Fazla proteinin zararları

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve CeZa_deLgado tarafından 6 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    çoğumuz antreman sorna yemeyi bazen abartabiliyoruz gereğinden fazla protein alıyoruz bazende ben bunları protein olarak depolanıyormu yoksa yağ mı olyuor diye merak ettim ve biraz araştırdım meğerse gereğinden fazla protein alınca extra bi yararı olmuyormuş:D

Fazla proteinin zararları

1- Proteinler vücutta depo edilmez. Alınan proteinlerin fazlası yağa dönüşerek depo edilirler. Yağın artması sporcunun performansını düşürüp istenmeyen vücut ağırlığı teşekkülüne sebep olur.

2- Protein bakımından zengin hayvansal kaynaklı besinlerin yapılarında katı yağ ve kolesterol bulunmaktadır. Bu tür yiyeceklerin fazla oranda tüketimi ileri yaşlarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini arttırır.

3- Proteinlerin parçalanması sonucu oluşan artık maddelerin(Ürik asit) atımı böbrekler yoluyla olduğundan sporcularda su kaybına yol açar.

4- Fazla protein vücuttan kalsiyum atımını hızlandırır.

Yetersiz protein alınmasının zararları

Vücuda yeterli protein alınmadığı durumlarda vücut kendi hücrelerini kullanır. Bunun sonucunda önce büyüme durur. Daha sonra vücut ağırlığında azalma başlar. Vücudun hastalıklara karşı direnci azalır. Hastalıklar uzun süreli ve daha ağır seyreder. Hemoglobin yapılamadığı için kansızlık meydana gelir.

not: www .metu .edu .tr den alıntıdır.

1reex1 ve ilker.ulker.tr bunu beğendi.
  2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    metu edu tr kaynak değildir.
    Üniversitenin web sitesidir.

Lütfen alıntıyı yaptığınız kaynağı tam olarak en kısa sürede belirtiniz, aksi durumda etik olmayacağından başlık kitlenecektir.

umutn, Duke ve saydam bunu beğendi.
  3. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Duke ve bonatschi bunu beğendi.
  4. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Fazla ürik asidin böbrek taşı yaptığı ise aşikardır.Dikkatli olmak lazım.Arada testlerinizi yaptırın

5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Protein enerji olarak kullanılıyormu?

Fazla protein alımı damar tıkanıklığına ve kalp problemlerine yol açarmı?

Bunların cevapları basit aslında.

Proteinlerin cok aşırı alınması sonucu böbrekler tahribat görür fakat, proteinlerde enerjiye dönüşebiliyor. Tabiki proteinin enerjiye dönüşmesi için, karbonhidrat ve yağdan fakir beslenme gerekebilir.

Uzun antremanlar ve uzun maraton-ultra maraton bisiklet tarzı yarışmaların sonucuda bünyemiz proteini enerji olarak kullanmaya başlayabilir.

Kısacası nerde ne zaman nasıl beslendiğimiz önemli.

Bunun neticesinde dünya sağlık örgütünün normal bir şahıs için önördüğü protein tüketimi, kilo basına 1-1.2 gram kadar.

Sporcu iicin ise bu rakkam 2 hatta 3 katına çıkıyor.

Ayrıca koşu, bisiklet ve jogging gibi aerobik kapasiteyi geliştiren antremanların devamlı yapımı sonucu, kalp damar sisteminde sorunlar oluşması imkansızdır.

Buyuk ihtimalle bu durumdan, sigara ve şekeri kullananlar korksun bence.

Cunku yağlardan önce kalp damar sistemini mahveden sigara ve şekerdir.

Uygun yağların tüketimi bile, bu ikisinin vereceği zararı veremez.

saygılar.

6. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Birkaç defa benzer konularda başlık açıldı ve bu forumdaki üyeleri en çok tedirgin eden konulardan biri de aşırı protein alımının zararlı olsa gerek. Neticede birçoğumuz normal bir insanın 10 katı fazla protein alıor ya da almaya çalışıyoruz. Azı da zarar fazlası da. O yüzden gerçekten bu işe bir beslenme uzmanı edasıyla eğilmek, evimize hasas bir terazi almak, yağ, kas, kemik ağırlığımızı hesaplatmak ve ihtiyaca uygun beslenme prensiplerine sadık kadarak düzenli öğünlerimizi ve ara öğünlerimizi programlamamaz gerekiyor. Antreman yapmaktan daha zor ve çileli bir yol bu beslenme kontrolü ve programı. Bu bağlamda hala kendime uygun bir beslenme programı geliştiremedim. Aldığım proteinlerin fazla olmasından korktuğum için haddinden herzaman az almaya çalışıyorum.

7. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bu sporu 1 yıldır yapıyorum ve basladıgımdan berı kılomun 2.5 katı proteın alıyorum 6 ayda bır checkup yaptırıyorum 2 ay once yaptırdıgımda karacıger enzımlerı ve hormonlar dahıl hersey normal duzeyınde cıktı ben fazla proteının bır zarar olusturcagına katılmıyorum tabı bu bızım gıbı proteıne ıhtıyac duyan sporcular ıcın gecerlı

8. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    herşeyin fazlası zarar olduğu gibi bu alanda da gereğince tüketelim zaten çok protein çok adale kas demek değildir aksine hem midene yazık hemde yağlanırsın

9. Salih Tufan

Salih Tufan Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    peki günlük vucudumuzun proteın ıhtıyacımızın ne kadar oldugunu nasıl hesaolıucaz

10. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    kilonun 1,5 katı mı 2,0 katı mı bu sanırım yaptığın spor türüne göre de değişiyor

11. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Fazla olupta zararsız olan bir şey yok zaten :D

12. cekhemir

cekhemir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    fazla protein almayı nasıl basarıyosunuz ben onu anlamadım günde 3 ögün yesenizde servis basına 40 gram proteinde olsa 120 gr yapıyo ve buda gayet normal oranlar ki 5 ögünden hesaplasakta 200 gr yapıyo yine alınması gereken oranlar bunlar bence abartılıcak kadar yogun bir protein alımı gün içinde cok zor

13. Salih Tufan

Salih Tufan Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    en buyuk zorluk sındıırmde yasanıyor :D

14. muratselli

muratselli Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Fazla protein almak herşeyden önce sizi yağlandırabilir.Burada dikkat edilmesi gereken spor yapan kişlilerin spor yaptığı döenmlerde alması gereken protein miktarını iyi hesaplaması.Bilinçsiz tüketim yani protein tozumdan 2,3 ölçek kullanırsam daha çok kas yaparım düşüncesi sizi yanlışa sürükler,yağlanırsınız.Vücudunuz tek seferde sadece belirli oranda proteinin sindirimine izin verir.Ayrıca proteinin fazlası damarlarda homosistein denilen yapının oluşmasına neden olur ki buda damarların tıkanmasına neden olabilir.Bu gibi bir durumdan korunmak için proteinin sindirimine yardımcı olacak yada damarda homosistein oluşmasını engelleyecek desteklerden faydalanabilirsiniz.Önerim protein tozunu B6 vitamini ile birlikte kullanmanız.B6 protein sindiriimine yardımcı bir vitamindir.Ayrıca homosistein oluşumunu engellemek için B6+B12+Folic Acid üçlüsünden yararlanabilirsiniz.Ayrıca günlük su tüketimine de dikkat etmelisiniz.

murat19899 bunu beğendi.
  15. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    herşeyin fazlaısnı zarardır her konuda fazla olan proteinde öyle yağa dönüşür herşeyin bir ölçüsü vardır kaçırmayın :)

16. murat19899

murat19899 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    %100 katılıyorum insanlar bu protein konusunda acayip yanlış bilgilendirildi ve hala daha bilgilendirmeye devam ediyor bazı hocalar ve yorumcular.

17. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Fazla proteinden kastedilen nedir, onu bilmek lazım.
    Henüz bu konuda da uzlaşı yok. Ama 4.4 g/ kg protein alımının zararlı olmadığı klinik çalışmalarla gösterildi.
    Yüksek proteinin sağlıklı bireylerde böbrek sorununa yol açtığı ise kanıtlanamadı.
    Ayrıca yüksek proteinin kalsiyumu vücuttan attığını gösteren kanıt yok.Kısa vadede bazı etkileri var ama Tam tersine uzun vadede, protein alımı kemikleri güçlendiriyor.

18. sporcudyt

sporcudyt Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    4.4 gramın zararlı olmadığına dair kaynağı ekler misin?

19. murat19899

murat19899 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    böyle saçmalıklara inanmayın arkadaşlar 4.4 katıymış oğlum insanlarla dalga geçmeyin lütfen resmen milleti trollüyorsunuz.ondan sonra etraf neden kustum başlıklarıyla doluyor mide anasını satayım bu mide siz çıldırmışsınız.Bana sorarsanız 1.5 katından sonrası bile tehlike
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Mart 2018 ---
    arkadaşlar biliyorsunuz supplement mafyaları var bunlar çeşitli hesaplarla size aşırı protein lazım beslenme yoluyla bunu karşılayamazsınız diyerek sizleri supplementlere yönlendiriyorlar aman dikkat oyuna gelmeyin.Sizin böbreğiniz gitmiş umurlarında bile olmaz.Doktorlar böbrek rahatsızlığı olan kişilere ilk protein alımına sınırlama getirir.Proteinlerle başta ilgilenen organımız odur ve fazla proteinin çok ciddi zararları vardır uzun vadede bu zararlar bütün sporcularda görülmüştür

Son düzenleme: 21 Mart 2018
  20. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    1.6g/kg dan fazla almanin da ek katkısı olmadığını gösteren çalışmalar mevcut. O yüzden genelde 1.5-2 arası tavsiye ediliyor ki 1 ile dahi gelişim sağlanabiliyor. Doğal çalışan birinin sentez kapasitesi büyük olasılıkla yetmez o dediğin miktara. Bir ihtimal yıllarını spora vermiş kas yoğunluğu yüksek kişilerde o düzeyde sentez görülebilir ona da bakmak lazım.

Cidden bu bahsettiğin kaynakları atabilir misin. Merak ettim.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş