Ketojen diyet ve Ketosis

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Achilles1980 tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. hitman59

hitman59 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    çalışanlar icin keto diyeti cok zor

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. uzay demiralp

uzay demiralp Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    bunu hiç düşünmemiştim bi yandan haklısın

3. TheBaho

TheBaho Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,
    Haziran'ın başından beri diyeti yapıyorum. Ketoya girebildim mi bilmiyorum. Bunu söylememin sebebi de ne idrarımda farklı bir koku oldu ne de ağzımda metalik bir tat. Ancak ilk ölçüm tarihim 14.06.2016'da yağ oranım 13.40 iken bir sonraki ölçüm tarihim olan 21.07.2016'da 10.9 çıkması ve 1 kilo kas artışımın olması sanırım bir şeylerin doğru gittiğinin göstergesi. Genel kilomda pek bir değişiklik yok, 33 yaşındayım, 170 boy ve 65 kilodayım. Six pacslerim de belirmeye başladı, ama giyecek pantolon kalmadı hepsi bollaştı :) Diyete biraz daha devam edeceğim bakalım bundan başka bir farklılık yaşanacak mı.
    Bu konuda deneyimli arkadaşlardan, hem bu sürede bu ölçüm oranlarımı, hem de günlük beslenme programımı değerlendirmelerini rica edeceğim.
    Sabah: 8 yumurta, 3ü sarılı herhangi bir yağlı tuzsuz peynirle bol tereyağında omlet yapıp yiyiyorum
    Saat 10:30 gibi bir çay bardağı asit oranı düşük hakiki sızma zeytinyağı içiyorum (Ayvalık'tan getirttim)
    Onun dışında bir gün,
    750 gr kuşbaşı hindiyi hindistan cevizi yağında kavurup 3 öğüne bölüp (öğlen, ikindi, akşam) yanında haşlanmış brokoli veya taze fasülye veya ıspanak veya salatalık, üzerine avakado yağı dökerek yiyorum
    bir diğer gün
    500 gr antrikot eti hindistan cevizi yağında kavurup 3 öğüne bölüp, yine yanında haşlanmış sebzeye avakado yağı dökerek yiyorum
    Açıkçası boy ve kiloma göre neyi ne kadar yemem gerektiğine dair bir hesaplama filan yapmadım, tamamen kalbimin sesini dinliyorum
    Cuma günü ikindi öğünüme (normalden biraz erken yapıyorum) bir dilim avakado yağı döktüğüm ekmek ekliyorum, yine cuma günü antrenmandan 2 saat önce filan da meyve yiyip kendimi hafta sonu için curb up a hazırlıyorum. Ve cuma günü çok yorucu bir antrenman yapıyorum.
    Cumartesi pazar ise bayram günlerim. Cumartesi Allah ne verdiyse yiyorum. İskender, börek, burger king, akşam abartmamak şartıyla 1-2 kadeh içki... Yalnızca tatlı hiç bir şekilde yemiyorum. Ama cumartesileri canımın istediği meyveyi yiyorum. Pazar günü ise Cumartesi kadar olmasa da yine karbonhidrat alıyorum ama sağlıklı olanlardan. Mesela Yulaf ezmesi, haşlanmış patates gibi.
    Antrenman programıma gelecek olursak, haftanın 6 günü düşük ağırlık çok tekrar süper set şeklinde çalışıyorum. Salı, Cuma ve Pazar'a interval kardiyo ekliyorum (bazı pazarlar kardiyo yerine yüzme yapıyorum)
    Durum böyle. Gözle görülür, fit bir vücudum oldu, haftaya yine ölçüm yaptırıcam sonucu paylaşırım.

4. sinful

sinful Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Ketojenik diyet çok agrasif bir diyettir . Almanız gereken kaloriyi protein olarak aşarsanız , vücut ketosisten çıkar ( proteinler glikojene çevirilebilir ve bildiğiniz gibi ketojenik diyette günde max. 30 gr karb alınabiliyor. ) Ayrıca cardio esnasında nabzın çok yükselmemesi gerekiyor ( benim için 130 idealdi ) . Çok yüksek efor gerektiren antremanlarda , glikoliz olayı gerçekleşir ( yani glikoliz reaksiyonu için vücutta glikoz bulunmalı, fakat ketosisde olduğunuz için vücutta glikoz olmadığından , gerekli olan glikoz proteinlerden ( kaslardan ) sağlanıyor.

Ketojenik diyetin agrasifliğinden kaynanklı , almanız gereken makrolar hesaplandıktan sonra diyete devam etmenizi öneririm. Ketojen diyette almanız gereken kalori ve makroları otomatik hesaplayan çok sayıda site mevcut.

5. kdrklc54

kdrklc54 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    sakarya
    Merhaba arkadaşlar geçen senelerde bu diyeti yanlış makro dağılımı ile denememden dolayı agresif mode girdiğimi söylemiştim bu dıyetı farklı şekilde daha mantıklı denemeye karar verdim baya araştırdım biz ağırlık çalışıyoruz arkadaşlar yuksek proteın sıkıntı olmaz % 60 proteın %30 yağ %10 karb sizi keto sınırda dolaştırır ama çıkarmaz normal insanı çıkarır o kadar proteinle ben bıraz daha modelleme yaptım 3000 kalorideydım 2500 düştüm şuan %50 proteın %40 yağ %10 karb bu diyetten mct yağ yanı hindistan cevizi yağı acayip iş yapıyor hızlı enerji veriyor önem verin sonuçları bu sayfada paylaşacağım bu diyeti yapanlar su alımı ve mınarel vıtamın alımına dıkkat edın 4 5 lt su içiyorum ben .. bcaa+creatin+çinko kullanıyorum ..takvıye olarak bu dıyetın sevdığım yanı low carb takı gıbı ınsulın dalgalanmayıp tekrar açlıkla savaşmıyorsun...ayrıntılarını paylaşcam arkadaşlar herkese iyi çalışmlar no gain no pain ;)

6. Mr.Shoulders

Mr.Shoulders Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya
    Bütün Mesajları Okuyamadım Eğer Sorulduysa Affola,
    1-Ben Bir Sitede Süt Ürünleri Tüketilmeli Başka Bir Sitede Tüketilmemeli Diye Okudum Ketojenik Diyet İçin. Doğrusu Nedir,
    2-Karbonhidrat Oranı Düşük Yağ Oranı Yüksek Olan Kuruyemişler Yenilebilirmi Örnek Olarak 100 GRAM KAVRULMAMIS TUZSUZ BADEM. 100GR= 4GR KARB. 18GR PROTEİN. 54GR YAĞ İÇERİYOR

7. Hıfzullah

Hıfzullah Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    1-ilk olarak sutte laktoz yani seker var buds ketosisdeb cikmaniza davetiye ayrica yukselen insulin istenmeyen bir olay sonuc olarak tuketilmemeli
    2- tabikide tuketin badem fistik kabak bunlar sagliklu yaglara sahip tuketilmesi sart

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Mr.Shoulders bunu beğendi.
  8. Mr.Shoulders

Mr.Shoulders Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya
    @Hıfzullah sütün doğal olması birşeyi değiştirmez değilmi

9. Hıfzullah

Hıfzullah Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Malesef

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

10. berk1298

berk1298 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba merak ettiğim konu bu diyetle kilo alabilir miyiz yani temiz kas kütlesi ekleyebilir miyiz ? Ekleyebilirsek kalori ayarlamaları nasıl olmalıdır?

11. Aurain

Aurain Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Karbonhidratsız diyet testosteronsuz bir yaşam demektir ben uyguladım arkadaşlar ketojen kesinlikle önermiyorum hem maliyeti yüksek çok çok ince ayrıntılarla beslenmeniz gerekiyor kullanacağınız yağlar kaliteli ve doymamış olmasının yanında alacağınız extra takviye multivitamin olsun zma olsun çok maliyetli gün içerisinde çok halsiz oluyorsunuz seçim sizin

cmrds bunu beğendi.
  12. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Bir şeyleri yanlış yapmışsın. Ketojenik beslenme hiç bir koşulda halsizlik yaratmaz, benim tüm antrenmanlarım ketojenik diyetle ve 18 saat açlık üzerine, halsizlik hiç yaşamadım. Ketojenik diyette tuz, potasyum ve magnezyumu takviye etmen gerekir et suyu benzeri şeylerle, bunu eksik yaptığın için halsiz kalmışsındır. Çok ince ayrıntılar kısmına da katılmıyorum, tüm sonuca odaklanmış beslenme yöntemleri belirli uyulması gereken kurallar içerir, ketojenik diyette böyle, daha fazla bir numarası yok. Maliyetli kısmına katılıyorum, tahılla beslenmeye göre pahalıdır, ben değdiğini düşünüyorum.

13. barasorlu

barasorlu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar merhabalar..

Ketonejik hakkında heryerde acıklama var ama cogu yuzeyseller.

Bu sayfada güzel bilgiler gördüm...

fitday sitesinden 1 günlük örnek olarak;

50 gram zeytinyağı 50 gr yağ 0 carb. 0 pro. 442 kalori
    250 gram tavuk 33,7 gr yağ 0 carb 67,7 pro. 593 kalori
    5 orta boy yumurta 25,8 gr yağ 2,4 carb. 26,4 pro. 357 cal.

Sonuc olarak 1400 kalori %70 yag %1 karb ,. %29 protein cıkıyor.

Bu hesaba göre oranlar normalden de ıyı karb sıfırlanıyor neredeyse.

Ama ilk sayfadaki makalede antrenman zamanındakı protein tozu ve meyve suyunu hesaba katmayın demıs onu anlamadım.

Ben simdi bu ornek menu ustune ant. sonrası 25 gram izolo whey ıcersem bu oran bozulmaz mı?

Bu yemek programlarına amınoları ve wheylerı katmalımıyız yoksa katmamalımıyız kafam karıstı.

hangi siteye girsem hangi youtube videosunu acsam aynı sey.. yok hastalar ıcın yok %65 %5 %30 oranı olacak vsss ama nasıl yapılacak tam acıklama yokkkk :(

Ketojenık diyet hakkında bilgilerinizi paylasırsanız sevınırım (bu sorum ve sizce kafaya takılabilecek diger sorular hakkında)

14. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Makrolarınızı % olarak değil gram cinsinden belirtmek daha faydalı olacaktır. Ketojenik diyette bu ekstra önemli, ketozize girmek için % olarak karbonhidrat değil gr. cinsinden karbonhidrat alımınızı takip etmeniz gerekir. 30 gr. karbonhidrat ketozize girmek için yeterlidir %1 karb olarak bir beslenme olmaz, 1500 kalori alsanız 15 kalori yani yaklaşık 4 gr karbonhidrat almak demek. Bir çok sebze mikro besinlerinizi alabilmeniz için gerekli, 4 gr. ile onları yiyemezsiniz, 30 gr. ile hem mikro besinlerinizi almış hem ketozizde kalmış olursunuz. Makrolarınıza tüm yedikleriniz dahildir, protein tozu dahil değil meyve suyu dahil değil kafadan atma yaklaşımlar. Sadece ketojenik diyette makro hesaplarken lifli karbonhidratları toplam tutardan düşebilirsiniz. Telefonunuza fatsecret indirin takip edin makro dağılımınızı net olarak görebilirsiniz.
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Şubat 2017 ---
    Bir de şunu sorayım, ketojenik diyete geçmenizdeki amaç nedir? Ketojenik diyet bir beslenme biçimi ve hiç bir beslenme biçimi herkes için uygun değildir. Ketojenik diyetin amacınıza göre artıları ve eksileri vardır, ancak doğru bir şekilde deneyip test ettikten sonra sizin için uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. En basit örnek ile ben bundan 3 sene önce de ketojenik diyet denedim, haftada 6 gün CrossFit yapıyordum ve enerji seviyem çok düşüyor diye bıraktım. Bundan 1 sene önce tekrar denemek istedim ama bu sefer elektrolik alımımı yani sodyum 5 gr. potasyum 1,5 gr. ve mg 500 mg. seviyesinde tuttum (Bilgi en büyük güçtür) bu sefer enerji seviyemde hiç sorun yaşamadım, 2 saatlik Powerlifting antrenmanı ya da üst üste 2-3 WOD içeren CrossFit antrenmanlarını minimum enerji dalgalanması ile yapabiliyorum. Sadece şunu ekleyeyim ketozize adapte olmak minimum 3 hafta, daha erken olumlu bir şey göremezsiniz. Enerji seviyenizin bahsettiğim gibi hiç dalgalanmaması ise minimum 3 ay.

Son düzenleme: 16 Şubat 2017
  15. barasorlu

barasorlu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cevap icin tskler. Onu ornek olarak koymustum. Mesela smdi normalde tavugun derisini cikarip gogus eti yeriz yagsiz diye
    Ketojenige.gore en yagli yeri olan butu derisiyle.yemek yag oranini yukseltir. (Hayvanin kendi yagi oldugu icin sikinti olmaz gibi) daha iyi mi olur ketojenikte??

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Ketojenik daha fazla yağ yeme çabası değil, enerjiyi karbonhidrattan değil yağdan aldığınız için yüksek karb bir diyete göre daha fazla yağ tüketebiliyorsunuz ama sonuçta makrolarınız dahilinde olması gerekir, fazlası yine kilo yapar.

17. barasorlu

barasorlu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yok hocam daha fazla yag deil amacik. 1500 kaloriyi 65 5 30 seklinde dagitip makroyu saglamak. Ee bardakla zeytinyagi icmektense yagli yemekleri (derili kizarmis but gibi) yiyip tuttursam daha iyi olur gbi. Zaten yemek cesiti cok az bu keto da :) bu keton seritleri varmis. Onlar icin makine gerekiyor mu? Direk serit tepkimeye giriyor mu?

18. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    65-5-30 yerine gr. cinsinden makrolarını öneririm. Yağ tüketmek istiyorsan eksik kalıyorsa ceviz, fındık gibi şeyler yiyebilirsin ya da dediğin gibi etini daha yağlı seçebilirsin.
    Günlük karbonhidratını 30 gr ve altı tutarsan ketozize girersin keton şeridi kullanmaya gerek yok, hiç kullanmadım hiç gerek görmedim, makinasız çalıştıklarını biliyorum.

19. berk1298

berk1298 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam peki bu beslenme modeli ile hipertrofi hedeflenebilir mi ? Kaç kalori almak gerekir bunları nasıl hesaplayacağız

20. barasorlu

barasorlu Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Peki ne kadar surecte nasil bir sonuc aldiniz. Malum uzun sure gitmez bu diyet tekrsr karbonitrati yukselttigimizde (normal tuketim seviyesi) eski hale donus olur mu?

Sayfayı Paylaş