Evde gym ball pilates çalışması Yeni başlayanlar (Resimli)

Konusu 'Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri' forumundadır ve FleXoR tarafından 21 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Flex-Pointe katkılarından dolayı çok teşk ediyoruz. maddi ve manevi anlamda salona gitme imkanı bulamayanlar için iyi bir çalışma gerçekleştirmiş . bu çalışma gym ball pilates e yeni başlayanlar içindir. İlerki günlerde ileri düzey çalışmaları yine flex-point hocamızdan bekliyoruz.

Konuyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve inceliklerini flex-point sizlere bu başlıkta açıklayacaktır.

kolay gelsin sevgili bftr üyelerithums:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 (Esnetme)

19 (Esnetme)

Son düzenleme: 18 Haziran 2009
    ararat09, blade44, aghaniminoglu ve diğer 19 kişi bunu beğendi.
  2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    1. hareket pilatesin temel hareketidir.omurgaya yön vermek ve kalça pozisyonunu dengelenemek içindir.
    kalçayı öne doğru kaydırırken başınızı göbek deliğinizi görmek için öne alın.sırtınız c şeklinde yuvarlak konuma gelsin

2.harekette vücudunuzu belden aşağı ve belden yukarı olarak ayrı ayrı düşünün. belden alt bölgeniz oynamadan
    (özellikle kalçanız hareket etmesin) belden üst bölgeyi tamamiyle kullanarak nefes vererek yanlara dönün.

3.hareket bildiğiniz squat hareketi yalnız tek bacakla denge biraz daha hat safhada. tek ayak üzerinde çökerken topu geriye itin.
    aşağıda nefes alıp yukarıda nefes verin.

4.harekette omurga düz pozisyonda.omuzları rahat bırakın ve sırtın düzlüğünü bozmadan ortada nefes alıp yana tüm vücutla giderken nefes verin.
    sağ ve sol olarak değiştirerek yapın.

5. dizler mideye 90 deracelik açıda.yukarı kalkarken nfes verin nefes verirken göbek deliğinizi sırtınıza doğru çekin.

6. kalça ve bel bölgesi üzerindeyken başınız karşıya doğru baksın.nefes verirken dizinizi kendinize doğru çekin
    ve diğer bacakla tekrarlayın.

7. öne kapanırken tüm nefesinizi boşaltmaya çalışın.

8. işte en dikkat edilmesi gereken hareketlerden biri. doğru yapmak çok önemli. omurgayı yuvarlayarak yukarı kalkıp tekrar
    yuvarlayarak yere iniyoruz. bunu omurları tek tek sıra sıra kullanmamız gerek. herbir omuru yavaşça yukarı dizip tekrar yavaşça tek tek yere dizicez.
    omurga yuvarlamak öğrenilmesi gereken en temel pilates hareketidir.bacaklar top üzerinde biraz zor gelebilir.
    bu durumda ayaklar yerde aynı şekilde tekrarlayabilirsiniz.

9. ayak bileği gergin.sanki parmakucunuz ile tavana değmek ister gibi nefes verirken kalçayı yukarı itin. dikkat edilecek nokta:
    bacağınız aynı çizgide yukarı gidip aşağı inmeli.

10. kalça yukarıda iken topu nefes vererek itin. müthiç bir kalça ve arka bacak hareketidir.

13. vücut mümkün olduğunca gergin.nefes alırken bacakları aç ve nefes verirken kapat.

14. dirsekler vücudun yanına gelecek şekilde nefes vererek çekin.nefes alıp ileri uzatın.

15. bu harekette çok dikkat edilmesi gereken hareketlerden biridir. en çok yanlış yapılan hareketlerden de biridir ayrıca. vücudu uygun pozisyonda tutmak çok önemli
    ( diğer tüm pilates hareketlerinde oduğu gibi) belden üst bölgeyi tamamen aynı anda hereket ettirin. nefes verirken
    yana doğru dönün.sağ ve sol değiştirerek yapın.

16. bildiğiniz şınav. fakat burda bel boşlukta olduğundan çok iyi konsantre olup sıkı tutmak gerek.eğer belde aşağı
    çukurlaşma meydana geliyorsa hareketiniz yanlış olacaktır.dikkat edin.

17. tüm vucudu sıkı ve gergin kullanın özellikle bel bölgesine dikkat. nefes vererek bacak yukarı itilecek.

Hareketlere 8 tekrarla başlanabilir. sayıdan çok doğru pozisyonda yapabilmek önemlidir. 12 yada 15 tekrara kadar çıkılabilir. hareketten harekete geçerken akıcı bir şekilde tüm hareketleri bir bütün olarak düşünerek uygulanması gerek. yani fitnessteki gibi set şeklinde bir çalışma yapılmaz.

Genel olarak dikkat edilmesi gereken noktaları yazdım. yine de aklınızda bir sorunuz olursa buradan sorun ki hareketleri doğru pozisyonda uygulayalım. çünkü pilatesi
    diğer spor branşlarından ayıran en önemli özellik nefes ve doğru vücut pozisyonunda uygulayabilmektir.

Son düzenleyen: Moderatör: 21 Mayıs 2009
    blade44, aghaniminoglu, Ocensers ve diğer 15 kişi bunu beğendi.
  3. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    FLEX-POINT ve FleXor harika bir calisma olmus yine. Emeginize saglik.
    Bu konuyu sitenin ana sayfasinda da yayimladim.

Ocensers, Rpac, bonatschi ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    bizim gibi body yada fitness yaapan arkadaslar icin plates yapmayı ne derece önerirsiniz... saygılar teşekkürler...

5. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçekten bayanlar için ve yağlı olanlar için müthiş bir çalışma

FleXoR bunu beğendi.
  6. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Flex-Point;

-Muayene ve radyografi sonucu hafif derece lordoz tanısı konuldu. Belim normale göre biraz daha çukur. Beldeki bu çukurluk karını öne itiyor. Omuz başlarım öne doğru dururken, kürek kemiklerim açık pozisyondalar. Omuzların bu durumu göğüsü gölgeliyor.

-Kulak hizasından aşağı doğru inen,omuz başı,gövdenin ortası,diz kapağının önü şeklinde devam ettiği varsayılan eksen, bende hafif omuzlarda ve özellikle gövdenin bel kısmında sapıyor.

-Bu durum, ayakta uzun süre kaldığımda bel ağrısına ve buradan şekillenen fazla basınç sonucunda (sanıyorum vücudumun denge merkezinin arkaya doğru oluşu sebebiyle..) topuklarımda ağrı şekillenmesine sebep oluyor.

-Doktorlar ameliyatlık bir durumun olmadığını,egzersizlerle düzelebileceğini söylediler.
    Bildiğimiz, fizik tedavideki basit bel egzersizlerden verdiler(sporla uğraşmayan kişiler için uygun olabilir ama bana yetersizmiş gibi geldi)

-Anlattığım kadarıyla (benim gibi vücut yapısına sahip olan talebelerinizin olabileceği düşüncesiyle) pilatesle bu durum giderilebilinir mi?

-Yukarıdaki egzersizlerden yapılmaması ya da hususiyetle yapılması gerekenler var mıdır? Ya da bu durum için özel ama burada olmayan egzersizler..?

-Daha çok hangi kas ya da kas guruplarını kuvvetlendirmeliyim,hangileri için esnetme-gerdirmeye önem vermeliyim?

-Sorularımı okuma fırsatını bulmanızı ümit ediyor ve ilginize şimdiden teşekkür ediyorum.

7. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    öncelikle sorununuzu bu kadar açık ve net ifade ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

doktorlarında dediği gibi lordozluk bitakım egzersizlerle düzelebilir. ve pilates bunun için biçilmiş bir kaftandır:)

sizin yapmanız gereken:,

1-sırt kaslarını güçlendirmek
    2-göğüs kaslarını esnetmek
    3-arka bacak kaslarını güçlendirmek
    4-ön bacak kaslarını esnetmek

bu 4 temeli kapsayan bir pilates programı gerekli.

:arrow: https://www.bodyforumtr.com/vbforum/pilates-egzersizleri-resimli-t9781.html

bu başlıkta yapman gereken hareketler mevcut.şimdi sırasıyla sana uygun olanları yazıcam.önce yer egzersizleri ile başlamak uygun daha sonra topla yapılan pilates egzersizlerinden devam ederiz. thums:

1- pelvik tilt ( sırt üstü yere yatarak beli yere itme)
    2-bridge
    3-side kick
    4-spine strech
    5-saw
    6-single leg kick
    7-swan
    8-swimming
    9-rocking
    10-lower back egzersizi

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Butonunu kullandım fakat cevabınız ve ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Kolay gelsin...

FLEX-POINT bunu beğendi.
  9. benekli

benekli Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş.ben şöyle bir soru sormak isterim acaba bu hareketleri pilates topu olmadan yapabilir miyiz?yararı ne derece olur?

10. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/pilates-egzersizleri-resimli-t9781.html

bu başlıktan topsuz çalışmaları takip edebilirsiniz. pilatesi top ile yapmak vücuttaki dengeyi biraz daha hat safhaya taşımaktadır. top kullanmadan da egzersizleri yapmanız size mutlak bir yarar sağlayacaktır.

11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Flex-point rica etsem evde kullanılacak gym ball için en uygun boyutu belirtebilir misin cm cinsinden..mesela 75 cm mi daha uygun?

12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    uzun boyluların 65 cm , daha kısa olan kişilerin 55 cm lik top kullanmaları uygun olur.

diez bunu beğendi.
  13. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Flex ailesi iş başında :D çevremde pilates hakkında ki sorulara bu başlığı atarak cevaplıycam :)

Ocensers, FLEX-POINT ve FleXoR bunu beğendi.
  14. omerrr

omerrr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu pilates acaba vücütta yag yakımı yapıyormu yoksa sadece vücüda şekil vermesi içinmi kullanılıyo

15. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    pilatesin faydalarını özetlersek

Vucut direncini arttırması
    kordinasyonu ve dengeyi üst düzeye taşıması
    sırt bel ağrılarını büyük öçüde engellemesi
    boyun fıtığı duruş bozukluğunu gidermesi
    Düzgün duruş sıkılaşmış bir yapıya etki etmesi
    en önemlisi antremanda yüksek derecede dengeli oksijen tüketilmesi ve tüketilen oksijenin yağ yakımına büyük katkıları.

Ocensers bunu beğendi.
  16. omerrr

omerrr Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    o zaman şöyle diyebilirmiyiz kilolu olan kişilerin benim gibi yaklaşık 10 kilo gibi bi fazlam var bunu yapmam sonucunda zayıflaya bilirmiym yoksa ek olarak başka şeyler yapmamda lazımmı

17. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    ek olarak cardio antrenmanlarıyla daha da verim alırsınız. pilates ,vücudunuzun şekillenmesi ,kas kazanımı ve kuvvetlenmeyi içten dışa doğru sağladığı için düzgün bir duruş elde etmiş olacaksınız.

18. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Plates bana kültür fizikmiş gibi geliyor.Eğil kalk.Tabi bunu biraz daha profesyonel ve disiplin ve bilinç içinde yapılıyor.Ama bu sektörün ticari amaçla oluşturulduğu kanaatindeyim.2-3 karın hareketi yapmakla mı enerji yakılacak.O zaman neden fitness diye bir dal var.Onlar niye ağır giriyorlar?

19. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz

her spor branşının kendine özgü amaçları vardır.. pilates te fitness branşına giriyor. siz sadece fitness ı ağırlık kaldırıp indirmek olarak mı görüyorsunuz? hem pilates sadece yerde yapılan egzersizleri de kapsamıyor. onun için de ayrı makinaları var. ve nefes tekniği ağırlık çalışırken kullandığınız nefes tekniğinden de farklı. ve tamamen kullandığınız kasların farkına varıyorsunuz. ben pilatese başladığımda vücudumun neler yapabileceğine şahit oldum. hem pilatesin ortaya çıkışı taa savaş yıllarına dayanıyor. ve fizik tedavi merkezleri bu egzersizlerden yararlanıyor.

peki şimdi de hala ticari amaçlı bir branş olarak mı düşünüyorsunuz???

20. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Şu açıdan ticari amaçlı.Bir salona giriyorsunuz(bayanlar için) kilo vermek istiyor bu bayan.Bakıyor fitness,plates ve bazı latin dansları olan bir yer.Bayanın zoruna gidiyor platese yazılıyor.Ben zaten belli bir felsefesi olduğunu,disiplin içinde yapıldığını söyledim.Aşağılamıyorum.Ama saon sahipleri böyle yerleri bence ticari amaçlı açıyor.Kadınlarda gidiyor.Genelde sosyatik kadınlar.Gün,çay partisi gibi birşey benim için.3-4 gerdirme hareketi veya basit hareketlerle olacağı kanaatinde değilim bu işlerin.Şunu demeye çalışıyorum en basitinden fitness ta cardio da uygun nabız aralığı daha geniş ifadeyle fitness ta belli hız tempo olmak zorunda halbuki topla yapılan oyunlar beni hiç tatmin etmiyor.Aletinin olup olmaması önemli değil benim için çünkü ben dışardan bu konuyu bilmeyen biri olarak yorum yapıyorum.Topun yanında eğil kalk la olmaz.Böyle düşünüyorum.İzmir bostanlıda oturuyorum bende salon açacak olsam fitness,body adı altında değil.Plates vs adı altında açarım.hem katılım fazla olur hemde istediklerini tam olarak alamayan bu bayanlar sürekli üyem olur.Buralara verilen paralar boşa.Platesi sosyallik için,uygu nefes için,kasların eğitimi için vs yapabilirsiniz ama zayıflamak için yapamazsınız bence.orada topla şekilden şekile gireceğine en basitinden koş.herşeyin doğalı en iyisi.

Sayfayı Paylaş