Protein tozları ve karaciğer

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve amandeyim tarafından 26 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. amandeyim

amandeyim Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Arattım ama böyle bir konu bulamadım.

Bir yerde okumuştum
    bu tür besin takviyesi yapan ürünlerin vücudu tembbleştiridği yazıyordu
    birde size sormak istedim
    acaba bu protein tozunun içinde hazır olarak bulunana amino asitleri alınca vücut bir süre sonra tembelleşmeye başlar mı?
    Birde uzun süre protein tozu kullanmak,beslenmemin bir parçası haline getirmek direk karaciğerime bir zarar veri mi?
    Son olarakta eğer ara vererek kullanmak gerekiyorsa bu ara nekadar olmalı?

2. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer normal bir birey gibi besleniyor ve bu normal beslenme içinde protein tozu kullanıyorsan o zaman miden gereğinden az çalışacağı için tembellik olacaktır, doğru.

Ama bir sporcu gibi besleniyorsan, normalden yüksek protein alıyorsan, o zaman tembelleştiriyor diyemezsin.

Protein tozu ile tavuk-et arasındaki fark, sindirim süreleridir.

İçinde hazır bir amino yok.

Eğer protein tozu tablet aminonun toz formu olsaydı, sence aynı kiloda tablet aminodan daha ucuza satılır mıydı?

Karaciğer üzerindeki etkilerine gelecek olursak, protein tozunun karaciğeri tembelleştirici değil, zorlayıcı bir etkisi var.

Ama bu zorlayıcı etki şöyle ortaya çıkar.

Sen düzenli beslenmeyi bırakır, protein tozuna dayanırsan o zaman karaciğer birim zamanda normalden fazla çalışacağı için, alışık olmadığı bu durum karşısında belli bir müddet sonra yorulur.

Birim zamanda daha fazla çalışmasının sebebi, aldığın proteinlerin sindirim sürelerinin kısalığı ve karaciğere daha çabuk ve daha çok miktarda gelişi.

Düzenli bir sporcu beslenmesine sahip bir birey, beslenmesini günde 1 ölçek
    toz ile destekliyorsa ben bunda hiçbir olumsuz etki göremiyorum.

İyi sporlar.

Ramazanhill3445, hasanugure, Salash ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    amandeyimin son sorusu nasıl olacak acaba yani bu supplementler (protein amino creatin arginin bcaa) devamlı mı yoksa belli aralıklarla mı kullanılmalı?

4. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    hem içki hem protein tozu karaciğeri ister istemez yorar ayrıca bonus olarak benim gibi çikolatayı çok seviyorsanız:Donun için toz kullanan kişiler bence içki içmemeli içiyorlarsa bile azaltmaları lazım ayrıca en iyisi bence doğaldan vazgeçmemek:)

5. mertakb

mertakb Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    sleepy bu konuyu net bi bicimde acıklamıssın arkadaslara eline saglık.

6. Che-T

Che-T Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bugun öğlen vücudumda feci şekilde bir alerji basladı ve tüm vucudumu sardı heryerim kabardı korkunç bi görüntü oldu :S gittim iğne yaptılar eve geldim daha beter azdı alerji geri gittim kan aldılar busefer cildiyeye tel açtılar cildiye karaciger ve böbreklere bakılsın dedi ve sonuclarda karaciğer de enzim yüksek çıktı dunde supplementmi nedir ondan içtim 2 kaşık süt ile doktor karaciğerine fazla yüklenmişsin dedi hiç bise alma ve kullanma dedi sanırım o protein tozu karaciğerimi zorladı p.tesi dahiliyeye gidicem kullanmadan önce iyice bi araştırın derim :)

7. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Bir anda protein tozundan bu yan etki ile karşılaşan bir bünyeye söylüyorum bunu. İçki içerken zorlamıyor değil mi bu karaciğer ? Sanırım dünya üzerindeki en zayıf bünyelerden birine sahipsiniz, AIDS bile bu denli bir yıkıma sebep olabilirmiydi bilemiyorum. Bencede bundan sonra ''supplementmi nedir'' ondan kullanmayın, kazara bir SuperPump veya türevi bir supplemente denk gelirseniz hayatta kalmanız oldukça zor.

Son düzenleme: 14 Mayıs 2010
    Ramazanhill3445 ve ernesto33 bunu beğendi.
  8. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    siteyi biraz araştırsan iyi olur aslında, bir dönem sitemizde yazan bir doktor; bilimsel bir şekilde protein tozlarının karaciğerle alakasının olmadığını uzun uzun anlatmıştı...

9. wishmaster

wishmaster Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medya-Dizi-Film Reji-Sanat Asistanı
    Yer:
    İstanbul
    kan tahlili yaptırdım, soktor aşırı bazı enzimler salgılandığını söyledi karaciğerden. Uyuşturucu hap, asit kullanıo musun dedi :X ben şok tabi. Ağrı kesici de olabilir dedi sonra. Ben de proteinden başka birşey kullanmadığımı söyledim, ki öyle de. pek ihtimal veriyor gibi görünmüyordu fakat araştırmak lazım.

10. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    arkadaşım protein tozu almak sindirimini tembelleştirir demek bir söylentiden basaka birsey değil bunun hicbir tıbbi acıklaması yok ve kanıtlanmışlığıga yok
    2.si ne gelince protein tozları karaciğeri yorar daha doğrusu fazla calısmasına neden olur bu yuzden protein tozunu bilinçli kullananlar 2 ay kullanıp 1 ay ara verirler karaciğer kendini yenileme hızı cok yüksek olan bir organdır ( hatta iç organlar icinde en yuksek olanı) bu 1 aylık sürede karaciğerin kendini yenilemesi iin yeterli bir süredir sende 2 ay kullanıp 1 ay kullanmazsan karaciğer yönünden kendini korumuş olursun ;) ( tabii bunu normal sağlıklı insanlar icin soyluyorum kullanmadan önce bir doktora gidip siroz yada karaciger yetmezliği gibi bir hastalıgın olup-olmadıgını ogrenmeni öneririm )

11. bigger&stronger

bigger&stronger Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Çikolatayı herkes çok sever ama toz kullanıyosan ve çikolatada yiyosan sana paraların tuvalete gidiyor diyebilirim çünki çikolatanın proteini bağlayıcı etkisi vardır tıpkı çay ve kahve gibi

Sen bi kerede hastalandıysan benim şimdiye kadar yaşamam bi mücize o zaman kilolarca toz kutu kutu amino zayi ettim şimdiye kadar =)

Son düzenleme: 15 Mayıs 2010
  12. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul

13. rekliox

rekliox Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    dr
    Yer:
    adana
    cay-kahve nin demir baglayıcı etkisi oldugunu ve demir emilimini azalttıklarını biliyorumda protein yönünden zararlı olduklarını ilk defa senden duyuyorum cogu kisi antrenmana gitmeden önce sert bir kahve icip giderler ki performans artışı icin ya onlar yanlış yapıyor yada senin bilgilerinde bir yanlıklık var

14. Che-T

Che-T Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben sadece tozdan şüphelendim tozdan olabilir diye düşündüm belkide bahar alerjiside olabilir işte doktora gidecem artık neye alerjim var bilmiyorum her sene bu aylarda bu sekilde alerjim oluyor ama buseferki tozu içtikten sonra başladı o yuzden tozmu tetikledi tam olarak bilmiyorum bide karaciğerde enzim falan yükselmiş arastırmalarımda bu tozun karaciğer ve böbrege zararlı oldugunu açık açık yazan uzman kişiler var doktor prof.. vs yani sonuçta suni olarak üretilen bise artı bidaha bu tozdan kullanmayacağım için süperine yada baska bi çeşidine denk gelme ihtimalimde sıfıra inmiş durumda :D

15. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Eczaneye gelen müşteriler antibiyotik alırken ''böbreğime hasar vermesin ?'' diye soru yöneltirlerdi. Tabii ki insanın suratına vuramıyorsun ama bunlar gerçekten komik şeyler. Ağzı yumruk gibi şişen adam sorabiliyordu bunu, apse artık ağız içinde kamp kurmuş şekildeyken bile. Tedavi olarak bile kullandığın her türlü ilacın yan etkisi mevcuttur. Burada birey olarak ilk dikkat etmen gereken şey yararının zararından fazla olması ve o anki koşullardır. Tuvaletten çıktıktan sonra elini yıkamayan adamlar, her gece bir büyük rakı indirenler ilaç kullanımında nedense apayrı bir titizliğe girişiyor ve bazı tıp insanları bunları kendi reklamları ve konuşmuş olmak için konuşmalarıyla gayet güzel kendileri adına kullanıyor. Senin bünyende kötü etki vermiş olabilir, yorduğuda doğru olabilir ama bu sporu yapıyor isen ve belli bir noktaya geldiysen, protein tozu kullanmak zorundasındır artık. Zorunluluk durumu kişiden kişiye değişir ve tartışılır ama belli bir noktayı geçen bir vücut geliştirmeci için bu geçerlidir.

16. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    uzun zamandır aralıksız whey kullandım karaciğer değerleri temiz çıktı.

17. dr.ismael

dr.ismael Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    herkesin tepkisi çok farklı oluyor supplementlere vucudun

18. Yusuf~~

Yusuf~~ Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Herkesin Metabolizmasi Farkli Oldugu İcin Kullanimdan Sonraki Karacigerin Hazmetmeside Buna Bağlı Oluyor.Eğer Düzenli Spor Yapip ve Düzenli Besleniyorsaniz Besin Destegi İcin Supplement Kullanmanizda Bir Sakınca Görülmez.Ama Sadece Spor Yapip Ve Düzenli Beslenme Olmadan Supplement Kullaniyorsaniz Karacigerin Bunu Hazmetmesi Oldukca Zaman Alacaktir Ve Bu Zaman Araliginda Alerji,Ağrı V.b Durumlarla Karşılaşmanız Doğaldır.Zaten Supplementleri Kullanmanin Yaşı 17 Yaş ve Üstü Olduğunu Düşünüyorum.Çünkü Erkeklerde Genellikle Ergenlik Çağı 16 Yaşına Kadar Sürmektedir.Bu Yüzden Ergenlik Dönemi ve Öncesi Gelişme Çağının Asılı Olduğu İçin Supplement Kullanmanin Zararli Olduğunu Düşünüyorum.(Buraya Yazdiklarimin Hepsi Kendi Görüsümdür Arkadaslar.Kanıtlanmis veya Yaşanmış Değildir.Ben Şu Ana Kadar Okuduğum Yorumlardan Yola Çıkarak Bunlari Yazmis Bulunmaktayım.)

İyi Forumlar.

19. hsn_dmrc

hsn_dmrc Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    2.5 senedir aralıksız protein tozu kullandım sadece spor yaptığım günler antreman öncesi ve sonrası olmak üzere 2 ölçek alıyordum ... 2 hafta önce kan aldırdım sonuçlar görünce çok şaşırdım tüm karaciğer enzimlerim normalin 2 veya 3 katına çıkmış . doktor alkol kullandığımı zannetti halbuki ağzıma dokundurmam aşırı yağlı yiyeceklerden her zaman kaçınmışımdır. geriye tek bişe kaldı protein tozu.... karaciğerimi çok yormuş bu 2.5 senelik süre içerisinde. ben ağzı yanmış biri olarak söylüyorum kesinlikle uzak durun. şimdiki aklım olsa başlamazdım protein tozu kullanmaya

NeverEnough bunu beğendi.
  20. ryangt

ryangt Yeni Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    2005'ten beri kullanmaktayım, ne bir alerji ne bir sivilce ile karşılaşmadım (Maşallah deyin :D )

şu an itibariyle sabah kalkınca whey +antremandan sonra whey + gece yatarken casein içiyorum, gene banamısın demiyor benim ciğer.. Bozuldumu ne :p

Sayfayı Paylaş