DEADLIFT

Konusu 'Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri' forumundadır ve Beatboxer tarafından 1 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 104 üye.
  1. Mustafa BAŞYİĞİT

Mustafa BAŞYİĞİT Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Öğretmen
    Yer:
    Afyon
    Merhaba arkadaşlar;

Ben judo yaptığımdan dolayı vücut geliştirmeyi yalnızca kuvvet/güç kazanımı için yapıyorum.

Bu sebeple de deatlif hareketine bir giriş yapmak istiyorum. Bu hareket judo için harika sonuçlar doğuracak gibime geliyor.

İşin kötü yanıysa: Ben görme engelli bir sporcu olduğum için videolu anlatımlar işimi görmüyor. Salondaki hocama soracağım, bakalım anlatabilecek ya da ben anlayabilecek miyim?

Vücut geliştirmeyi üniverstedeyken bir süre yapmıştım; şimdi de geçtiğimiz ay başladım. Gerekirse uzun bir süre boş barla çalışırız; ama bu hareketi güç için olmazsa olmaz olarak düşünüyorum.

İçimizde, bu hareketi bana anlatabileceğini düşünen varsa benimle iletişime geçebilir mi acaba?

deadlif
    Bentover barbel rov
    overhead press
    hareketlerinin anlatımına acilen ihtiyacım var.

2. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    harika bir hareket kesinlikle.sırt çalışmalarımda genelde lat pull down ,cable rowing gibi hareketler yapıyordum. her antrenmandan sonra çalıştığım bölgedeki kaslarda yanma gibi güzel hisler oluşsa da sırt antrenmanlarından sonra böyle şeyler olmuyordu. ben de deadlifti denemek istedim. yapımı eğlenceli , adamı baymıyor. diğer makinalarda hep sıra oluyor ama deadlift için sıra filan beklemeye gerek yok çoğu salonda. klasik deadlift yapıyorum. bacağımın arka tarafı ile sırtımın tamamını geliştirdiğini düşünüyorum.

bence deadlift bacak hareketi mi yoksa sırt hareketi mi tartışmaları son bulmalı. ikisine de yarıyor. ben sırt günlerimde yapıyorum bu egzersizi , bacak günlerinde tabiki squat yapıyorum. bu şekilde yapınca daha fazla işe yaradığını düşünüyorum.

yeni yapmaya başlayacak arkadaşlara iki üç tavsiyem olacak (nacizane ) :
    -hareketi yarım yapmayın.yani yerden alıp yere bırakarak hareketi bitirin. bıraktıktan sonra kalça ve ayaklarınızın konumunu düzeltip tekrardan yapıp.
    -bar bacaklarınıza neredeyse değsin (çok da yapıştırmayın , dizinize çarpıp kanatabilirsiniz )
    -kalçanız yukarıda olsun.squat ile karıştırmayın.
    -biliyorum aynadan izlemesi zevkli ama başınızı çok kaldırmayın. omurgayı sabitlemek açısından
    -barı tuttuktan sonra sanki demiri bükmeye çalışır gibi çevirmeye çalışırsanız üst sırt kaslarınız çok güzel gerilecek. böylece sırtınızı çok güzel çalıştırdığını hissedebileceksiniz.

genel olarak düşüncelerim bu şekilde.herkese iyi sporlar dilerim.

technical1967 bunu beğendi.
  3. KidCudi

KidCudi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Mars
    Sırt günleri Sumo Deadlift yapıyorum. Haftada bir günümü ise sadece Normal Deadlift'e (yaklaşık 20 set) ayırıyorum...Gerçekten inanılmaz bi hareket Deadlift.

4. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar ben iki yildir falan hafif bir şekilde spor yapıyorum yani nedir kosu bisiklet squat lunge ip atlama falan. Bir programa bağlı olarak çalışmıyorum. Bacak günü, kol günü, omuz günü vs ayırt etmiyorum daha doğrusu hiç sırt çalışmıyorum 53 kiloyum istediğim kiloya indim fakat sirtim güçlü değil ve bacaklarımdan istediğim incelemeyi yakalayamadim.
    Sürekli aynı uygulamaları yapmakta artık vücut tepkisiz kalıyor alıştı çünkü o yüzden iki gün önce deatlif yaptım 20 kg ile basladim epey bir zorlanmış olmalıyım ki dün başlayan ağrılarım bugün zirveye çıktı. Sırtımda ve üst bacak arkalarimda agri var
    Sırtımdaki agri çok değil fakat bacaklarim çok fena her diz büküp adım atmamda arka kısmım dehşet ağrıyor sanırım pek calistirmadigim arka kaslarimi güzel çalıştırdım yani umarım ki öyledir. Squatta kendimi çok zorladigimda hep ön baldirlarimda agri olurdu deatlifte tam tersi oldu ve o akşam eve geldiğimde bacaklarim yanıyordu resmen. Lafi cok uzattim kusura bakmayin sormak istediğim şu Bu çalışmayı yavaş yavaş ağırlık artırarak yapsam (ki en çok 30kg yaparim) bacaklarımdan incelme sağlar mıyım çünkü amacım üst bacaklarimi inceltmek ve sırtı güçlendirmek. Cunku dik duramiyorum kaslarım guclenirse durusum da düzelir diye düşünüyorum devam etmeli miyim. Son soru Beli de inceltir mi? :)

5. Emircn.yldz

Emircn.yldz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    deadlift tam aksine beli güçlendirir kalınlaştırabilir

nevrotik bunu beğendi.
  6. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Bel çevresi yağları yakmaz mi ve ağırlık kaldırırken karin kaslarini içe doğru sıkmak itmek belde incelmeye yönelik bir durum olusturmaz mi ben böyle düşündüm saçma olabilir belki
    Peki bacakları da kalinlastirir mi

7. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    cevap verecek kimse yok mu acaba düzenli çalışınca deadlift dik bir duruş sağlar mı?
    sanki omuzları öne ve daha aşağı çeker gibi bir düşünce oluştu bende, salondaki kızlar pek yapmıyor bunu, bir iki kişi var 10 kg ile yapıyor ben 20 ile yapıyorum. azaltmalı mıyım artırmalı mıyım ?

8. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    azaltmalısın hocam 20 kg fazla bir rakam bel fıtığına sebep olabilir

9. supplementler.com

supplementler.com ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    78
    Meslek:
    Eğitmen - Sporcu Gıdaları
    Yer:
    Istanbul
    Merhaba,
    20 kg deadlift için uçuk derecede düşük bir rakam. İlk antrenmanında 60 yaşlarındaki kadınlar bile 60-70 kg ile düzgün formla deadlift yapabiliyor. 20 kg zorluyor ise gereksiz tekrar sayısı veya yanlış form söz konusudur. Vücut ağırlığının 2 katını rahatlıkla 4-5 ayda çıkarabilir düzenli çalışan bir kişi.
    Ek olarak deadlift postürü düzelten bir egzersizdir, bu açıdan da kesinlikle pek çok fizyoterapist de önerir.

10. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Cevabınız için teşekkür ederim, ben 2 yıldır salona gidiyorum hiçç ağırlık çalışmadım, 20 kg ile başladım ama artırmam mı gerekiyor bilemiyorum o yüzden sordum 20 arka baldırı güzel çalıştırdı çünkü 2-3 gün ağrı oldu, artırmam gerekiyorsa arttırırım. 51 kiloyum yalnız ağırlığı artırmak beni hafif şişirir mi, şişirmekten kastım baldırlarımı hacimlendirir mi çünkü deadlift belirli kasları güçlendirdiğini ve kalınlaştırdığını söylüyorlar, belin ya da baldırların kalınlaşmasını istemiyorum, boyum uzun değil çünkü, kadınlarda istenilse de hacim sağlanılamaz deniliyor ama kas yapısı sağlamsa hafif de olsa bir hacim oluyor kaslarda. bilmiyorum yanlış da konuşuyor olabilirim, korkma verim almak için çıkabildiğin kadar çok kiloya çık derseniz artırmaya çalışacağım.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Mart 2017 ---
    Hoca benimle dalga mı geçmiş 20 kg ile allah allah, ben de güya bir şey yaptığımı sanıyorum

Son düzenleme: 29 Mart 2017
  11. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    60-70 yaşlarındaki kadınlar bile 60-70 kilo ile yapıyormuş :) azalt derken tiye mi aldınız acaba?

12. supplementler.com

supplementler.com ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    78
    Meslek:
    Eğitmen - Sporcu Gıdaları
    Yer:
    Istanbul
    Selam,
    Deadlift hareketini her antrenman arttırabilirsiniz. Hızlı artan, ağır kaldırmanın mümkün olduğu bir hareket. Her deadlift antrenmanınızda 2,5 kg ekleyebilirsiniz. Kadınlardaki şişme fobisi epey yaygın olsa da, o istemediğiniz görüntü için gerçekten çok daha fazlası gerekiyor. Sadece deadlift, bunun için mümkün olmayacaktır. Gayet estetik bir görüntüye de katkıda bulunacaktır. Çok hafif bir artış illa ki olacaktır fakat bu sizin estetiğinizi bozmaz aksine daha iyi bir konuma taşır. Squat, bench press ve deadlift gibi egzersizlerde kilonuzu sürekli arttırmayı hedefleyebilirsiniz. Zaten verim almanızı sağlayacak en etkili strateji de bu olacaktır.

nevrotik bunu beğendi.
  13. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    çok teşekkür ederim ağırlık çalışınca insan spor yaptığını anlıyor ben 2 yıldır ne yapmışım boşu boşuna gibi hissediyorum, mutlaka boşu boşuna değildir fakat rutine bağlanan egzersizler yetersiz gelmeye vücut alışmaya başlayınca kadınlar için ağırlık devreye girmeli bence. dün akşam leg press yapmaya başladım fakat bench pres de eklicem. teşekkür ederim tekrardan.

14. crossfit34

crossfit34 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    gümrük uzmanı
    Yer:
    istanbul
    Merhaba, ben 11o kg ile deadlift yapıyorum ama yüksek tekrar ile max35 kg ile squat yapabiliyorum. Bu aradaki farklı nasıl azaltabilirim, bir yorumu olan var mı?
    Kendimi deadliftte gelistirdim ama sekil icin squat daha önemli.

15. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    ben deadlift girerken korkuyom istesem ağır kaldırırım ama hareketi dogru yapmadıgımı düşünüyorum

16. Emircn.yldz

Emircn.yldz Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    hocam bölgesel yağ yakımı diye birşey yok vücud nereden ihtiyaç duyarsa oradan alır deadlift dediğim gibi beli kalınlaştırır güçlendirir eğer yağ oranın %10 civarlarında olursa itici bir görünüm olmaz tam aksine güzel bir görüntü olur güçlü gösterir kalça deadliftte çalışır hamstrig kaslarıda aynı şekilde ayriyetten deadlift mükemmel karın egzersizidir karın kaslarınıda gayet güzel geliştirir
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Mart 2017 ---
    eklemeyi unuttum deadlift vb sırt hareketleri duruş bozukluğu,kamburluğu düzeltir

Son düzenleme: 30 Mart 2017
    nevrotik bunu beğendi.
  17. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    sumo deadlift yaparekan ağrı oluyor kalçamın yanlarında diz kapaklarımın içinde felan normal yapmaya çalısıyorum onuda düzgün yapamıyorum yardımcı olcak çokta video bulamadım

18. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Çok rahat vücut ağırlığının 2 katı ile deadlift yapmak diye bir şey söz konusu olduğuna inanmıyorum zorlarsın uzun süre çalışırsın ancak o zaman olabilir Çok çok ağır kaldırmak zaten vücut geliştirme için öncelikli değildir kas yapacağım derken sakatlanmak var

19. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    katılıyorum bi ara front squat yaparken gaza gelip ağır girdim hareketi yaparken sırtıma çat diye bi acı girdi çok fena hemen bıraktım 1 2 hafta ya anca geçti acısı gaza gelip ağır girmek gibi bişi yapmayın :D

20. Nuwaze

Nuwaze Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    kimseye gaza gelip kaldıramayacağın ağırlıkların altına gir denilmiyor zaten. ağırlık artmazsa kütlede artmaz arkadaşlar. unutmayın ki amaç progressive overload yapmaktır. düzenli ve programlı bir şekilde kasa yapılan şoku artırmaktır. en hızlı artış ise ağırlık arttırmakla olabilir. mutlaka hareketleri düzgün ve tekniğine uygun yapmalıyız. hareketin mesafesinden çalmadan, en düzgün şekilde ağırlıklar artmalı ki doğal bir şekilde vücut geliştirebilelim.
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Mart 2017 ---
    bütün vgciler, bulkta kuvvete odaklanır. amacımız ağırlıklarla vücudu şoklayıp, kas kütlesi koymak. ilaçsız bir şekilde ağırlık artmadan kütle kazanamayız.

Sayfayı Paylaş