doğum yapacağım , doktorum 1 sene karin küçültücü egzersiz yapmayacaksın ağırlık kaldırmayacaksın dedi , çok kafam
    Karıştı ... yıllardır bir spor geçmişim var profesyonel olarak da çeşitli takımlarda oynadim , ben nasıl spor yapmadan durayım , kırkım çıktıktan sonra başlarım diye düşünüyordum ama hayaller suya Lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz en kısa sürede nasıl başlayabilirim spora ve ne zaman mekiklere başlayacağım

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Doktorlar çok garantici davranıp rehabilitasyon süreci gibi bir riske girmezler..en garantisi hiç egzersiz yapmaması derler (Doktorlar bel fıtığına da 250gr bile kaldırmayacaksın derler ama deadlift squat gibi hareketlerle bel fıtığından kurtulanlar var..(bkz: güntekin onay))
    Doktor tamamen haksız demiyorum tabiki bir risk var , sezeryan sonrası dikişler bel fıtığındaki gibi güçlendirilemez belki bunda doktorun haklılık payı var ama 1 sene bence uzun bir süre..

Size önerim bu konunu peşini bırakamayın ama bunu daha özel bir araştırma yaparak çözebilirsiniz özellikle ingilizce daha çok kaynak çıkacaktır.Forumda daha çok vücut geliştirme yağ yakma odaklı olunduğu için bilimsel veri paylaşılması uzun sürebilir zira popüler bir konu da değil..

son olarak karın küçültücü hareket yok malesef literatürde.Doğumdan sonra en büyük sorun biriken yağlar ise kardio ve iyi bir diyetle bu iş çözülür..ama karında sıkılaşma için illa karın hareketi gerekir..Sezeryan dikişi öyle küçük bir dikiş değil, dediğim gibi sağlığınız konusunda riske girmeyin ama süreyi de araştırın..

3. Göki78izm

Göki78izm Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Selamlar
    Ben yıllar önce açık kasık fıtığı ameliyatı olmuştum, sezeryana çok benzer. İlk ay spor verilmez, 6 aya kadar ağırlık çok kaldırılmaz ama yürüyüş şeklinde antremanlar yapabilirsiniz, daha sonra kendinizi hazır hissederseniz ufaktan başlayabilirsiniz. Herkesin nekahat dönemi çok farklıdır, gidişata göre bakarsınız. İyi antrenmanlar

4. su zeren

su zeren Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Çok haklısınız gerçekten popüler bir konu olamadığı için çok cevapmalamiyorum , bir arkadaşıma doktor 6 hafta sonra başla demiş bir arkadasimA 6 ay sonra garanti 6 ay gibi geliyor bana , ben genelde bacak çalışıyordum Zaten squat ve bir çok ağır hareketler yapıyorum çok da kilo almadım zaten hamilelikte ama bir spor düzenim var oturmuş olan onu da bırakmak istemiyorum , hamilelikte 30 uncu haftama kadar koşu yaptım
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Nisan 2017 ---
    Evet bir arkadasım da öyle bir ameliyat olmustu sezeryan gibi bagirsaklarini yıkamışlar komple o da 6 ay sonra başlamıştı spora galiba en garanti 6 ay gibi gözüküyor bu süreçte
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Nisan 2017 ---
    Benim çalıştığım tarzda genelde bacak hareketleri squat falan gibi o yüzden mi demiş olabilir ağırlık 1 sene Yok diye anlayamıyorum bu doktorları

5. zeynp

zeynp Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Acil Tıp Doktoru
    Türkiye'de sadece doktor uyarılarına uymayarak acile gelen hasta sayısı her yıl 600 bin cıvarlarda. bu dediklerinize bir doktor olarak kesinlikle katılmıyorum. siz siz olun doktorunuzun tavsiyelerinden asla çıkmayın. sezeryan uygulamaları her ne kadar basit gibi gözüksede sonuçta bir neşter ile vücudunuza invaziv girişim yapılıyor. bu sebeple bencelerle sizcelerle değil doktorunun tavsiyesine uyarak yapsın. sonuçta burda yazılanlara göre hastanın tıbbi öyküsünü, doku sağlamlığını bilemiyoruz. sezeryanı yapan doktor zaten uygulamayı yaptığında az çok hastanın dokusu hakkında bir takım fikirler yürütmüştür. bence siz doktorunuzun dediğini yapınız.

6. rainfit

rainfit Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Bir arkadaşıma şu kadar dedi bana neden bu kadar dedi gibi bir yaklaşım çok yanlış. Her insanın vücut yapısı yara iyileşme süreci dayanıklılığı farklıdır. Doktor 1 sene dediyse dediğine uymanızı tavsiye ederim. Sağlık için spor yapıp sağlığınızdan olmayın. Ayrıca allah analı babalı büyütsün :)

zeynp bunu beğendi.
  7. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Doktoru dinlemeyin dememişim dikkat ederseniz, sadece bilmedikleri konularda hem riske girmemek için hem de bilmiyorum dememek için 1 yıl gibi altının bilimsel olarak doldurulduğunu düşünmediğim bir süreden bahsetmiş..Neden 1 yıl ve hatta neden tam 12 ay.. @aliarslan nickli üyemiz bahsetmiş siz de beğenmişsiniz ama bence de her insanın yara iyileşme süresi farklı ise neden direkt her hastaya 1 yıl denir..

yukarda bel fıtığı örneği gayet net..bel fıtığı hastalarına doktorlar sakın poşet bile kaldırma derler..sonra o bel fıtığı başlangıcı teşhisi konmuş hasta ameliyatlık seviyeye gelir ve defalarca ameliyat edilir..aslında bilinçli egzersizle sorunsuz hale bile gelebilirdi..
    son olarak yabancı ve bilimsel kaynakları araştırın tek bir doktorun sözle egzersizlerinden geri kalmayın demişim..doktorlar dahi başka doktora da gösterin derler..daha modern bir yaklaşım bilmiyorum..

Ackres bunu beğendi.
  8. NuubDunker

NuubDunker Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    DUNKER
    Yer:
    KONYA
    Ama doktorlar garantici ve basit yaklaşıyor riske atmıyor ve uğraşmıyorlar rehabilitasyon doğru uygulanırsa her cerrahi operasyondan sonra spora tekrar dönülebilir yani benim mantalitem bu şampiyonlar pes etmez çabalar ve alır iyi günler herkese

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. Noralisa

Noralisa Üye

Beğenileri:
    811
    Ödül Puanları:
    103
    Sezaryenle iki doğum yaptım, ilki acil sezaryendi, ikincisi planlı, ilkinden sonra çok geç toparlandım, spor aklıma bile gelmiyordu, 1,5 sene sonra spor yapmaya başladım, 4 sene sonra tekrar hamile kalınca da sporu bırakmadım, 8,5 aya kadar hafif ağırlıklarla maksimum 8 kilo ile spor yaptım, doğumdan sonra çabuk toparlandım, sporun karın kaslarıma faydası oldu diye düşünüyorum, karın kaslarımı kasabiliyordum, sezaryenden sonra 45 gün sonra tekrar spora başladım, doktorum mekik çek demişti, ama özellikle mekik zor geliyordu, squat, lunge, deadlift daha rahat yapabiliyordum, 2 ay sonra da mekik yapmaya başladım. Hamilelik öncesi ve hamilelikte spor yaptıysanız, sezaryenden 2 ay sonra spor yapabilirsiniz. Yine de kendi vücudunuz dinleyin, ağrı hissettiğinizde daha hafif hareketlerle başlayın. Ağırlıkları, yoğunluğu yavaş yavaş yükseltin.

10. zeynp

zeynp Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Acil Tıp Doktoru
    Valla bu durum sadece bizim hastalara özgü herhalde. Herşeyi çok iyi bildiklerini sanıyorlar. Doktorun bilgi tecrübesine burunlarını sokmaya bayılırlar.
    Ve siz beyefendi söz konusu zaten insan hayatı değil zaten riske atmıyorlar demişsiniz. Sizin gibi hasta tiplerine tam tersini desek dilediğiniz egzersizi yapın desek ve ters bir komplikasyon oluşsa bütün ailenizi toplayıp doktoru dövmeye gelirsiniz. Bu doktorlar ne yapsa suç olmuş.bu bizim ülkede böyle hasta maşallah herşeyi biliyor. Biz boşuna okumusuz zaten risk almıyoruz :) Şu saçmalığa bakarmisiniz ya hala gülüyorum.

EMRE1854, respect2us.23 ve rainfit bunu beğendi.
  11. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Söylediğiniz sezaryen konusunda bilgim yok, bu konudaki bilgim yalnızca rejim 1, rejim 2 vs. Konuyla ilgili söyleyebileceğim bir şey yok. Yalnızca söylediğiniz şeylerle ilgili yazmak istedim.

Maalesef bizim ülkemizde herkes her şeyi biliyor. Geç de olsa bunu anlamanız güzel. Bunu meslekte de anlayabiliyorsunuz aslında, ama böyle forumlarda daha iyi anlıyorsunuz. Bunu kazanım olarak kabul edebilirsiniz, ben öyle yaptım :)
    Forumda tartıştığım çok saçma konular oldu. Kaynak göstermeden sütün insanlar için uygun olmadığını, inek sütünün danalar için olduğunu ısrarla savunan birisi vardı mesela. Hatta sütteki kalsiyumun kemiklere zararı olduğunu söyleyenlerle de karşılaştım forumda. Bir hekim olarak bunların gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu iyi biliyorsunuzdur.
    Dianabol, sustanon, anapolon, clenbuterol vs gibi konularda yazılanlar şu şekilde. "Gidip bunları doktora sorma, forumlardan oku, ülkemizdeki doktorların kendine hayrı yok, doktorların bu konuda bilgisi yok" vs. listeyi uzatmak mümkün.
    Kısaca ülkemizde herkes her şeyin uzmanı. Bizler boşa okuduk. Siz okulda bir kaç ağrı kesici ve antibiyotiği öğrendiniz, biz ise 1 kibrit kutusu kadar peyniri değil mi?!

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Olayı doktorlara karşı tutulan bir tutum varmış gibi göstermeye devam ediyorsunuz..bu normal değil yazdıklarımızı okumuyor ya da okumak mı istemiyorsunuz?
    Ayrıca "burunlarını sokmaya bayılırlar" ifadeleri küçümseyici ve alaycı bir tavırdır..araştırmayı seven hastalardan hoşlanmayan doktorlar güruhu vardır lütfen siz onlardan olmayın..bırakın insalar araştırsın ve her şeyi en iyi biz biliriz bizim bilmediğimiz bilgi yok hükmündedir yaklaşımını..

Acil tıp doktoru olduğunuzu özellikle belirtmişsiniz profilinizde ama burada acil tıp ile ilgili konuşmuyoruz..rehabilitasyon vücut geliştirmecilerin az çok bildiği bir konu olsa da yine de son söz doktorunuzun denmiş zaten..neyin ısrarı bu anlamıyorum..

Dünyada tıbbın çok doğru bir yönde ilerlemediği hastalıkları önlemekten öte başka bir yola girdiği sadece bir grup doktorun bazı gerçekleri halkla paylaştığı ve insanları bile bile hasta eden katkı maddeleri konusunda uyardığı bir devirdeyiz..
    Dünyalar kadar örnek sayarım hekimlerin hataları ile ilgili (bilmediği için yapılan hatalardan bahsediyorum, iş kazaları değil) ama burada mesleki bir linç değil derdim..Kemik erimesi olan menopoz sonrası bir hastaya bir doktor bol bol süt iç derken (sütün kemikler tarafından emilemediği artık biliniyor, doktorun söylemi sadece televizyon bilgisi ) başka bir doktor süt içmene gerek yok bol bol yeşillik ye, çiğ badem ye vs diyor..bu en basit konuda bile iki doktor farklı konuşunca hasta napsın?
    Otomatik olarak insanlar "kendi öz" sağlıklarını %100 başkasına emanet etmek yerine araştırmak durumunda kalıyorlar ve forumlarda soruyorlar..

NuubDunker ve Ackres bunu beğendi.
  13. zeynp

zeynp Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Acil Tıp Doktoru
    "Son kez yazıyorum bir daha cevap falan vermeyeceğim. Hiçbir doktor emin olun o dediğiniz gibi şeyler yapmaz. Neyse daha fazla yazarsam ağır olacak biraz o yüzden bildiğinizi okumaya devam edin. iyi akşamlar"

Sayfayı Paylaş