Dizden Gelen Sesler Ve Ağrı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Konz tarafından 3 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    selam
    benim sağ dizimde 2 senedir garip bir problem var, dizimi kırarken filan çatır çutur sesler geliyor, merdiven çıkarken falanda acaip bir ağrı oluyor.
    bu sebeple leg press, squat ve leg curl yapamıyorum.
    ne gibi bir sorun vardır sizce ve nasıl geçer?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    muhtemelen latarel menuskus problemin var ama mutlaka artroskopi cektirmeni öneririm

ayrıca tibial kolteral bagların dada sorun olabilir. dizde capsulun altında 7 tane bag vardır eger bunlardan biri hasar görurse kalan altı bag kuvetlendirilip yedinciyi aratmayacak hale getirilmelidir

genelde tibial kolteral da sorun oluyo doktorda leg extations ön bacak hareketi veya yan flex açısı hareketi uyguluyor

burada alt yapıda oynayan bu soruna benzer ögrencilerim var bu konuda bayagı basarılı olduk

tam olarak durumunu anlamak için bir soru soruyorum

hiç bacagın da dönme oluyormu oluyorsa ne zaman oluyor merdiven inerken yada cıkarken proglemin varmı?

3. arnoldjr

arnoldjr Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    bendede ayni sorun var fakat,sadece kikirdak lardan kaynaklanan bir problemmis.Basit bir artan egzersizi var ve GLucosamin sulfate onerildi

4. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    dediğim gibi merdiven çıkarken problem var inerken pek yok.
    dönme dediğin nasıl birşey?

5. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Arkadasta ayni sorun vardi, meniskis ameliyati gecirdi, korkutmak istemem, yanliz doktora görünmekte yarar var. Gecmis olsun,

6. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Aynısı bana oldu 2 ay kadar önce, merdiven inip çıkmak, bisiklet ve dizi kıran her türlü şey çok acı veriyordu. Doktora gittim menisküs yırtığından şüpheleniyorduk, mr çektirdik menisküs sağlam çıktı, ön çapraz bağlarda zedelenme olmuş, artroskopiye gerek yok dedi. Bende leg extention/squat vs... yapamaz haldeydim doktora gitmeden. Majezik ve Flexojel verdi ilaç olarak, birde quadriceps antremanı bilek ağırlıkları ile. En kısa zamanda bir doktora gitmeni öneririm, özellikle dizini kırarken dizin sanki kademeli olarak düzleşiyorsa, yani katır kutur tek, akıcı bir seferde değilde sanki 2-3 parça halinde, iple çekiliyor gibi. Menisküs yırtığı akşam uykudan uyandırırmış yalnız, öyle bir durum yoksa çok ciddi bir durum yok demektir.

kerem191 ve ick17 bunu beğendi.
  7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ameliyat olmanı tawsiye etmem futbolcular bile yurt dışında oluyorlar turkiyede bu işi iyi yapan yok örnek olarak hulya avsar gulben ergen gibi isimlerde menuskus ameliyatı geçirip aylar ca degnekle gezdiler ayrıca basında cıkan haberlerinde keske olmasaydık diyorlar malesef turkiyede bel ve diz konusunda eksiğiz o yuzden futbolcular dışarda oluyor

8. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    bence futbolcular milyon dolarlara satıldıkları icin yurt dısında ameliyat oluyor,futbol klubü sahipleri küçük bir risk ugruna verdikleri parayı cope atmak istemezler heralde :) ayrıca butun futbolcular yurt dısında ameliyat olmuyor.buna üç büyük kluptekilerde dahil..benim menuskuslerim yırtıldıgı zaman ameliyatımı yapan doktor turkyedeki cogu ünlü futbolcunun ameliyatını yapmıs bir insandı,ve operasyon cokta basarılıydı suan cok memnunum..sağli hizmetleri konusunda yetersiz olsakta,cok başarılı hekimlerimiz var bence ,kaldıki menüsküs ameliyatıda basit bir ortopedik operasyondur..

kerem191 bunu beğendi.
  9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    herzaman işine aşık hekimleri bulmak kolay degil tabiki çok iyi hekim lerimiz var dunyada isim yapmış hekimlerimiz var ama sadece varda kalıyor onemli olan o anda ve o imkanlarla o insanı bulmak

adam askari ucretli bir işci ve menuskus problemi vardı. şimdi sakat ettiler herkesin aynı imkanı olmaya bilir ve doktorlar (bir kısmı) ilgilenmeyip özeline cagırıp soyuyorlar
    bunların cogunu herkes yasamıştır

sorularım alıntı yaparken biraz halkın içine inelim

undencem ve yilmaztahsin bunu beğendi.
  10. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    dogru soyluyosun flexor eger sözkonusu imkanlar dahilnde doktor bulmak olunca gercekten durum zorlasıyor..sen bunu ilk yazında bu sekilde belirtmedigin için ben bu sekilde cevap yazdım ,yoksa benimde halka lordlar kamarasından baktığım falan yok..:)yanlıs anlama, ben sadece ben sana karşıfikir olsun diye yazmadım, sen turkıyede bu işi yapan yok derken ,bizdede cok iyi hekimlerin oldugunu belirtmek istedim,ama dedigin gibi cogu hekim bir devlet hastanesinde calısmasına ragmen operasyon söz konusu olunca özelde calıştıkları yerler için ameliyat yapıyorlar...seninde belirttigin gibi malesef bu ülkede asgari ücretle calısan birinin sakatlanma gibi bir lüksü yok..

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    teşekkur ederim anlayışın ve aynı yerden baktıgımız için ewet dostum malesef mutlaka birileri birilerinin tanıdıgı yada akrabası olması gerekiyor insan olmak yetmiyor

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    konu doktorlardan açılmışken dünyanın en buyuk kalp doktoru turk atv de cıkmış ali kırca ile konuşuyor konuşma aynen şu

ali kırca... hocam kalp kasını güçlendirmek için bol bol yurumeliyiz dimi

dr... hayır bilindiği gibi yurumek hatta koşmak kalp kasıyla alakalı degildir.

ali kırca... peki hocam ne yapmak gerekir

dr.... agırlık çalışmak gerekir kalp kasını guçlendirir agırlık calışırken kalp kası baskı ile kasılır ve krize karşı buyuk
    bir sistem geliştirmiş olur

ali kırca.. nasıl yani hocam acarmısınız

dr ... diyelimki kalp krizi geciriyorsunuz agırlık calışanlarda kurtulma ihtimali çok yuksek cunku kriz esnasında kalp daha
    önceden agırlıkla kasılma tecrubesi oldugu için bu krizide kasılma zanledip hemen karşı koyuyor

ali kırca... o zaman kalp için seyircilerimiz agırlık kaldırmalı .
    dr ... evet kesinlikle

undencem, inan_fener, sporcu. ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    mehmet öz olması lazım o doktor =)

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ewet ismi buydu tesekkurler
    gercekten buyuk saygı duydugum birisi

15. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    kitabı filan baya sattı onun çok reklamı yapıldı.
    you:the owner's manual diye kitabı vardı türkçesi de var kırmızı kapaklı büyük bişey =)

16. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Evet yabancı bir doktorla beraber yazmıştı kitapta Siz:Kullanma Kılavuzunuz diye çıkmıştı.

EDIT: Michael F. Roizen'mış diğer yazar.

17. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    dostum sana jelatin lazim... bol bol jelibon ye. saka yapmiyorum inan. bi tanidik vardi. dizlerinde hafif bi sorun vardi merdiven cikarken mesela dizlerinde bi aci hissediyordu. jelatinle alakali bir seymis sanirim doktor jelatin ignesi falan vurdu dizine ve gecti agrilar. jelibon olayida igneden farksiz aslinda. jelibonun büyük bi kismi jelatindir ve bana bu gibi durumlarda cok yarari oldu... omuzumdan bazi harketlerde citirdama sesleri geliyordu ve bi agri oluyordu özellikle öne dogru dumbell raise yaparken omuzlar icin. bi süre jelibon yedim agrilar gecti daha rahat kaldirabiliyordum. bunun ise yarayacagina eminim ama sen yinede doktora görün.

kerem191 ve murad1 bunu beğendi.
  18. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    sunu demeyi unutmustum zaten doktor arkadasa igneyi vurduktan sonra aradabir jelibon yemesini tavsiye etmis. oradan biliyorum yani. ben denedim ve cok isime yaradi.

undencem bunu beğendi.
  19. D1saster

D1saster Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    konu açılalı çok zaman geçmiş ama ilgili olduğu için bende buraya yazıyorum umarım gören olur.Bende squat çalışırken dizlerimden sıkıntı yaşıyorum.Hafif agırlıklarda herhangi bi sorun yok ama biraz agırlıkları arttırdıgımda çömelip kalkarken diz kapağımın içeri bakan tarafında ağrı olusmaya baslıyor ve zorlamamak adına squatı bırakıp makine hareketlerine agırlık veriyorum.Cok tuhaf ama leg press te benzer bi hareket olmasına ragmen (dizin bükülmesi acısından) yüksek sayılabilecek agırlıklarda da squattakı sorunu pek yaşamıyorum.Aslında bu sorun her zaman vardı bu spora baslamadan once askerde depolarda calısmıstım.depoda alt raflara eğil çömel derken dizlerimde agrılarım olmaya baslamıs hatta bu sayede birkaç günde istirahat koparabilmiştim :) Bu spora basladıgımdan beri ister istemez bacaklarım güclendigi icin gündelik hayatta çömelip kalkmamda sorunum yok ama agırlık calısırken en onemli hareketlerden biri olarak gördüğüm squat hareketinde malesef hafif denebilecek agırlıklardan oteye gidemiyorum buda beni üzüo gercekten.Bilgili arkadaslarımız varsa sorun ne olabilir çözümü de oldugunu pek zannetmiyorum ama en azından sorunu bilmekte fayda var teşekkürler:)Ha birde unutmadan arkadasın bahsetigi çıtırdı şeklideki ses çömelince bende de oluo :)

Son düzenleme: 1 Nisan 2010
  20. markofiki

markofiki Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    şöför+koruma
    Yer:
    ist
    benimde ağırlık kaldırdığımda omuzlarım çatır çutur oluyo bazende ağrıyo ama pek sorun değil her halde

Sayfayı Paylaş