Kunduracı göğsü tedavisinde Ameliyatsız yöntem!.....

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve serhat130 tarafından 2 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 32 üye.
  1. kadri2323

kadri2323 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    18
    Sende ameliyatlik bir durum yok , kendi fotolarimi yollamistim ama silinmiş tekrar yuklerim

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pektus Derneği bunu beğendi.
  2. Emin Bostancı

Emin Bostancı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    1
    hıım saolasın valla içim rahatladı sen doktara gitmiştinya o doktan sana vacuum bell hakkında bişe dedimi ? ve kardeşim o fotolarını yeniden yüklersen sevinirim :)

3. kadri2323

kadri2323 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    18
    Prof. Kamil kaynak doktorumdu Cerrahpaşa da vakum hakkında bisey söylemedi zaten ise yarama ihtimali yoktu benim durumumda

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. mahmut küçükvelet

mahmut küçükvelet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    junior bir doktor ve 1 aylık bir vacuum bell kullanıcısı olarak konu hakkında bir kaç bilgi aktarmak istiyorum. pectus excatumun cerrahi tedavisi 2 farklı yöntem ile yapılabilmektedir nuss ve ravitch yöntemi. günümüzde istisnalar dışında genel cerrahi yöntem nuss ameliyatıdır demek doğru olabilir. bu gün ise yeni bir tedavi yöntemi olarak noninvaziv bir yöntem olan vacuum bellden de bahsedilmektedir. nuss metodu ile ilgili internette onlarca bilgiye, ameliyat olmuş olmak isteyen kişilere ulaşmak mümkün ancak vacuum bell kullan kişi sayısı henüz çok fazla olmadığı için kullanıcılara ulaşmak ve deneyimlerini dinlemek şansına sahip olamayabiliyoruz. o nedenle ben burada genel olarak bu yöntemden, kendi 1 aylık tecrübemden bahsederek bu konuda bir nebzede olsa deneyim aktarmak istiyorum. ilerleyen zamanlarda da burada ve yine başka forum sitelerinde de bu konu hakkında yazarak sonuçları aktarmaya devam edeceğim.

VACUUM BELL NEDİR?
    1- vacuum bell pectus excavatum tedavisinde kullanılan noninvaziv bir yöntemdir. almanyada üretilmekte, türkiyede ise (bildiğim kadarıyla) sadece ankarada bulunan medikal bir şirket tarafından satışı gerçekleştirilmektedir (kargo ile istediğiniz yere gönderiyorlar) . fiyatı en son 2750 tl idi. (euro artışı ile birlikte belki bir miktar yükselme yaşanmış olabilir)
    2- silikondan yapılmış yumuşak bir leğensi kısımla bir pompadan oluşur.
    3-çalışma prensibi çok basittir. göğsünüze temas ettirip pompa vasıtası ile içindeki havayı boşalttığınızda oluşan negatif basınç etkisi ile göğüs duvarınızın öne doğru çekilmesi ve bu pozisyonda tutulması ile zamanla bu pozisyonun korunması amaçlanır.
    4- uygulaması basittir. günde 2 defa en az yarımşar saat kullanmak gerekiyor. herhangi bir sıkıntı oluşturmadığı için ev içinde günlük aktivitelerinize devam etmenizde herhangi bir sorun teşkil etmiyor. ( göğsünüzde silikon bir leğensi materyal ile gezmeye razı iseniz dışarıda da kullanabilirsiniz )

NEDEN VACUUM BELL'İ TERCİH ETTİM?
    göğüs duvarımın sağ tarafında sola göre bir miktar çöküklük var (asimetrik pectus) ancak bu çok derin değil hatta çok farkedilebilir değil bile denilebilir. bu nedenle zaman zaman ameliyat fikrini kafamdan geçirmiş olsam da bir şekilde kafamdan ameliyat fikirlerini atarak ve bu durumla barışarak yaşamaya karar vermiştim ki bu yöntemden haberdar oldum ve kafamdaki soru işaretlerine rağmen denemekten bir şey çıkmaz diyerek bir tane temin ettim ve kullanmaya başladım. kısacası tercih nedenim cerrahinin sıkıntılarına katlanılır düzeyde olmayan, yani gayet hafif düzeyde olan pektusumla böylesine basit bir yöntemle çare aramak daha mantıklı idi.

1 AYLIK VACUUM BELL TECRÜBESİ
    vacuum bell ile alakalı yaşadığım bariz bir sıkıntı olmadı ancak ilk bir kaç günlük kullanımlarda yoğun şekilde kızarıklık yapıyordu şuan artık o kadar kızarıklık morarma oluşturmuyor. yine ilk günlerde derimde bir miktar soyulmalar oldu. ( güneşte yanma sonrası gibi ) yine meme ucumda başlangıçta morarma kabuklanma oldu ancak onlar da soyularak iyileşti kısa sürede. şuanda muhtemelen o bölgedeki deri bu basınç değişikliğine adapte olduğu kalınlaştığı için artık herhangi bir sıkıntı oluşturmuyor.
    vacuum belli fırsat buldukça kullanmaya çalışıyorum. günde 1 saat ile 5 saat arasında değişen sürelerde kullanıyorum. kullanıp çıkardıktan hemen sonra genel olarak normalde çökük olan sağ tarafım, sol tarafımın bile seviyesini geçecek kadar yükselmiş oluyor. sonra zamanla inmeye başlayarak bir kaç saat içerisinde eski haline geri dönüyor (bu süre değişkenlik gösteriyor). ancak şuan için henüz gözle görülür bir iyileşme farkedebilmiş değilim.

CERRAHİ Mİ VACCUM BELL Mİ?
    tabi ki bu sorunun kesin bir cevabı yok. ancak en azından daha sağlıklı karar verebilmek açısından maalesef sayıları çok da fazla olmayan vacuum bell ile ilgili yazılmış makalelerden, yapılmış çalışmalardan ortaya çıkan bazı çok basit bilgileri aktarmak istiyorum.
    vacuum bell genç hastalarda yaşı daha ileri olanlara göre daha iyi sonuç verir. vacuum bell simetrik olgularda asimetrik olgulara göre daha iyi sonuç verir. (şu durumda ben şanssız olanlardanım) vacuum bellin yaratacağı etki elbetteki cerrahi yöntemler kadar radikal ve başarılı olamayacaktır. (zaten öyle olsaydı şu anda cerrahi yapmanın da bir manası olmazdı) çok derin pectuslularda başarılı olması güçtür. yani tüm bunları toplayacak olursak genç, simetrik, çok derin olmayan hafif olgularda cerrahiye gitmektense bu yöntem daha mantıklı görünüyor. genel olarak da şimdilik göğüs cerrahlarının bir çoğu bu yönteme mesafeliler gibi görünüyor(bu yöntemden haberdar olmayanlar bile olduğuna eminim ya neyse) bunun 2 sebebi olabilir 1-bu yeni bir yöntem sonuçta ve uyguladıkları çok radikal cerrahi yöntemlerin yanında böylesi basit bir yöntemin işe yarar olamayacağı düşüncesi, yöntemi uygulayıp sonuçlarından da haberdar olmama durumu, kısacası önyargı 2- ya da hakikatten işe yaramıyor para tuzağı :p

son bir not: uzun süre ağırlık sporları ile uğraşmış kişilerde de başarı şansının daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. kaburgalarınızın sternumla birleşen yumuşak kıkırdak bölümlerinde bu sporlar sonucu meydana gelecek sertleşme kemikleşme olayı esnekliği azaltacak dolayısıyla başarı şansı azalacaktır bilginize...

sorusu olan arkadaşlar buraya yazabilirler zaman zaman bakıp cevap vermeye çalışacağım. hoşçakalın...

5. IJLEVENT1

IJLEVENT1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    ben doktora gitim ama doktor bunun sadece interneteki bi yalan oldugunu söyledi
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2014 ---
    bunu düzeltmek için en az ne kadar süre spor yapmak gerekir

6. IJLEVENT1

IJLEVENT1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    aynen kardeşim bende bu yaz başlıcam vücut çalışmaya

7. IJLEVENT1

IJLEVENT1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bu sorun için spor yapanlar yaptıkları hareketleri yazabilirlermi ?

8. Oğuuuz

Oğuuuz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11

Arkadaşlar videoyu izlerseniz göreceksiniz ki adam gayet iyi bir vücut yapmış fakat kunduracı göğüsü problemi var , özellikle yan durduğunda gördüğümüz üzere gayet iyi bir göğüsü var fakat kaburgalarının alt kısmının dışarı çıkık olması sebebiyle hoş bir görüntü sergilemiyor . Demek istediğim body ile ne kadar iyi bir vücuda sahip olsak da kozmetik açıdan tatmin edici bir görüntü vermiyor. Tabiki bu durum kişiye göre farklılık gösterebilir her pectuslunun göğüs altı aynı değil bazıların sadece iki göğüsünün arası çökük , şahsen bende kunduracı göğüsü problemini yaşıyorum ve yaklaşık 1 aydır geceli gündüzlü araştırıyorum ve ilk başlarda nuss ameliyatı çok mantıklı gelmişti ve aileme olmak istediğimi söylemiştim fakat sonra daha da araştırınca bazı hastalarda 3 yıl göğüste kalması gereken barın aşırı ağrı yüzünden 1 yıl içinde çıkarıldığı durumlar olmuş , bazı hastalarda bar 3 yıl kalmış fakat çıkarıldıktan sonra göğüste tekrar çökme olmuş bunun yanında ameliyattan sonra 3 yıl boyunca yüzme koşu vb. dışında sporlar yasak bb den bahsetmiyorum bile. 7 yaşından beri sporun içinde ve şu an profesyonel olarak basketbol oynadığım için ameliyat çok başarılı olsa bile spordan uzak bir 3 yıl düşünemedim bile bu yüzden vacum bell üzerinde yoğunlaştım.

/ vakumbel | vakumbel deneyimleri / ilk olarak bu siteye girmenizi öneririm pectuslu bir arkadaş vacum bell aldıktan sonra bu bloğu kurmuş ve düzenli olarak deneyimlerini anlatıyor.

/ Kunduracı Göğsünde Vakum Tedavisi: Kunduracı Göğsü / - Pektus Ekskavatum - İçin Vakum Tedavisi / burda da sayfanın altına inerek prof.dr. semih halezeroğluna sorulan sorular ve verdiği yanıtları bulabilirsiniz.

/ http://www.toraks.org.tr/uploadFiles/book/file/1992011103351-21722.pdf / İsviçreli bilim adamlarının bilimsel makalesi

Ben 16 yaşındayım ve babam doktor , ne kadar vacum bellin 10-17 yaş arasında daha etkili olduğunu ve almak istediğimi anlatsamda her seferinde kendinin de tıp camiasının içinde olduğu için bildiğini tıpta umut tacirliğinin çok yaygın olduğunu söyleyip 3000 tl vermeyi reddetti. Dün öğrendiğim kadarıyla İstanbulda Acıbadem de Semih Halezeroğlunun yanı sıra Ankara da Medicana da Serdar Han beyinde hastlarına vacum bell önerdiğini biliyorum. Bayramdan sonra babamı medicanaya gitmeye ikna ettim umarım Serdar bey babamı ikna eder ve vacum belle kavuşurum. Bu konu hakkında epey bir araştırmam var ve soru sormak isteyen arkadaşlara seve seve yardımcı olabilirim.

/ Pektus Vakum Tedavisi / Son olarak buda hem nuss hemde vacum bell hakkında genel bilgilerin olduğu bir site

9. ronaldooooooo

ronaldooooooo Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaslar bu hastalik bendede vardi he yeni ameliyat sistemiyle ameliyat oldum ve cok memnunum ilk sene biraz sikinti oluyor tabi ama snra rahatsiniz size tavsiyem kamil kaynak bu doktorun adi internet sitesinden inceleyebilirsiniz bi sorunuz olursa yardimci olurum

10. impassionedsailor

impassionedsailor Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Göğüs kafesinizi bunla baskı yapmayın sakın kalbiniz bile durabilir .doktor olmaya gereken yok çalışan kalbe baskı yapılmayacağını herkez bilir .bende de kunduraci göğsü var ayrıca jinokomasti var ikisi bi araya gelince gercekten bosa spor yapıyorum gibi geliyor ama ameliyat falan bana ters . Saglik sorunu olmadıkça estetik olarak asla olmam .olanlardan da bi kisi memlun degil .[​IMG][​IMG]

11. luxima

luxima Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar vacuum bell çok pahalı ben şu bardak çekme aparatları var onların büyük boyuyla deniycem bikaç güne doktorumada danışıcam daha denemedim ama tavsiye ederim
    (konuyu hortlatmış olduk ama googleda ilk sıralarda çıkıyo)

12. ManLy1

ManLy1 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Hocam şuan elimde vakum var.Ben 2 sene kullandım.Doktorum düzelme olduğunu söyleyince bıraktım ve spora başladım.Eğer almak istersen ulaşabilirsin bana.

13. Orama

Orama Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Bende de var kunduraci gogsu sporla duzeltebildigim kadar duzelttim. Ozellikle gogus idmanlarinda hic bir sekilde anlasilmior. Yalovada yasiyorum ve gittim salon yalovanin en iyisi hocalari prof. Ve koray girgin hocanin salonu. Yardimlaryla duzelttim
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Ocak 2016 ---
    Resmimde budur.

14. Saboooo

Saboooo Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Bende de var yaş 17 kilo almam çok zor ne kadar yesem de kilo alamiyorum ameliyat olmak istiyorum da aile işte izin vermiyorlar bu ameliyatı yapan hastaneler neresi google da bulamadım yardım ederseniz sevinirim (konuyu hortlattim kusura bakmayın)

15. Pektus Derneği

Pektus Derneği Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    Marmara Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi
    Marmara Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniğine Çarşamba sabahları gelirseniz Prof. Dr. Mustafa Yüksel size yardımcı olacaktır.

Sayfayı Paylaş