Karbonhidratsız kas gelişimi olur mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Moriarty tarafından 24 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle ben senin "dostun" değilim.Ayrıca söylediğin şeylerden bir meslektaşın olarak hiç bir şey anlamadım.Yazdığım şey gayet açıktı.Beyin saatte ortalama 6 g glikoz tüketir, ve günlük kh itiyacı bazı kaynaklara göre 130 g bazı kaynaklara göre ise 144 gram.Sıfır karbonhidrat tüketimi diye bir şeyden bahsedilemez burada.Ketozise filan bağlamışsın konuyu ama ketozisin etkilerini vs biliyorsunudur diye tahmin ediyorum.
    Ayrıca akademik kadronuza ve ders programınıza baktım.Akademik kadronuz Öğr. Görevlisi ve Arş. Görevlisinden oluşuyor.Biyokimya ziyadesiyle geniş ve bilgi birikimi isteyen bir konu.Açıkcası açıklamanı yeterli ve doğru bulmadım.
    Besin tüketim kaydını 2.sınıfta nasıl aldığını da ayrıca merak ettim.Henüz diyet derslerini görmeden nasıl menü planlaması, besin tüketim kaydı vs hakkında yorum yapabilirsin?Beslenme adına bilgi seviyen normal bir insandan fazladır bundan şüphem yok ancak şuan besin tüketim kaydı alacak, menü düzenleyecek düzeyde değilsin.İnsanları yanlış yönlendirip hayatlarında olumsuz sonuçlara neden olabilirsin.Diyetisyenlik diğer sağlık personelinde olduğu gibi ince düşünmeyi ve öyle hareket etmeyi gerektiren bir meslek.Bu sebeple, birazcık sabırlı olmanda ve insanları doğru yönlendirecek onlara yeterli bilgiyi bilimsel kanıtlarla sunabilecek düzeye ulaşmanda fayda var.Meslektaşın olarak tavsiyem bu yönde ;)

2. chestbrah

chestbrah Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Pardon size hocam diyim bundan sonra. Biokimya dersine docent sevgi eskiocak giriyor. Ve dersine prof bile girse dersini anlatir ve cikar sen hocadan faydalanmayi bilmessen hocanin bilgisinin pek onemi yoktur. Ben 0 karb. Ile beslen demedim kimseye sadece karb. Girisi hakkinda bilgi verdim sadece. Besin tuketim kaydi almayi 1. Sinifta ogrendik ama diyet yazmayi degil ztn ben insanlarin nasi beslendiklerini ogrenmeleri nerelerde fazla nerelerde eksik kaldiklarini soylemek icin oyle bisi yaptim ticari ve diyet yazma gibi bi amacim olmadi ztn. Ama hocam sizinle tanismak isterim mayis ayinda 3. Sunu duzenledigimiz okul olarak sempozyumumuza davet ediyim sizi isterseniz buyrun gelin

Nasil beslendiginizi ogrenmek icin besin tuketim kaydi alinir bilgi:[email protected]

3. tarantino16

tarantino16 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Dostum acikcasi pek acikmadim. İlk haftanin ardindan karb alimini sadece antrenman civari(once sonra) aldim. İlk hafta insanlarin soyledigi gibi yok gucum kalmadi yok beynim calismiyo gibi yan etkiler gormedim. Tas gibi antrenmanimi cikarttim ve bolca yag yaktim. Kas kutlesi konusunda bir sey bilemiyorum tartilmadim ama olculerim pek degismedi. Tecrubelerim bunlardi su an sadece az karb aliyorum malum bahara geldik:)

4. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Nutritionist,burda chestbrahin açıklaması benimkiyle örtüşüyor. Yani karbi kesince vücut zaten başka yerden glikozu tamamlar. Yoksa beyin dururdu. Karbsiz beslenme olamaz derken ne demek istiyosun niye olmasın ki. Örneğin forumda schwarzxxl hocamiz var kendisi bildiğim kadarıyla çok uzun süredir ketojen diyette ve olumsuzluk 0

5. chestbrah

chestbrah Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Olumsuzluk simdilik 0 dir eger yillarca birikim olursa kotu seyler olabilir

Nasil beslendiginizi ogrenmek icin besin tuketim kaydi alinir bilgi:[email protected]

nutritionist_88 bunu beğendi.
  6. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    Kas gelişimi için protein parçalıyacak kaliteli yağlara ki bazı vitaminlerle yağda erirler ve o aminoasit leri hücrelere taşıyacak kaliteli komplex karbonhidratların yükselmesine sebep olduğu insülin salgıkanması lazım burada devreye senin amacın giriyor amaç hacim kazsnmajsa biraz yağlanmayı göze alıp komplex karbonhidratları beslenmene eklemelisin yok amaç yap yakmak ise bu karb gerekli ölçüde azaltmalısın vücud için olmazsa olmaz protein ve yağlardır karb olmadan bir insan yaşayabilir unutma

7. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Daha önce de belirtmiştim beynin saatte kullandığı karbonhidrat(ki karbonhidratın formu sadece glikoz) yaklaşık 6 gram.Ve beynin fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli olan karbonhidrat bazı kaynaklarda 130 gram, bazı kaynaklarda 144 gram.Bahsettiğiniz kişinin ketojenik diyet yaptığını belirtmişsiniz.Yani karbonhidrat almıyor neredeyse.Low carb dediğimiz türden.Burada karbonhidrat yoksa beyin nasıl işlevlerini yerine getiriyor diye düşünmeniz doğal.Açıklayım:
    Aminoasit, gliserol ve laktik asit gibi karbonhidrat olmayan kaynaklardan glikozun sentezlenmesine glikoneogenezis diyoruz.Diyette karbonhidrat olmadığı zaman karaciğerde bulunan glikojen bu gereksinmeyi sadece 10-18 saat süreyle karşılayabilir.Daha sonra glikojen depoları tükenir ve glikoz; glikoneogenetik yolla aminoasitler, gliserol ve laktik asitten üretilir.Glikoz bulunmadığında glikoneogenezis; karaciğer, adipoz doku ve beyin gibi organlara glikoz sağlayan önemli bir kaynaktır.Yani ketojenik diyette glikoz bu şekilde sağlanır.Ayrıca Galaktozdan fruktozdan da glikoz sentezlenir.Örneğin galaktozdan; galaktoz-->UDP galaktoz-->UDP-glikoz-->Glikoz şeklinde glikoz sentezlenir.Basamakları kısaltarak yazdım anlaşılır olması için.Kısaca, her türlü vücutta glikoz sentezlenir ve beyin tarafından kullanılır.Glikoneogenezise dönecek olursak; Glikoneogenezisin oluştuğu başlıca organ ise karaciğerdir.Ancak 1/10 kadarı böbrekte de olur.Burada önemli olan glikozun vücuda alınıp sindirilip beyine ulaştırılacakken; alınmayıp bu yolla karaciğerde metabolik olarak üretilip beyne sağlanması.Yani karaciğeri boşa yıpratmak ve yormak.Böbrekte cabası.
    Bir de şöyle bir durum var.Karbonhidrat bu kadar az alınıyorken bir hoca yağı da az alıyordur ve protein ağırlıklı besleniyordur(yeni başlayanlar için yazmış olduğu programın içeriğindeki protein miktarından bu sonuca varmak mümkün).Fazla protein tüketiminin bir çok etkisi var vücutta.Kemiklerden kalsiyum çekilmesinden tut, tamponlamaya, kanın asitliğinin arttığına dair bir çok çalışma mevcut.Ayrıca proteinlerin atım ürünü olan ürenin vücuttan uzaklaştırılmasj için idrar çıkışını arttırdığı, böylece vücuttan daha fazla sıvı kaybedildiği ve dehidrasyona neden olduğu gösterilmiş.Bir ayrıca daha; fazla protein alımı karaciğer ve böbreklerin daha fazla yorulmasına neden olduğu gösterilmiştir.Burada fazla protein alımı ve ketojenik diyetin organlar üzerine etkilerini gösteren bir çok çalışma gösterilebilir.
    Bu arada unutmadan, Bahsettiğiniz hocanın yeni başlayanlar için bir beslenme programına rastlamıştım.Egzersiz ve antrenman bilgisine saygı duyarım ancak "hoca" dahi olsa o şekilde beslenme programı sunuyorsa, beslenme konusunda kendisine katılmam.Bir de bir çok sporcu sadece gidip kan testi yaptırıp kan değerlerine baktırıyor.Altın standart kemik ölçüm makinasında femur başlangıcında kemik erimesi olup olmadığına baktırsa nasıl bir sonuç görür acaba?Ya da karaciğer ve böbrek fonksiyon testi yaptırsa?Söylediğiniz gibi olumsuzluk "0" olamaz emin olun.O kadar bilimsel çalışma ve sonuçlar boşa yapılıp, sunulmuyor.
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Mart 2015 ---
    Karbonhidrat olmadan yaşarsınız evet.Yağ olmadan da yaşarsınız.Vitamin almadan da yaşarsınız.Mineral almadan da yaşarsınız.
    Ancak;
    Ne kadar yaşarsınız?
    Ne kadar hasarla yaşarsınız?
    Ne şartlarda hangi yaşam kalitesinde yaşarsınız?
    Önemli olan bunlar ;)

Son düzenleme: 30 Mart 2015
    NeverEnough bunu beğendi.
  8. tarantino16

tarantino16 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Subhanallah ibretlik bilgiler :D Saka bir yana bu low carb turevi diyetlerin optimum suresi ne olmali peki? Hatta olmali mi? Sorularla bogmak da istemiyorum kusura bakma. zaten vakit ayirip yazmissiniz.

9. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Estağfurullah ne kusru :) Ketojenik diyetler bazı hastalıklarda kullanılıyor aslında.Ancak farklı amaçlar için deneyenler de var.Paleo, ketojenik, intermittent fasting, dukan, karatay gibi beslenme programları diyetisyenler tarafından önerilmiyor normal bireyler için.Uzun vadede yapıldığında, vücutta organ fonksiyonlarında azalmaya hatta kayıplara kadar giden sonuçlar gözlemlenebiliyor.Önerilmese de yapmak isteyenlerde vücudu şaşırtmak için 1 hafta denenebileceğini söylüyor öğretim üyesi diyetisyenler.Tabi bu süre ketojenik diyet uygulanması gereken hastalar için değil örneğin.
    Ayrıca vücudu şaşırtmak için bazı öğünlerde/günlerde karbonhidrat yüklemesi de yapılabiliyor low-carb diyetin aksine.

10. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    Karbonhidrat olmadan yaşanır anca diğer makro besinler olmadan yaşanamax yağsız proteinsiz vitaminsiz siz olayı farklı algılamışsınız

11. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Doğru anladım merak etme.Diğer makro besinler olmadan neden yaşanmıyor?Söylediğin bu şeyi senin mantığın kabul ediyor mu çok merak ettim.Afrikada neredeyse sıfır proteinle beslenen protein malnütrisyonu görünen, yağ takıntısı olup yağ tüketmeyen insanlar nasıl yaşıyor acaba?Anoreksiya nervoza, bulimiya gibi rahatsızlıklara sahip insanların yaşadığı bir dünyada protein yağ vitamin almayan bireylerin yaşayamaması çok tuhaf

NeverEnough bunu beğendi.
  12. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Nutritionist açıklamalarin için çok teşekkürler ama proteinin karaciğeri zorlayacagini soylemissin. Ketojende ornegin ben 160 gr yağ 125 gr protein aliyodum. Bu değerler zaten ortalama biri için pekte sağlık sorununa yol açmaz gibi ? Ha bide intermittent fastingi neden onermiyorlar anlam veremedim. Mantiksal olarak çok sağlam bi sistem

13. chestbrah

chestbrah Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Fazla protein alindigi zmn karaciger aminoasitleri proteine cevirirken ve fazla gelen aminoasitleri parcalarken (ureye ve glukoza cevirirken) zorlanir. Ve ayni sekilde glukoz almassan yag ve aminoasitten glukoz ve keton sentezine gidicek karaciger(yetmedigi zaman bobrekte devreye girer). Iste bu karacigeri zorlayan seydir. Dedigin miktarlar normal gibi gorunebilir ama karb. Almassan karacigeri glukoz uretmesi icin zorlamis olursun gene

14. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Rica ederim.Arkadaşımız cevap vermiş karaciğerin yorulma konusunda.İnşallah boş bulduğum bir vakitte intermittent fasting ile ilgili size özel mesaj yoluyla döneceğim ;)

aslangur bunu beğendi.
  15. Moriarty

Moriarty Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Ya benim sorduğumdan konu çok farklı bir yere gitmiş şimdi bu konuda çok fazla bilgisi olmayan, mesela ben gibi birisi bu konuyu okuduğunda söyledikleriniz ortalama yüzde 60 ını anlayabiliyor. Şimdi ben ne yapmalıyım karbonhidrat miktarını bayaa düşürdüm belki günde 100-120 gr. protein fix 200 gr yağ 30-40 gr kadar, zayıflaamak isteyipte kas kaybını önlemek için iyimidir biraz Halka hitap eder misiniz hocalarım :)
    --- Mesaj birleştirildi, 1 Nisan 2015 ---
    Hatta rica ediyorum mesajla bilgilendirirseniz konuyu yakından takip edeceğim

16. River

River Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yıllardır ketojenik diyet yapan insanlar var beyin sadece glikoz kullanmaz.Keton gibi daha sağlıklı bir enerji kaynağını glikoz ile karşılaştırmayın bile

17. berkegdogan

berkegdogan Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Karbonhidrat = Kas gelişimi
    Protein = Kas yenilemesi
    Yağ = Hormonların düzgün işleyişi
    Makroların hiçbirisinden tamamen fedakarlık etmeyin.

18. mrsavas02

mrsavas02 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar şuan aç halde 85 kg ağırlığındayım 175 boydayım uzun süre spor yaptım en son 7 ay aralıksız gün aşırı spor yaptım bilinçli fitness beslenmemi tartı kalori vb ayarlayarak sonra bi ara verdim korona ile şimdi 2 aydır düzenli başladım yine gramajla kalori hesabıyla sorum şu

Benim şuan bacaklarda göğüste basenlerde vb tüm vücuda eş yayılı bir yağ kütlem var deli gibi karın kası bacak vb çalışsamda yağ kütlesinden kas kütlem görünmüyor ama iri duruyorum spor yaptığımı belli ederim, yağ yakıp kas kütlesini arttırmak için bu beslenmemdeki karbonhidrat sizce düşük mü ?? yoksa normal mi ? korkuyorum karbo az alıyorum diye acaba kas kütlesi aldığım proteinlere rağmen artmaz mı diye net kesin bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?

günlük aldığım değerler spor günler
    protein= 140-170 g,
    yağ= 65-90 g
    karbonhidrat= 90-120 g
    toplam kaloride 1600-2000 kalori arası

off dayde
    protein=130-140 g
    yağ 60-90 g
    karbonhidrat= 80-100g

19. Logannn

Logannn Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    53
    Bu kiloda bu makrolarla yağ yakarsın ama kas kütlesi kazanamazsın çünkü kalori açığın muhtemelen 1000 civarı. Senin maintain kalorin muhtemelen 2800 civarıdır. Eğer maintain yani harcadığın kalori kadarını alırsan hem yağ yakabilirsin hem de kas kütlesi kazanabilirsin. Tabi bunun için çok ince detaylarla uğraşmak lazım. Eğer spora verdiğin ara nispeten uzun bir süreçse iyi bir diyetle bunu yapabilirsin. Yani maintain kalorini bul o kadar kalori al. Makrolarını %25 protein %25 yağ %50 karb olarak ayarla ve karbonhidratın tamamen temiz olsun, şeker tüketme, olabildiğince öğünler arasında uzun süre bırak ki gün içinde kan şekerin düştüğünde uzun süre yağ yaksın vücudun, bu yüzden büyük ama az öğün tüket. Çok su iç, haftada 3 gün kardiyo yap, bacak antrenmanlarını atlama. Bu şekilde iyi sonuç alabilirsin. Ancak bu süreç uzun olmaz, yeni başlayan ve tekrar başlayan kişiler bir kaç ay bu süreci devam ettirebilir sadece. Yani 2 ay sonra bunla yerinde sayarsın. O yüzden sana tavsiyem madem yağlısın, önce yağ yak, sonra kas kütlesi eklemeye çalış. Zaten hali hazırda beslenme programın yağ yakımına göre dizayn edilmiş böyle devam et.

20. mrsavas02

mrsavas02 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    teşekkürler açıklamalarınız gayet mantıklı dediğiniz gibi takribi bi 82 lere geldikten sonra 2500-2800 kalori alabilirim birde şu sıralar işsizim spor harici fiziksel bir aktivitem yok o yüzden 1700-2000 kalori arası alıyorum kas kütlesi artıp yağ yakımına şuan için iyi gidiyor gibi şekilsel

Sayfayı Paylaş