Lunge ve bacak ağrısı

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Bartelemeu Dias tarafından 8 Mart 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Bartelemeu Dias

Bartelemeu Dias Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar
    Ben haftada 2-3 kez bacak antremanı yapıyorum 3x15 olmak üzere. Leg extension, leg curl ve seated calf raise çalışıyorum. Leg extensionın dizler için zararlı bir hareket olduğunu geçenlerde bir yerde okumuştum ve bu beni biraz korkuttu (şu ana kadar hiç diz ağrısı çekmedim) O yüzden bu hareketi squatla değiştirmeyi düşünüyorum fakat squattan önce lungela başlamak istedim ve geçen yaptığım antremanda 3x15 hafif ağırlıklarla (2x7.5 kg dumbell) lunge çalıştım. Leg extensionda 65 kilo ile çalışırken setin sonlarına doğru bacaklar çok fena ağrıyor ama 1-2 dakika içinde bu ağrı geçiyordu fakat lungeda bu kadar ağrımasa da geçmeyen bir ağrı oluştu bacaklarda. Yani çok rahatsız edici değil ama yürürken hissediliyor. Bu iki hareket benzer bölgeleri çalıştırmıyor mu? Çalıştırmıyorsa böyle bir ağrı normal midir? devam etmeli miyim? yoksa başka bacak hareketi önerir misiniz?

2. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    tanımadığın kasların devreye girdi hamlık yaşadı bişi olmaz geçer. ikisine de devam et lungeda ağırlık arttır. hafif ağrıyla antreman mı bitermiş hala yürüyebiliyosan o bacak antremanı değildir :D

3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Benzer bölgeler olsa da lunge da vücut ağırlığında devreye giriyor

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. albek

albek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Bende de benzer ağrı oldu ve bayağı bir süre dizde ağrı geçmedi. Galiba sebebi lunge hareketi dizdeki tendonlara zarar verebiliyor tendonlarda kasa göre kendini zor toparlıyor. Çözüm olarak ileri doğru lunge yapmak yerine ters revenge lunge yap diz ağrısı artık olmuyor.Alttaki videoyuda incelemeni tavsiye ederim

5. Bartelemeu Dias

Bartelemeu Dias Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Albek bey ağrı dizde değil üst bacakda oluştu bende, leg extension çalışırken kasılan yerle hemen hemen aynı yerlerde.

6. albek

albek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    O konuda bilgim yok belki fazla yüklenmişsindir daha önceden lunge hareketini yaptınmı? Lunge hareketinin çalıştırdığı bölgeler aşağıdaki fotoğrafta var.

Bartelemeu Dias bunu beğendi.
  7. Bartelemeu Dias

Bartelemeu Dias Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Yok ilk defa yapmıştım. Bugün ağrı geçti zaten hafif kasılma var sadece herhalde hamlıktandı. Resme göre rectus femoris ve vastus lateralis kaslarının olduğu yerdi. Leg extension çalıştığım için düzenli böyle bir ağrı beklemiyordum ona şaşırdım biraz.

8. albek

albek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    28
    Ağrı geçtiyse iyi lunge leg extensiona göre daha zor bir hareket nefes nefese kalıyordum yaparken daha çok efor harcıyorsun.

Sayfayı Paylaş