Cheat Meal sistemi - Diyet bozma sistemi

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve John399 tarafından 19 Ekim 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 60 üye.
  1. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Yazıya başlamadan önce şu resmide eklemek istiyorum yazının sonunda suretinizde bir tebessüm olacağına eminim.

Bir kaç gündür araştırma yapıyordum bu konu hakkında edindiğim bilgiler gerçekten diyete bakış açımı değiştirdim diyebilirim. Neden bunca zamandır diyeti bozmadım diyerek şimdi pişmanlıklar yaşadım peki nedir bu

1. cheat meal sistemi
    2. nasıl işler
    3. cheat meal yapılan günlerde ne yenilir
    4. ne zaman cheat meal yapılır
    5. hangi sıklıkla cheat meal yapmalıyız
    6. cheat meal yapmanın diyetimize bir olumsuz etkisi olur mu

Yukarıda yazdığım tüm soruları kendime sordum ve sağlam bir araştırmadan sonra kafamda hiç bir soru işareti kalmadı bu araştırmamı sizler ilede paylaşmak istiyorum .

Şimdi cheat meal sistemi şöyle işliyor .

Cheat danda anlaşıldığı gibi hileli yemek anlamı taşıyor ve cheat meal sistemi 3 evreden oluşuyor

Cheat meal
    Reward meal
    Free meal

Cheat meal denilince akla hemen baklavalar , dondurmalar , pizzalar , iskenderler gelir ama amacımız diyete ihanet etmek değil aksine diyetimize olan inancımızı ve kendimize güvenimizi tazelemektir .

Reward Meal ödül yemeğidir kendileri buradaki amaç ise mesela şöyle açıklıyayım çok zorlu bir idman yaptınız ertesi gün 1 dilim pizza veya 1 külah dondurma yiyebilirsiniz böylece psikolojinizi desteklemiş olursunuz kendinizi bir nevi yarışma kazanmış bir sporcu olarak düşünün bunu yaparken ve kendinizle gurur duyun .

Free meal ise bir çeşit serbest olmak anlamı taşır yani şöyle oluyor bu yemek sistemi , artık diyetten bıktınız moraliniz çok bozuk 1 hafta kendinize izin veriyorsunuz istediğiniz fast food tarzı yemekleri yiyorsunuz ve psikolojinizi toparliyoruz kendinize izin veriyorsunuz gibi düşünmeniz gerekiyor .

Yukarıda yazdığım bilgilerden kendinize uygun olanı seçip uygulamanız hem sizin hemde psikolojiniz açısından olumlu sonuçlar yaratacaktır . Peki

Cheat meal sistemini ne zaman yapmalıyız ​

Cheat meal sistemini mümkün olduğunca yoğun idmanların eşliğinde yapmalıyız yoğun idmandan kastım kardio sonrası değil . Gerçekten kütlesi yüksek ağırlıkları kaldırdığımız dönemlerde yapılması sizler açısından daha faydalı olacaktır bunun nedeni ise bu dönemlerde desteğe daha çok ihtiyaç duyarız vücudumuzun daha çok besine ihtiyacı olacaktır .

Cheat meal yapılan günlerde ne yemek gerekir

Cheat meal yapacağımız günü belirledikten sonra ne yiyeceğimiz sorusuna geldik bunu tamamiyle sizin damak tadınıza bırakıyorum . Ama mümkün olduğunca yağdan uzak ve sade bir yiyecek seçmenizi öneririm . Protein oranı en yüksek olan bir fast food olabilir . Tatlı yemek pek mantıklı değil biliyorsunuz ki bizlerin çoğu zaman insülin seviyesinin düşük olması gerektiğini bilirsiniz ama misal ben çok uzun zamandır baklava yemiyordum 2-3 gün önce 250 gr kadar yedim ve şuan daha motive olmuş durumdayım kendime olan inancımı yeniledim .

Hangi sıklıkla cheat meal yapmalıyız​

Şimdi bu sorunun cevabını vermeden önce şunun altını çizmek istiyorum. Cheat Meal her hafta yapılmaz yani şöyle bir düşünce oluşabilir akıllarda moralim çok bozuldu haftada 2 gün - 3 gün cheat meal yapayım nasıl olsa moralim düzelecek . Moraliniz düzelecektir ama bünyeniz bozulacaktır . Cheat meal yoğun idmanların yapıldığı dönemlerde 2 hafta veya 3 haftada 1 yapılabilir .

Cheat meal yapmanın diyetimize bir olumsuz etkisi olur mu ​

Cevabı yukarıdaki yazdıklarımı okuyarak anlayabilirsiniz ama cevabı burayada yazıyorum hayır olmaz ama kurallarına uyduğumuz sürece yani her hafta veya her gün cheat meal yapılmaz . Cheat Mealdaki asıl amaç diyetinize sadık kalmanızı ve diyetin sürekliliğini sağlamaktır . En önemlisi kendinize olan inancınızın yerine gelmesini sağlar .

Hemen aşşağısınada cheat meal örnekleri ekliyorum resimli olarak .

Bu yazımda mümkün olduğunca açık bir dil kullanmaya çalıştım . Yeni başlayanlar için iyi bir kaynak olacağından eminim .

Son düzenleme: 19 Ekim 2012
    Nicomedia41, Blonde, wrestler ve diğer 18 kişi bunu beğendi.
  2. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Tesekkur ederım bende pek gulumseme olmadı ama guzel bır makale gercekten emegıne sağlık .

PskptSosyalog, gordonfreeman ve John399 bunu beğendi.
  3. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    bende "cheat and b.kunu çıkartma meal" yötemini keşfettim
    şaka bir yana gerçekten bende işe yarar bir yöntemdir
    rejimden baydığım bir dönem hemen markete gidip bi poşeti ıvır zıvırla ağzına kadar doldurum
    1-2 gün boyunca paso bunları ve fast food yerim (sağlıklı bişiyi ağzıma sürmem ev yemeği falan yemem sadece abur cubur)
    abartınca insan cidden diyete geri dönünce bi rahatlama ve sevinç hissedior ufaktan :)

not: gerçeklik payı var mı yok mu bilmiorum ama böyle bir anda abartı yiyince sanki vucut kalorinin bir kısmını yağ bile yapamadan atıyor gibi geliyor bana
    o kadar ıvır zıvırı tüm rejime yaysam daha çok kilo aldırır gibime gelior

Muhammet Karameşe ve Bodyyci bunu beğendi.
  4. brhmcr

brhmcr Guest

Ben 2-3 haftada bir yapmiyorum her cumartesi serbest aksam yemegi yaparim ve tercihim pizza veya donerdir arada sushi. 2-3 hafta da bir yapacak olsam hic yapmazdim sanirim ama bahsettigim konu clean bulk donemimde , gecen sene yaptigim 6 haftalik definede 2 kere cheat yapmistim.

5. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Kimse kusura bakmasın ama 1 dilim pizza yersem devamı gelir. Bu benim için işkence olur yani :) Onun yerine haftada 1 gün abartmamak koşuluyla neden olmasın :)

themertyildiz bunu beğendi.
  6. brhmcr

brhmcr Guest

Kauss 1 mi? o da ne benım cheatingim min 42 cm pizza, o da promosyon oluyor ev arkadaşımla 3 tane söylüyoruz, 2 parası veriyoruz.Gerisini sen düşün :) Tabi ben yağlanmayan yapıda birisiyim .... Altını çizelim.

sthammer bunu beğendi.
  7. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    bende küçülme dönemlerimde 1.5 ayda bir yapardım.bu sadece morali düzeltme değil vücudu şaşırtmaya götürüyor ve ilerleyen zamanlarda kilolarınızda düşüş daha rahat oluyor.şimdi maddi
    imkansızlıklar nedeniyle yapamıyorum zamanda olmuyor :( oturdummu 40-50 lira hesap bırakırım e arkadaş o paraya 30 lira daha koysam bcaa alıyorum :D

8. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    3 haftada bir cheat mı? Robot veya müsabık değilseniz abartıya gerek yok. haftada 1 gün, cumartesi veya pazar yapılabliir o kadar yağlanma yapmaz. Beslenmeniz iyi olsun cidden çok istiyorsanız moraliniz bozuksa cheat öğünü iyi gelecektir. Ben hemen hemen 2 günde bir yapıyorum, stresteyim. :)

9. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    ben 4 aydır yapamıyorum ::(

10. brhmcr

brhmcr Guest

Muratcan spor aşkını anlıyorum ama uzun ömürlü spor yapmak için cheating şart. Olimpialar bile yapıyor bunu. Cheating evde de yapılır :) Cumartesi tavuğunu kaşar lı beşamel sos ile süslersin yanına pilava cranberries karıştırırısın ardında bir sütlaç yersin :) emin ol çok da yararına olacak.

sthammer bunu beğendi.
  11. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Sayın Brhmcr bende yarin bir cheat meal yapayim diyorum daha önce bol proteinli yedigin fast food menüsü var ise paylaşabilirsin . Cheat meal yapmayi düşünen kişileriçinde örnek bir menü olmuş olur .

muratcan.biceps bunu beğendi.
  12. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Cheat meal'in amacı istediğini yemek. Burda tarif verirsek yanlış olur.

Uzun zamandır arzuladığın şeyi yersin.

1 kişi bunu beğeniyor.
  13. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103

Sanırım aynı şeyi düşünüyoruz :) aklımda bir şey olsaydı zaten yorumlamazdim fast food ile aram hiç yoktur menüdende anlamam açıkcası

14. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Valla ben yaptımmı çok sağlam yapıyorum hele tatlı olursa onun için genelde pek yapmamaya çalışırım ama yaparsam pastalar baklavalar havada uçuşur bayramda öyle olucak sanırım..

15. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103

Bende bayramda diyeti bozmayı düşünüyorum yoksa hiç çekilmiyor cidden yılın 12 ayı diyet diyet psikolojik olarak çöküntüye uğramamak lazim .

16. brhmcr

brhmcr Guest

:) valla John399 ne seviyorsan ve hayatında eksikliğini çekiyorsan, seratonin arttıracaksa onu yemen lazım illa fast food olacak diye birşey yok :) bazen ben karnı yarık yapıyorum düşün artık. Protein karbonhidrat unutmak lazım o öğünde, zaten amaç içinde bulunduğun psikolojiden uzaklaşmak vücudu şaşırtmak. Emin ol abartsan bile vücut hemen yağlanmayı kabul etmiyor.

17. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Valla açıkcası ben diyet yapmıyorum onun içinde bu cheat meal yapma gereği gerek duymuyorum pek tabi bu mümkün olmuyo genelde yapıyorum :) sadece Protein + karbo ağırlıklı besleniyorum yediğim besinler tavuk makarna pilav bulgur yumurta vs bunların dışında pek birşey yemiyorum diye sıkıldığım zamanlarda ancak yaparım yoksa diyet mantığını kafanıza takmanı önermem.

18. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    İşte durum böyle olunca fast food + tatlı yemek lazim :) Yarın ilk iş öğle öğününde fast food.

19. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    İçerde pasta var acaba yapsammı cheat meal :):)

20. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    fakat diyeti antrenmandan önce bozmalıyız.yani antrenmandan önceki öğünde bence.bayramda da salon kapalı :(

Sayfayı Paylaş