debriyaj gaz ilişkisi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Song tarafından 23 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Song

Song Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar araba sürmeyi biliyorum ama debriyaj ve gazı çok yavaş kaldırıyorum
    arabayı stop ettirmeden çok güzel kaldırıyorum ehliyet sınavına girsem alırım ama şöyle bir sorunum var
    gazı yavaş yavaş debriyajdanda yavaş yavaş çekiyorum yani 4 saniye sürüyorum kaldırmam bunu nasıl düzeltirim ?
    debriyajı çekerken /90 kaldırdığımızda zıplıyorya onu çok iyi ayarlıyorum araba zıplamıyor
    debriyajı yavaşça kaldırıp gaza yavaş veriyorum
    sanırım çok tekrarladım yazarken
    bunu nasıl düzelticem ne yapmam lazım ? direksiyonum aşırı iyi ve bildiğiniz video varmı

2. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    kavrama noktasını iyi öğrenirsen sorun yaşamazsın refleks haline gelir. Kavramaya getir gaza bas, sal debriyajı. Ben otomobil sürücüsü değilim mecbur kalırsam binerim motosiklete biniyorum çoğu zaman ama hepsinde temel mantık aynıdır, kavrama noktasına getir gaza bas sarsılmadan kalkar araba. Evet bunlar basit şeyler ama önemli bir detay daha var eğer koltukta sopa gibi oturup direksiyonu çok sıkarsan ister istemez bacaklarında kasılır refleksi ayarlamakta zorlanırsın, rahmetli Barkın reisin dediği gibi beyaz yumruk olmamalı. Rahat otur koltukta. Debriyaja bas vitese tak kavrama noktasına getir gazla. Yokuşta kalkarken hafiften frene dokun, kavramaya gelince gaza bas freni sal. Teknik değil aslında çok basit şeyler tekrar edilmeli sadece.

3. Song

Song Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    kavrama dediğin debriyajdan çekerken ileriye gitme anımı ? eğeer onu diyorsan debriyajdan çekmeye yakınken gaza bassam olurmu

4. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Evet, sırasıyla; Debriyaja bastın vitesi 1'e aldın bu arada gaz ve debriyajı aynı anda birini aşağı iterken birini yukarı kaldırmana gerek yok bu çok kafa karıştırıcı ve zor olur. Tavsiyem; Debriyaja bas vitese tak kavrama noktası kadar yani arabanın gitmeye başladığı yere kadar getir sonra hafiften gaz ver araba harekete geçtiğinde sal debriyajı. Hafif bi titrer ileri gitmeye çalışır araba o noktaya gelince anlarsın zaten. Debriyajın kavrama noktasını iyi ezberlemek için; kavramaya getir, tekrar bas, getir, tekrar bas şeklinde çalış hemen kaparsın olayı zaten. Ama kavrama noktası her araçta aynı yerde olmayabilir, ehliyet sınavına gireceğin araçta da kavrama noktasını kontrol et ülkemiz sürücü kurslarının araçları biraz bezgin canı ciğeri alınmış olur, babanın arabasına benzemeyebilir. Koltukta rahat otur direksiyonu sıkma serbest bırak, yoksa direksiyonda sorun yaşarsın sıkarsan dönmez o direksiyon. Kısacası bu aletleri kimler kullanıyor her gün görüyoruz trafikte malum, trafikte A noktasından B noktasına gitmek için otomobil sürmek çok bir yetenek gerektirmiyor.

Song bunu beğendi.
  5. Song

Song Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    babama sordum öyle kalkış olmaz benim öğrettimi yap dedi

6. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Hepimiz az çok o anları yaşadık. Zamanla refleks haline gelecektir. Debriyajı kullanırken ayağın havada olmasın, ayak tabanın yerde olsun. Bu sayede o açıyı refleks haline getirmen daha kolay olur. Ayağın havada olursa, alışma süren biraz daha geç olur.
    Sol ayağın tabanı yerde olsun, belli bir açı ile kaldırdığında o açı zaman içinde reflekse dönüşür. Kavrama noktasında zaten araçtaki o titremeyi de hissedersin.

7. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Sen muhtemelen babana yanlış anlattın yada o yanlış anladı, ki zaten kalkış böyle olur. Çünkü araba kavrama noktasına gelmeden gaza bassan da gitmez ikisini aynı anda erkenden kombine etmeye çalışmanın bir manası yok. Kalkış yapmanın en tek bir mantığı vardır, o da kavrama noktasını ezberlemektir. İstersen bir yarışçıya istersen her hangi birini sor bu iş böyle olur. Onlarca kişiye araba sürmeyi öğretmişliğim vardır, hepsine böyle öğrettim çok daha kolay çok daha mantıklı. En baş ezber yerine debriyajın mantığını anlarsan istediğin gibi kalkış yapabilirsin.

8. Song

Song Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    abi valla dediğni yaptım araba güzelce kalktı debriyajlada oynadım bastım çektim bastım çektim bazen stop edecekken debriyaja bastım stop etmedi
    ben arabayı kaldırırken hep stresli olurdum ama güzel kaldırırdım şimd debriyajın yerini öğrendim gaz verip debriyajdan çekiyorum benim yöntem
    ama senin dediğin yöntemde iyi ama alışmam lazım

9. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Araba senin babanın değil mi? O zaman araba senin sayılır trafik olmayan boş bir yerde al kurcala ama etrafta çarpacak çoluk çocuk ağaç duvar olmasın. Trafiğe çıktıktan sonra alışmaktansa çıkmadan öğrenmek daha mantıklı, çünkü araç hakimiyeti tam olmadan trafikte etrafta ki tehlikelere odaklanamayız. "Debriyaj neredeydi, fren nerede nasıl basacaktım" derken yola konsantre olmak imkansız. "Önce araç hakimiyeti" Trafik başka bir oyun, çok arkadaşımızı kaybettik sen onlardan olma. Dediğim gibi debriyaj > kavrama noktası > gaz. Yokuşta kalkışta kimisi el freni kullanıyor kimisi fren. Ben motosikletten alışkanlık fren kullanıyorum hangisi kolayına gelirse yada baban ne yapıyorsa onu dene.

Song bunu beğendi.
  10. Song

Song Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    konuyu hortlattım ama arabayı tamamen sürüyorum artık sayenizde hiçbir şekilde stopta ettirmiyorum çok saolun :) geri viteside iyi şekilde öğrendim hatta park falan yapmayı denedim iyi yapıyorum
    bide vites 2 deyken 1 e atmak istediğimde debriyaj frenle azcık yavaşlatıyorum sonra 1 e atıyorum debriyajdan çekerken biraz öne gidiyor azcık , dahadamı hızı azaltıp atmam lazım ?
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Ağustos 2018 ---
    bide sürdüğüm araba dacia sandero stepway yani biraz jip gaza basınca hızlanıyo hemen turbomotor
    hızlıca sağa sola girsem takla atabilirmi ?

Son düzenleme: 2 Ağustos 2018

Sayfayı Paylaş