Karma Savaşlar Sanatı (MMA)

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve SiR_Arawn tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    MMA bu sıralar revaçta ve bilmeyenler insanlar aydınlansın diye açtım bu konuyu lütfen okuyunuz..

Açılışı Mixed Martial Arts yani Karma Savaşlar Sanatı olan bu spor, bir çok ayrı dövüş sporunu içerdiği için bu ismi almıştır. Brazilyada Vale-Tudo (herşey serbest) adıyla çok kısıtlı kurallarla başlayan bu dövüş sistemi, daha sonra Amerikaya No Holds Barred (kural yok) adıyla gelmiştir. Bir çok kuralın eklenmesiyle ve olağan kuraların değiştirilmesiyle bu dövüş turnuvalarında sporcular daha çok korunur hale gelir ve bugün MMA adını alarak artık dünya tarafından bir spor olarak kabul edilir.

MMA (Mixed Martial Arts)'in kökeni 90'lar da bir çok değisik dövüş sanatını karşılaştırmak ve içlerinden hangilerinin birbiri üzerinde üstünlük kuracağını görmek için düzenlenen kuralsız kafes dövüşü organizasyonlarına dayanır.

Bu dönemde Brazilian jiu-jitsu ustalarının, diğer dövüs sanatlarından ustaları domine etmesiyle, dövüş sanatlarına bakış tüm dünyada tamamen değişmiştir.
    Bu gelişmeden sonra başka disiplinden kisiler arsenallerine Brazilian jiu-jitsu (BJJ)'da katarak, dövüş sanatlarının en üstün ve kullanılabilir özelliklerini harmanlamıştır.Bu gelişmeden sonra başka disiplinden kisiler arsenallerine Brazilian jiu-jitsu (BJJ)'da katarak, dövüş sanatlarının en üstün ve kullanılabilir özelliklerini harmanlamış ve kendilerini daha komple dövüşçüler haline getirmişlerdir.

MMA, kişiye her mesafede ve durumda cevap verebilecek alt yapıyı kazandırdığı için günlük hayatta karşılaşabileceğiniz konfrontasyonlarda sizi çok avantajlı kılar.

MMA, uzun süredir icra edildiği Amerika, Japonya , Rusya vb. ülkelerde izleyici kitlesi olarak en yüksek sayıya sahiptir

Alıntı:http://www.mmabursa.com/index-1.html

hellbeat35 ve sultanmehmed bunu beğendi.
  2. Ertan05

Ertan05 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Bu spora çok ilgiliyim fakat ailem bu şeylere karşı oldugu ıcın gidemiyorum :) evde salonda acısını cıkartıyorum güç antremanlarında :) yaş 16

T.A.G bunu beğendi.
  3. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    İlgin güzel , benimde ilgim çok MMA'ya ama Türkiyede ne kadar bir seviyede MMA eğitimi var bu tartışılıcak bir konu , ayrıca fiyatları biraz uçuk.Ama MMA başlamadan önce Muay Thai , BJJ ,boks vbz birçok dövüş sanatında eğitim almak MMAda başarılı olmanda daha yararlı oluyor.Bu yüzden MMA yapamasak bilen başka bir dövüş sanatına başlamakta yarar var ben Muay Thaiye başlamayı düşünüyorum yaz tatilinde okulum nedeniyle pek vaktim yok..MMA videoları seyret , filmleri izle , ne olduğunu iyice bi araştır..

4. Ertan05

Ertan05 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Haklısınız hocam , gidecegim yerde aylık 80 tl istiyorlar ayrıca bjj dersleride vereceklermiş. Bildiğiniz filmler var mı acaba ? never back down ve undisputed harici ?

5. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Warrior var.2011 yılının en iyi MMA sahnelerini alan film gibi bir film iyi baya sonra eski bir film daha izledim Never Surrender oda MMA sanatı içeriyor.Gideceğiniz yerin antrenörünü araştırın eğer eğitim konusunda deneyimli biriyse bence kesin git derim 80 tl çok ucuz ve BJJ süper bir dövüş sanatı yani ben 80 Tlye BJJ bulsam burda ben giderim.

6. Ertan05

Ertan05 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Hocam sadece arkadas tavsiyesi bu , mayisa kadar kondisyon+teknik ondan sonra kuvvet antremanlari yaptiracakmis. Arkadasta cok iyi hoca gel bence dedi ama bakalim..

7. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    aylık 80tl mi ? benim gittiğim kickboks salonunda aylık 90tl alıyolardı rezil bir eğitime. omg onca ay büyük bir kazık yemişimduh

forceresul bunu beğendi.
  8. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Keşke bende MMA 80 Tl izmirde bulabilsem ve BJJ de eğitimi veren :) bir dk durmam..

forceresul bunu beğendi.
  9. bestfighter

bestfighter Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    İzmir de bildiginiz bi mekan var mı ben mma sporunun sıkı takipçisiyim forever thiago alves :D 80 tl cok iyiymis bu arada..

10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Var. http://www.jiujitsuturkey.com/ bu sayfa üzerinden girersen MMA dersi veriyorlar İzmir'de başka yerde veriyorlar mı? bilmiyorum ama biraz pahalı geldi fiyatı.

11. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    benimde bu spora karşı ilgim vardı filmlerden videolardan falan etkilenmiştim ama türkiye yaygın olmadığı için yapamadım trabzon da en yaygın spor boks.zaten boksa karşı ilgim vardı.hemde ben sporu gelecek için düşünüyordum hedeflerim vardı kendime olimpik federasyonu olan sporlardan boksu seçtim güreş veya tekwando seçebilirdim ama ilgi istek meselesi.zaten mma yapsam çok ilerleyemeceğimi biliyordum ama boksta ilerleyebilirim.zamanında bunlarla kafayı yemiştim ben ey gidi günler vücut geliştirme mi boksmu yapsam diye az mı düşündüm :) 2 aydır boks yapıyorum gayet memnunum tavsiye ederim.bence mma daha tehlikesiz bir spor çünkü maçlar hemen bitebiliyor adam kilitliyor kolu pes ediyor maç bitiyor ama boks maçında kafana bir sürü yumruk yemek zorundasın yensende yenilsende.boksu herkese tavsiye ediyorum antrenmanda ter dökmeyen ringte kan döker.

12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    MMA sert bir mücadele sporu boks kadar sade değil karma savaş sanatları olarak adlandırılıyor boksa oranla daha az yasak var bu yüzden tehlikesizden kastın neydi bilmiyorum ama Kafesde dövüşmek o kadar kolay birşey değil.Yani bence MMA bokstan daha sert bir mücadele sporu.Ayrıca dediğin gibi Türkiyede MMA boks kadar yaygın değil bu yüzden doğru seçimi yapmışsın..

vücutcuu bunu beğendi.
  13. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    boksu mma den daha sert görmemin nedenini açıklamıştım dikkatli okumamışsın.bir mma maçında daha doğrusu ufc kafes dövüşünde bir maçta adam hemen bir güreş hareketiyle rakibi yere alıp kolunu kilitliyor veya giyotin yapıp pes etmesini sağlıyor ve maç tehlikesiz şekilde hemencecik bitiyor bu böyle olmayabilir her zaman için.mma de bir çok disiplinli içinde barındırdığı için daha az zarar veriyorsun karşındakine adamı sürekli yumruklamıyorsun veya sürekli tekme atmıyorsun brazilian jiu jutsu ve güreş teknikleri bu sporun biraz daha zararsız olmasını sağlıyor maçta daha az darbe alınmasını sağlıyor sanırım mma i anlatabildim birde boksa bakalım.

bir boks maçında özellikle ünvan maçları vs. 12 raund süren maçların sonucunda çok büyük sakatlıklar meydana gelebiliyor.bırak kaş yarılması göz morarmasını ölümle bile sonuçlanabiliyor nedeni belli darbelerin hedefi beyin.tamam boksörler vücuda çalışıyor ama çoğunlukla kafaya vuruluyor hedef kafadır.ve boksörler güreşçiden sonra en güçlü kişidirler ve yumrukları en sert olanlar boksörlerdir.çünkü yumruk atmaktan başka yapabilecekleri bir şey yok eğer sende sadece yumruklarını çalıştırsan yumruklarının güçlendiğini görürsün mma gibi değil ki mma cinin yumruklarının boksör kadar güçlü olması çok zor çünkü boksör kadar yumruk atmıyor yumruklarını boksör kadar güçlendirmeye çalışmıyor bile.güreş jiu jutsu muay thai bu kadar.ama boksör sürekli yumruk atıyor en sert yumruklara sahiptir.çok ağır kum torbalarına vurduğunda yerinden oynatıyor bir boksörün bazı testlerle açıklanmış bir boksörün yumruğu 500 kg nin üstünde basınç yapıyor bu 800 lere kadar çıkar ağır siklette.siklete göre değişir.bu 500 kg lik yumrukları 40 dk boyunca kafana yediğini düşünsene 12 raundluk bir maç boyunca :) ya ağır siklet bir boksörün en hafif yumruğu 200 300 kg olur zaten.bilmem daha anlatmaya gerek varmı iyi açıkladığımı düşünüyorum.boks dünyanın en zor sporlarından birisidir son derece yorucu ağır ve risklidir.eşek ölüsü gibi torbaya vurduğunda torbayı yerinden oynatan bir boksör 4 kg lik bir insan kafasına vurduğunda ne olur hayal edin işte thums: boks üstüne bir şeyler eklenirse dünyanın en güzel sporudur.tabi faydalarıda saymakla bitmez.

14. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Görüşlerin güzel ama katılmıyorum.MMA için sadece o kafeste yer teknikleri uygulamak olarak görülüyor galiba sana MMA maçlarında yapılabilecek daha fazla tekniğin vuruşun oluşu bence o maçı daha tehlikeli yapıyor.Boksörler kötü demiyorum.Ayrıca boksu sevdiğin bu yazdığından çok belli sana göre haklısın ama bana göre bu düşüncene katılmıyorum.

vücutcuu bunu beğendi.
  15. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    bu yazımdan boksu sevdiğimi nasıl çıkardın anlayamadım ben yazdıklarım boksun tehlikesini riskini anlattım kötüledim yani :) ama bu boksu sevmiyorum anlamına gelmiyor tabi.bu arada kaç aydır mma yapıyorsun daha önce spor yaptınmı? nerde yaşıyorsun? senin görüşünde bu şekilde daha fazla disiplin olunca tehlike artıyor diyorsun bence güreş ve jiu jutsu teknikleri mma in hafif olmasını sağlıyor.bu arada mma e hafif demiyorum :) mma yapmak isteyen birisi hele hele ufc düşünen bir adam iyi düşünmeli çok cesaretli olmalıdır bu spor değil savaş zaten savaş sanatı kafeste resmen savaşıyorlar spor olmadığını ima etmeye çalışmıyorum öyle anlaşılmasın spor ama çok farklı diğerlerinden özellikle kafes ayrı bir hava katıyor.

SiR_Arawn bunu beğendi.
  16. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Önceden de yazmıştım ama burada mı hatırlamıyorum. MMA a artık mixed martial arts olmaktan çıktı. Malum mixed martial arts deyimi octagon ilk kurulduğunda en iyi dövüş\savunma sporu diye bir şeyin olmadığını göstermekti. Misal olarak; boksör çıkar karateciye kafa tutardı; iki yer dövüşü judo ve jui juitsu dan hangisi daha iyi diye insanlar meraka girerdi vb. Bu konuyu uzatabilirim ama asıl diyeceğim şeye geleyim; MMA artık bu bahsettiğim değil; yeni mma ayakta iken kickbox yerde iken de bjj nun uygulandığı 3x5lik roundun 10 12 dakikasında boksun popülerliğini kaybetmesine neden olan vur kaçlar sarılmalar ile geçerken son dakika tüm gayreti göstermek şeklinde bir hal aldı. Ne demek istediğimi anlamak için kafesin olmadığı zamanlara yada Gracie ve Sakuraba nın efsane müsabakalarına bir göz atın.

T.A.G, Steve, SiR_Arawn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    hiç bir şey anlamadım abi kusura bakma :)

18. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    5 ay Jeet Kune Do yaptım , İzmir'de yaşıyorum..

19. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    dostum ağırsiklette 800lere kadar çıkmakmı :D şakacı seni, bir mike tysonun yumruğu 1.5 ton basabiliyormuş ne 800ünden bahsediyorsun bu adam tek yumruğuyla ineği öldürebilecek şekilde vurabiliyor.Düşün mike tyson bu kadar vurabiliyorsa sence george foreman 2 ton vurmazmı ? muhammed ali bile 1 tona yakın vurabiliyormuş boksörlerin yumrukları hiç azımsanmayacak kadar serttir hatta dünyanın en sert yumrukları boksörlerindir hiçbir mma cı muaythai ci bir boksörle boks ringine çıktığı zaman 3 raunddan fazla dayanamaz (kaliteli boksörleri kastediyorum) ayrıca dünyanın en kaliteli sporudur :D

vücutcuu bunu beğendi.
  20. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN

Sayfayı Paylaş