muay thai veya wing chun

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ataduyan tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 28 üye.
  1. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar 17 yaşındayım ve 5 aydır body yapıyorum ve bundan sonra dövüş sanatlarıyla ilgilenmek istiyorum geçmişte kısa bir süre karate yaptım ama beni kesmedi.kick boks falan da uraşmak istemiyom.burda ya muay thai ye yada wing chuna gidebileceğim 2 salon mevcut (wushuda var ama düşünmüyorum) ben hangisine gideceğime karar veremedim (2 haftadır araştırma aşamasındayım) seneye lys ygs falan var bu yüzden beni seneye fazla yormayacak olanı seçmeliyim 2 sinide yapcam ancak birini 3 ay yapacak gibiyim.benim planım şu 3 aylık yaz döneminde muay thai yapayım en azından bişeyler kaparım eylül-ekim ayında da wing chuna başlarım bidahaki senenin nisan mayısına kadar yaparım.bi diğer ihtimalde direk wing tsuna başlamak.sizin görüşleriniz nelerdir hangisini önerirsiniz özellikle bu tür sporları yapmış olanların görüşlerini bekliyorum

2. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    ya bi ona bi buna ne o öyle. birine karar ver asıl ona işte.

Dracarys17 bunu beğendi.
  3. Emrahbozoglu

Emrahbozoglu Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bence Muai Thai ye basla zaten karete gecmisin de varmis, Thai boksunda iyi duruma geldiginde kick boksa gecersin ortaligi dagitirsin.

ataduyan bunu beğendi.
  4. mrgrowth

mrgrowth Yeni Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    akademisyen
    birine karar verip uzun yıllar ona devam etmek en iyisi olur.2-3 ay birine sonra birine giderek o sporlar hakkında biraz fikir edinirsin sadece.uzun süre devam edip üst seviyeler çıkabilirsen daha güzel olur.muaitaide wingchunda güzel sporlar.

5. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    yok aslında bi öyle bi böyle değil bi adam tanıdım dövüş spor ve sanatlarıyla hayli haşır neşir olmuş biri 1 kaç tanesinde de uzman benim amacımda onun gibi olabilmek sadece bu sadece başlama amaçlı bişey beni seneye fazla zorlamamalı ama üniversiteye geçince inşallah ömür boyu devam edecem bu yüzden pekçoğunu yapacam şu aşamada ne önerirsiniz?muay thai de fazla hasar alırmıyım üniversiteye kadar lazım bu kafa bana ondan sonrası önemli değil:)

6. skull

skull Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    38
    wing chun pahalı spordur.Çok paranı alırlar diyeyim sana :)

7. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    bizde pisi pisine kaptıracak para yok sen rahat ol :),body kadar pahalı değildir en azından:)
    wing chun salonu haftada 3 gün aylık 60 lira-muay thai salonu haftada 3 gün ayda 50 lira.ikiside akşam seanları dışında yok.pek çok salona göre bana uygun geldi.tayvan boksuna 4 kişi gidiyomuş wing chuna giden kişi sayısı ise biraz vardır heralde.

8. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    ben gerçekten bir wing chun asıgıyım.. ama cok hoca ile görüstüm adam her dersi veriyor. :) wing chun u ögreneceksen kaynagından ip man den ögreneceksin :) bu arada ip man 1 ve 2 sini izlemeyen varsa kacırmasın derim... su an ki şifu lar nasıl bilmem ama wing chun gercekten cok guzel bir spor( filmlerden ve youtube den gördügüm kadarıyla:) )

9. GocebeKral

GocebeKral Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Wing Chun'un üstüne savaş sanatı tanımam hiç düşünmeden Wing Chun'u seçmelisin bugün BordoBereliler, SAT Komandoları, FBI ajanları... Wing Chun ve Taijutsu öğreniyorsa düşünmeye gerek görmüyorum :)

10. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    fiziğin güçlüyse muay thai derim.çünkü uygulamasını salonda yapıyorsun,acıya dayanıklılığını artırır ve teknikler konusunda deneyim sahibi olursun.

11. skull

skull Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    38
    Ben rahatım merak etme de,sana aralarda alınacak paralardan bahsettiler mi? Kıyafetler kaç para ?(o uyduruk tshirtleri falan diyorum) :) 2-3 aya görürüm bakalım kaç para vermişsin :)

Müsabakası var mı bu sporun? Hocaların dövüş geçmişi nedir? Kim ringte kavga ederken görmüş? Neden kafes dövüşlerine(UFC-MMA) katılamıyorlar :) Bir sor bakalım kendilerine.Sifuların idman hareketlerinden başka nerede dövüş videoları? Karşısındaki öğrencinin yaptığı bilinen hareketi savuşturmaktan başka nedir marifetleri?

Emin Boztepe neden Gracie lerin ( BJJ kuran ailedir bu aile) UFC de dövüş teklifine cevap vermemiştir.Ben emekliyim dövüşmeyi bıraktım demiştir ki hiç ringe çıkmadan :)

Araştırın önce.Ben bu yollardan geçeli çok oldu.

erlik ve ataduyan bunu beğendi.
  12. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    sana bu konuda katılıyorum nerde o eski şifular :) gideceksin shaolin temple e ordan sıfır egitimle baslayacaksın :)
    simdi gidiyorum spor salonuna soruyorum aynı hoca hem muay thai hem wing chun hem de body eğitmeni.:) yav madem bu kadar basarılısın neden adını hic duymadık neden hic musabakalarda görmedik seni... yok artık bunlar işi nasıl para kazanırıma vurmuslar...
    yani bir hocadan ders göreceksen önce onu dene arkadaslarını topla cıkısta sıkıstırsınlar sende uzaktan izle derim :)

Berkthagar ve ataduyan bunu beğendi.
  13. backfire

backfire Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
  14. skull

skull Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    38
    Son düzenleme: 17 Haziran 2010
  15. GocebeKral

GocebeKral Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

wing chun, ninjutsu, shaolin kung-fu... bunların hepsinin müsabakası yasaktır çünkü dövüş sanati değil savaş ve hayatta kalma öğretisidir bunlar ve çoğu hareket ölümcüldür hatta bu sporlara özel bişey değil

aikidoda sadece eklem teknikleri gösterilir onunda müsabakası yok

taekwondoda elle yapılan çoğu vuruş gösterilmez olimpik turnuvalarında bağırıştan başka bişey yok

karate aynı şekilde fıss

Ninjutsu bi ara Türkiye'de yasaklandı sonrada sınırlandırmalarla öğretilmeye başlandı

Emin Boztepe' de EBMAS diye kendi tekniğim var diye caka satıp para kaldırma peşine düştü şu anda wing chun konusunda gerçek sifular İp Man' ın öğrencileri ve öğrencilerinin öğrencileri

İp Man 1 - 2 deki dövüş sahnelerini yavaşlatarak izleyin daha faydalı...

Ben derimki fırsatınız varsa Ninjutsuya gidin yakın dövüşte wing chun teknikleri kullanın ;)

Hannibal, dgnytm ve ataduyan bunu beğendi.
  16. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    hepinize yorumlarınızdan ötürü teşekkür ederim aşağı yukarı aynı dertlerden bende muzdaripim gidiyom salona adama dövüş geçmişini soruyom bana dediği şu 26 senedir ben bu işi yapıyorum,body öğretmeniyim,wing chun öğretmeniyim,muay thai öğretmeniyim,kickboks öretiyorum diyo yaw ben buna daha ne diyeyim.bunu bana diyen wing chun hocası ha,herif dediki istersen muay thai yide aylık 250 liradan özel ders olarak veririm 3 ayda pek çok şeyi kaparsın.bunların tek eksik yönleri var bruce lee gibi bi dövüş sanatı yaratsınlar da tam olsun:).yani artık bu işler iyice paraya dönmüş.
    Keşke ninjitsuya gitme fırsatım olsa ama malesef yok :).
    skull bu arada senin önerini de almak isterim.
    Ayrıca hepinizin çok etkili gözlem ve yorumlarınız olmuş..

17. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    ama sen hatayı hocaya sormakla yapmıssın :)

o kadar yazdık arkadasların dısarıda hocayı sıkıstırsın sende uzaktan izle diye kacarken de gir aralarına kurtar hocayı belki bedava bile ders verir tabi kim kime verir orasını bilmem.. :)

18. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    body öğretmeni olmanın kıstası nedirki, onu anlamadım.

yada aynı şekilde muay thainin.

muay thai = biriktir kalsiyumu belli noktalara, vurunca inlet.

bunun ne sifuluğundan bahsediyorsunuz.

wing chun un da counterlardan başka numarası yok, ha vardıda neden yip man in en büyük öğrencisi, judo, thai ve ji jutsu öğrenme ihtiyacı duydu.

19. skull

skull Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    38
    Hahahahaha İp man mi :) senin nikin heralde İpman.Daha adını bilmiyor konuşuyorsun ya :) Sana bunları sanat olarak öğretebilecek adam var mı Türkiye de.Sen ipman' i bol bol seyret,sana iyi uçuşlar :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:46 ----------

Türkiyede bu işler ciddi yapan adamlar var.Öncelikle Muay Thai ve Kickbox federasyonlarının sitelerinde il temsilcilerinin hocaların adlarına bak.Orada kaçıncı dan oldukları da yazar.Onların okullarına git.En azından ciddi seviyede yapan adamlardır.

Yoksa bilmem ne sifusunun 5-6 ay özel çalıştırıp illere yerleştirilen wing Chun ağalarına para falan vermeyin.

buralarda da daha salona girmemiş adamların sallamalarına kulak asmayın.

Yav bu sitede denk geliyor.Adam daha body ye yeni başlamış.Abidik kubiik sorular soruyor.Baıyorsun 3-5 gün sonra bir bakıyorum aynı eleman antreman konularına,suplementlere,steroidlere heryere yazı yazıyorlar.Burada sorulanları internetten araştırıp buraya geri yazan eleman çok .

Bu konuda da ...Adam ayağını beline kadar kaldıramaz.burada seyrettiği filmlerle şunu bunu yap diye yazıyor.Kafaları bu şekilde.Üstüne bu sporu yapsa birde kafaya darbe alsa artık ne hale gelirler tahmin edemiyorum :)

Son düzenleme: 18 Haziran 2010
  20. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    body öğretmeni olmanın kıstası belli bir body geçmişi olmaktır sadece teknik bilgi işe yaramaz yani body de sahaya inmek lazım ayrıca geçmiş hocalardan ve yapılan hatalardan dersler almak lazım yani body hocalığı bence %90tecrübe dayanır %10öğrenciye bilgiyi(antremanı)kavratabilmeye dayanır.
    muay thai dediğin spor tayland da m.ö. 400 lere kadar gittiği söylenen milli bir spordur ki o kadar zamanda geçirdiği evrimlerde göz önünde bulundurulursa bu sporu küçümsemek hele alaya alır bir biçimde eleştirmek spor anlayışına uymuyor.
    wing chun başlı başına bir sanattır bence,ancak işi ustasından alabilirsen ki o da bu zamanda çok zor(her dövüş sporunun olduğu gibi wing chunun da eksikleri mutlaka vardır ancak bunu counterlarından başka bir şeyi yok diyerek basite indirgemek bu işe gönlünü ve ömrünü vermiş kişilere yapılan büyük bir haksızlıktır.ayrıca yip man 'in öğrencisinin neden öyle bir şeye ihtiyaç duyduğunu burada tartışmak bize düşmez bence iyide yapmış kendini farklı bir alanda daha yetiştirmiş demek ki!ben olsam bende yeni bir şey öğrenirdim bu o insanların şahsi kararlarıdır kimiside sadece öğrendiği alanda uzman olmak için çalışır ama başka bir sanatı öğrenmek kimseden ve hiçbişeyden birşey eksiltmez.
    ayrıca bu işleri böyle basite indiren adama sorarlar :sen neyi ne kadar biliyosun da bu lafları söylüyosun neyi ne kadar biliyosan bize de anlat ki bizde öğrenelim öyle değil mi?Bu arada muay thai de sifuluk sistemi yokturthums:...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:04 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:00 ----------

thai nin federasyon sitesine bakmıştım sadece bir telefon numarası vardı daha aramadım ama bi ara arıycam arayıp konuşayım.muay thainin yapıldığı salondaki hoca almanyadan gelmiş.

Sayfayı Paylaş