Max kilo az tekrar mı ? Hafif kilo max tekrar mı güç artıyor ?

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Erim Sönük tarafından 24 Nisan 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Protein konusunda ben de 3 ay öncesine dek baya az alıyordum. 85 üstü kiloyken bazi gunler bitkisellerle 90-100 gr falan. Bazen o bile tutmuyordu. Ama tam bilemiyorum çünkü ne kalori ne de protein sayıyordum. Neyse biri bana cok az protein alıyorsun falan dedi. Ben de 120-130 gr üstünü almaya çalışıyorum 2,5-3 aydır .(bitkisellerle toplam) öyle bir artı kas kazanımı,daha kolay recovery falan olmadi açıkçası. Hatta protein oranini tamamlamak için fazla yemeye başladım 2-3 kilo aldim bu sebeble :)

hergün tavuk yiyecek ne mide ne de hayat enerjisi yok ben de. Gün içinde bir sürü problemi oluyor insanın uğraşmak istemiyor yemek yapmakla falan. O sebeble yumurtayla sütle kapatmaya çalışıyorum o da pek sağlıklı değil muhtemelen.

Diğer yandan illa bu bulk kalori surplusu olayına da inanmıyorum. En azından yağ orani yüksek biri için. Kilo almadan kuvveti artarsa birinin recomposition oluyor bana göre

Son düzenleme: 26 Nisan 2018
    zeo64 bunu beğendi.
  2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Ekleme yaptığın için teşekkür ederim.
    Mobilden yazdığım için şuanda tüm kaynakları göndermem mümkün değil ama bir kaç şey söyleyim en azından.

2014 de yapılan bir çalışmada eşit volume de antrenman yapan kuvvet/direnç sporcularından bir grup ortalama 138, diğer grup 307 g protein(kg başına 4.4 g) almış. Çalışmanın sonucuna göre kas kütlelerinde, yağ oranlarında bir değişiklik yok.
    https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-11-19

Yine aynı şekilde Tarnopolsky'nin çalışmasında yoğun vücutgeliştirme antrenmanı yapan sporcuların 1.35 ile 2.62 g protein tüketimi karşılaştırılmış ve kas kütlesinde artış bulunamamış.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/1400008/

Burdan daha fazla proteinin daha iyi kas gelişimi olmadığını çıkarabiliriz.
    Son bölümde dediğine kesinlikle katılıyorum. Hatta bunla ilgili çalışmalar var. Kalori açığı varken, kas kazanılabileceğini gösteren güncel çalışmalar var. İsteyen olursa ekleyebilirim.
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Nisan 2018 ---
    D586392E-8203-4C8F-9ACE-7C3DA555E131.jpeg

@afka9 burada senin son paragrafta bahsettiğin durum şematize ediliyor. Kas kütlesini artırmak için kalori fazlası şart değil. Evet kalori fazlası kas kazanımını kolaylaştırıyor, ancak progressive overload ve doğru planlanmış bir antreman+dengeli yeterli bir beslenme varsa kalori fazlası olmadan da kas kazanılabilir :)

Son düzenleme: 26 Nisan 2018
    zeo64 ve afka9 bunu beğendi.
  3. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123

Teşekkür ederim ben de bu şekilde düşünüyorum. Yağ oranı düşük kişi kesinlikle bulka girmeli kas kazanımı için. Zaten yağ oranını daha da düşürmesi zor olacagin için gerekli. Ancak yağ orani yüksek olan kişi agresif bulka girince pek hoş olmuyor. Yani birisi ne kadar sporda yeni ve yağ oranı yüksekse recomposition olanağı o kadar yüksek demek doğru olur

zeo64 bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Aynen hemfikiriz. Rica ederim sen de sağol :)

afka9 bunu beğendi.
  5. Rambo206

Rambo206 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    peki hacim güc demek değilmi ?

6. taxi driver

taxi driver Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    konu güç nasıl kazanılırdan çıkıp peygamberin beslenmesine gelmiş. tee ellam

Sayfayı Paylaş