Asyadaki şampiyon sporcuların güç ve kuvvet sırları

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Militan_Mavisi tarafından 12 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Merhaba arkadaşlar
    Elimde, Çince olarak yazılan ve güncellenmiş baskısı 2012 yılına ait Yu Cixin in" Ağırlık sporlarında güç ve kuvvet sırları" isimli kitabı var.Kitabın ilk baskısı 1984 yılına ait. Kitabın yazarı su an 87 yaşında. Kitabı 8 kez güncellenmiş. Kendisini sürekli yenileyen bir yazar. Kitap 380 sayfa.İlk 250 sayfası antreman, son 130 sayfası ruhsal yöntemlere ait. Biz antreman kısmıyla ilgileneeğiz.
    Kitabın özelliği şu: Birçok asyalı haltercinin rehber kitabı olmuş durumda. Daha da ilginci, kitap henüz hiçbir dile çevrilmemiş. İngilizceye bile çevrilmedi. İçinde çok kıymetli bilgiler var. Bu kitabın 2004 yılındaki baskısını, doktora yaptığım California Üniversitesine bağış amacı ile İngilizceye çevirmek istemiştim, yazar ile anlaştık ama Yayınevi ile prosedürlerde anlaşamamıştık, umarım bu yıl son güncellenen 2012 yılındaki baskısını İngilizce ye çevirir ve PDF olarak burada da paylaşıma açarım.

Bu sayfa altında şimdilik sadece birkaç kısmı Türkçeye çevireceğim.Kitabın tamamını Türkçeye çevirebilceğimi sanmıyorum çünkü Türkçemin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Anadilim Kürtçe, köyde 7 yaşına kadar sadece Kürtçe konuşuyorduk, ben Türkçeyi 7 yaşında İlkokula başlayınca öğrenmeye başladım, ama tam öğrendim derken bu sefer de yurtdışına gidince pek gelişmedi.Bildiğiniz gibi, çeviri işi çok hassas bir iştir, hedef dil ve kaynak dile tam hakim olmalısınız, konuşmak ve forumlarda yazışmqk tamam da, çeviri düzeyinde Türkçeye hakim olabilir miyim o konuda soru işaretlerim var.

Bu arada bu teknikleri paylaşacağım bununla birlikte bunların arkasındaki bilimsel sırları bilmiyorum, bazılarını uyguladım ve kuvvet artışı bende de oldu ama bilimsel arka planını bilmiyorum.
    Haziran ayının 20 sinde Çin e gideceğim, Nasipse kitabın yazarı ile video çekip bu sayfa altında paylaşmak istiyorum. Çünkü benim de sormak istediğim sorular var. Yazar ölmeden önce onunla konuşmalıyım, çünkü birçok Asyalı haltercinin danışmanı ve spor hocası. Sohbet esnasında, kitapta olmayan bazı tekniklerde öğrenebiliriz diye düşünüyorum.

Umarım buradaki arkadaşlara karınca kararınca bir faydamız olur.

bthn_ylmz, abseto, zeo64 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Parça parça başlayayım.
    Antremanlara başlamadan önce direnç bantları ile önce omuz sonra tüm vücut geriliyor. İster Halter ister full body çalışın olmazsa olmaz ek çalışmalar şunlar:
    Clean pulls, snatch pulls, snatch

Kişinin kuvvet, güç ve tekniği, hocası tarafından test ediliyor, hangisi zayıfsa ona yönelik çalışma yapılıyor.Yani kişi güçlü ama tekniği oturmamışsa, ya da kuvvetli ise ama o derece güçlü değilse, antreman programı ona göre düzenleniyor. Ayrıca birçok ek hareketten faydalanılıyor, örneğin Çince de 身子Shen zi dediğimiz bir hareket. Çok saçma gelebilir ama çok işe yarıyor.

Ayrıca antremanlar da , 1RMe ulaştıktan sonra orada bırakılmıyor ve 2 RM ardından da 3 RM yapılıyor.

Biraz karışık gidiyorum kusura bakmayın kitap yanımda değil.California daki çalışma odamda.Ben elimdeki İngilizceye çevirdiğim notlarımdan gidiyorum, siz konu bütünlüğü için de toparlarsınız artık. Bu çalışmaların arkasındaki bilimsel temeli henüz ben de bilmiyorum:)

Ayrıca antreman aralarında soğuk duşta alınıyor. Mesela antreman 1,5 saat ise 5 dakika soğuk duş 45 dkdan sonra alınıp ardından kalan 45 dk tamamlanıyor. Yani antremana 5 dk lık soğuk duş arası veriliyor

Neyse asıl can alıcı antreman sırlarını daha sonra paylaşacağım.Notlarımın sırası karışmış:)

bthn_ylmz ve body41body bunu beğendi.
  3. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    sizr ulaşabilceğim bir mail var mı ya da siz bana ulaşırsanız sevinirim [email protected]

Militan_Mavisi bunu beğendi.
  4. karacabey34

karacabey34 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    28
    hocam arkadaşım çinde oyun firmasında çeviri işinde çalışıyor ankara üniversitesi sinoloji mezunu özelden yazarsanız yardımcıolur siz nereye gideceksiniz bide?

bthn_ylmz ve Militan_Mavisi bunu beğendi.
  5. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Teşekkürler kardeşim.
    Çin yabancı olduğum bir yer değil. Daha önce 5 yıl kalmıştım orada. 3 yıl Beijing de 2 yıl da Shanghai de kalmıştım. Doktora Sonrası 2 yıllığına gittim ama 5 yıla uzatmıştım.
    Hoca ile Beijing de buluşacağız.

bthn_ylmz ve karacabey34 bunu beğendi.
  6. karacabey34

karacabey34 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    28
    tamam hocam sorun yok o zaman beklemedeyiz sizi :)

7. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Soguk dus olayinin recovery ile ilgisi oldugunu dusunuyorum. Bazi powerlifterlar buz gibi havuza falan giriyorlardi bu yuzden

8. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    tüm sporcular buz odasına falan giriyolar özellikle futbolcular

9. lonelywolf

lonelywolf Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Böyle bi konu actıgın icin tesekkürler öncelikle halterle ilgili bilgi eksikligi az ülkede ve bilgide pek ögrenemiyoruz crossfitle birlikte rehabet arttı. Kendi basına calısıp ögrenmek isteyenler içinde ögrendigin şeyleri burdan paylasırsan seviniriz ( sömür onuuuuuuuuu) :)

10. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar, Çinli ustamızla yaptığım sohbet bitti. Yarım saatte biter diye hesaplarken laf lafı açtı ve 1 saat 25 dakikalık bir video oldu. Sorulmadık soru kalmadı gibi.
    Videoyu 3 ya da 4 part halinde yayınlamayı düşünüyorum ki, kimse bıkmasın. Parça parça izlesin.

Konuşmalarımız Çince olduğu için videoyu İngilizceye çevireceğim, İngilizce alt yazı ekleyeceğim. Tatil modunda olduğum için boş ve keyifli bir anımda alt yazı için çeviriye başlayacağım. Birkaç gün içinde parti parti yüklerim diye düşünüyorum. Bilmediğim çok şeyi öğrendim. Özellikle patlayıcı kuvvet ile çok ilginç teknikler öğrendim.
    Umarım izleyen herkese faydası olur.

11. lonelywolf

lonelywolf Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Türkçe altyazı olsa daha iyi olmamı ?

12. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    usta kitabı pdf olarak yüklücek misin

13. bthn_ylmz

bthn_ylmz Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Takipteyim

14. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Bugün itibari ile altyazıyı Türkçe yapmaya karar verdim. Umarım elime yüzme bulaştırmam, çünkü daha önce bahsettiğim gibi 25 yılım yurtdışında geçti, 20 yıla yakını Amerikada, 5 yıla yakınıda Çinde geçti ve bu süre zarfında İngilizce, İspanyolca ve Çince den başka bir dil hiç kullanmadım.
    Türkçe forumlarda Türkçe yazıştım o kadar.
    Bu yüzden Türkçe çeviriden kaçmaya çalıştım.Çünkü yaptığın her işle, tarihe not düşmüş oluyorsun ve bir iş yapacaksan en iyisi olsun mantığı var bende.
    Ama Türkçe diyenler için Türkçe çeviriye başlayacağım, umarım alımının akıyla çıkarım bu işten.
    O kitap Çince ve henüz İngilizceye çevirmedim ama çeviri biter bitmez kitabın PDF ini buradan atacağım.

Sonuçta bu işleri ticari kaygıyla yapmıyorum,ne yaparsam karşılıksız ve gönülden...Birilerine faydam dokunursa mutlu olacağım.

bthn_ylmz bunu beğendi.
  15. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Sürekli yaz, kış soğuk duş alıyorum, bi numarası yok.

16. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Bircok yerde gordum nerdeyse buz tutmus havuza, buz odalarina falan giriyorlar. Belki tendonlarin ve kemiklerin recovery i ile ilgilidir o yuzden anlamamis olabilirsin. Tabiki hicbir yarari da olmayabilir

17. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    benim çok büyük bir kulüpte futbol oynayan bir tanıdığım var milyon dolarlar kazanıyor o soğuk duş dediğin olay -180 derece falan giriyolar

18. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Antreman esnasında ya da sonrasında hemen soğuk suya girmeyi kastediyoruz. Soğuk dediğim, çok soğuk su. Hatta mümkünse, buzlu küvete dalmak.
    Gökhan Saki ile ayaküstü birkaç dakika sohbet ettiğimde, kendisine aldığı darbelerin etkisinin ne kadar sürdüğünü sormuştum.O da, maçtan sonra hemen eve gidip buzlu küvete giriyorum, yoksa günlerce haftalarca acısını çekerim, demişti. Buzlu suyun toparlanmayı çok hızlı şekilde sağladığını söylemişti.
    Antreman sonrası çok soğuk bir su, kişinin kısa sürede toparlanmanı sağlar, diye düşünüyorum.

Ben soğuk suyu sevmediğim için denemiyorum artık.

19. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Antrenmandan sonra bizde duşa giriyoruz herhalde. Buzlu küvete de giriyorum ara sıra, kışın kampa gittiğim de de bulunduğum bölgede su varsa giriyorum. biliyoruz yani ne denmek istendiğini. Arkadaşın dediği soğuk duştan bahsettim. Zannettiğiniz kadar büyük bir etkisi yok soğuk suyla alınan duşun, zannedildiği kadar zor da değil soğuk suyun içinde durabilmek. Sevip sevmemekle de alakalı değil, soğuğa dayanıp dayanamamakla alakalı.

20. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    usta şimdi nerde olduğunu unuttumda bir yer var su da 5 dk durursan istediğin içecek 15 dk durursan yemek + içecek Fethiyede bir yerdeydi yolun düşerse uğra ben gittim beleşe kola içtim 15 dk duraydım pilavımı balığımıda yerdim

Sayfayı Paylaş