Sağlıklı tatlı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Paul_ tarafından 1 Mart 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Yağ, doyma hissi sağlar. Bu sebeple çok fazla kısıtlanmaması gerekiyor. Yemeklerinizi yağsız tüketmek yerine yemeklerinize uygun miktarda yağ ekleyebilirsiniz.
    Lif içeren yulaf gibi besinleri kahvaltıda tüketmeniz, yine yüksek lif içeren karbonhidrat kaynağı olarak kurubaklagilleri, bulgur, tam buğday ekmeği gibi besinleri tercih etmeniz, yemeklerinizin yanında salata tercih etmeniz ve yemeklerinizi yavaş tüketmeniz(besin tüketiminde 20. Dakikada hipotalamustaki doyma merkezi uyarılır) doymanın oluşmasında yardımcı olur.
    Ayrıca az az sık sık beslenmeniz de iştah kontrolünde etkili olacaktır.
    --- Mesaj birleştirildi, 1 Mart 2018 ---
    Öğün sıklığı bir çok parametre için(insülin, iştah kontrolü vs) önemli. Ancak çalışmalara göre günlük kalori alımı değişmediği sürece, öğün sıklığının değişmesi vücut kompozisyonunu(yağ, kas, su..) pek değiştirmiyor.
    İştah kontrolü sağlamaya çalıştığınız için 4-6 öğün tüketmeniz uygun olacaktır.

duygu şen bunu beğendi.
  2. duygu şen

duygu şen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Sayenizde bilgi edindim çok minnettarım.Bulgur yerine makarna pilav tercih edilebilirmi ? bulgurun lif oranı dahamı yüksektir ?

3. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Rica ederim. Sorularınız olursa her zaman sorabilirsiniz.
    Evet bulgurun lif içeriği daha yüksektir. Ancak makarna veya pirinç de tüketebilirsiniz. Makarna/pirinç tükettiğinizde öğününüze salata ekleyebilirsiniz

duygu şen bunu beğendi.
  4. duygu şen

duygu şen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Açıkçası ben pek ara öğün yapmıyorum.Ara öğünlerin kilo aldırdığını düşünüyordum bir zamanlar ama ne yemek gerekli ara öğünde bu da çok önemli birşey ipin ucu kaçabiliyor.Artık ara öğün yapmak istiyorum.kuruyemiş falan uygunmudur ara öğün için.Yada form bisküviler falan var diyet onlar iyimidir ?şuan spor yapmıyorum ara öğün yapsammı bilemedim :/ ben akşam 7 den sonra yemek yemiyorum ne kadar doğru bilmiyorum ama fikir almayı severim
    Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın,umarım rahatsızlık vermiyorumdur :) makarna,pirinç,bulgur aslında bunlar kompleks karbonhidrat olmalı kademeli olarak arttırdığı için.... bunların porsiyon kontrolü önemlidir değilmi ? genellikle beslenme olayı boy kilo oranına göre hesaplanır bunu nasıl ayarlıyorsunuz porsiyon boyutunu ?her 3 ana öğünde tüketilebilirmi ?

5. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Doğrudan ara öğün önermem doğru olmayacaktır. Kişinin boyu, vücut ağırlığı, fiziksel aktivitesi, beslenme alışkanlıkları, beslenme sıklığı, maddi durumu, tüketebileceği besinler, iş durumu vs gibi bir çok değişkeni detaylı öğrenmeden diyet planlamadığımız gibi, öğün örneğinde bulunamıyoruz.
    Uyumadan 2-3 saat öncesine kadar ara öğün tüketmenizde sakınca yok. Eğer 19da ana öğününüzü tüketiyorsanız, saat 23 gibi uyuduğunuzu düşünürsek saat 21 gibi ara öğün yapabilirsiniz.
    Yaşadığınız şehirdeki en yakın toplum sağlığı merkezine giderek, bir meslektaşım(diyetisyen, beslenme uzmanı) ile görüşmeniz ve ona göre hareket etmeniz uygun olacaktır :)

duygu şen bunu beğendi.
  6. duygu şen

duygu şen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Çok makbule geçti. Başarılar dilerim

sporcudyt bunu beğendi.
  7. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Rica ederim tekrardan. Ben de size başarılar dilerim, dileğiniz için teşekkürler.

duygu şen bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş