4 - 5 Tekrar Aralığı Nedir?

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve MRMFitnessx tarafından 12 Eylül 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Ulan sen program isterken milletten ben bilgiler araştırıyordum bakıyordum. Benim verdiğim bilimsel olarak kanıtlanmış bilgiler. Benim soyledigimin aksi ve yanlış varsa soyle bakalım. Benim hakkında bilgin olmadan kimsin de 4 haftalık vucutuyla profosor zaten diyorsun. Daha yaşın 14 bir halt bilgin olmadan gelmişsin buraya bana ahkam kesmeye çalışıyorsun. 1. Ulaire 2.Sensin zaten bilgin olmadan bilimsel kanıtın olmadan kendi kafasından uydurup bilgiler sallayan kişiler.

2. Muhammet akyol

Muhammet akyol Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Valla bilimsel anladım daha önünde çok yol var ilerde buralara bakıp üzülme sana son bir sözüm var kaslar tekrar saymaz ve bol sans IMG_20170915_121434.jpg

3. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Bak dostum demek istediğimi anladıysan sevindim ama pek fazla anlamamışsın gibi çünkü dünde bu konuda demek istediğimi anlamamamışlar dı Ackres ve BuildsSu hariç dün gece ve şimdi demek istediğimi anladılar diye düşünüyorum. Benim demek istedigim 1-5 Tekrar Kuvvet Antrenmanın da yapsan 8-12 Tekrar arası Hacim antrenmanı da yapsan Kas Kütlesi büyür. Ama kıyaslama yapıldığında 8-12 Tekrar arası antrenmanda daha fazla kas kütlesi kazanırsın ve kasların hacimli olur. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Shiacuon'un bana demek istediği ise düzgün anlatamadı ama son yorumunda anlattı. 8-12 Tekrar Hacim Antrenmanın da yapan kişi Fitness'ı temelli bıraktığında Büyük olan kas kütlesi ve hacimli olan kas kütlesi eski haline döner, 1-5 Tekrar Kuvvet Antrenmanın da yapan kişi ise Normal veya Küçük olan kas kütlesinin içinde ki güç kalıcı olarak kalır demişti bunu anlatmak istedi ve bu konuda haklı da zaten doğru bilgi çünkü. Neyse konu çok uzadı. Herkese Hayırlı Cumalar iyi günler.

4. BullStrong

BullStrong Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya
    Bu bilim konusunda çok tartışmayın aynı konu üzerinde farklı sonuçlar veren çok araştırmalar var.. Bilimde tek bir doğru yoktur. 8/12 Tekrarın daha iyi olduğunu düşünen 8-12 5 tekrar civarının iyi olduğunu düşünen 5 tekrar yapsın..

Yellow.Canary bunu beğendi.
  5. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam konu bitmişti ancak yine bir türlü anlamıyorsunuz. 8-12 Tekrar arası Hacim Antrenmanı yani Sarkoplazmik Hipertrofi'nın içindeki sıvı miktarını arttırarak kas büyütüyor. 1-5 Tekrar arası Kuvvet Antrenmanı yani Kas'ın içindeki Protein'leri güçlendirerek kas büyütüyor. Ancak Kıyaslama olarak bu iki farklı antrenmanı yapan kişileri yan yana getirdiğimizde Sarkoplazmik Hipertrofi antrenmanı yapan kişinin kasları daha şişkin ve daha büyük duruyor. Bu aynı oranda Kas kütlelerine sahip olsalar bile Sarkoplazmik Hipertrofi Antrenmanı yapan kişinin kasları daha şişkin ve daha büyük duruyor. Bunun sebebi ise Sarkoplazmik Hipertrofi antrenmanı kişinin Kas'ın su tutması ve Sıvı miktarının artması.

6. BullStrong

BullStrong Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya
    Evet keşke yazmasaydım. Ben senin görüşüne veya diğer arkadaşların görüşüne birşey demedim. tek dediğim birbirinize benimsetmeye çalışmayın doğrularınızı. Şunu anladım ki sen sıkıntılısın ben senin görüşüne yanlış vs. demediğim halde anlamıyorsunuz diye sitem edip yine aynı şeyleri yazmışsın bence sen okuduğunu anlamıyorsun yada trollüğüne girdin foruma. iyi geceler. nerden yazdım .s

Muhammet akyol, Yellow.Canary ve ulaire bunu beğendi.
  7. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Verilen cevapları okuyunca gülesim geldi ne yalan söyliyim, tartışmaya gerek yok beyler. "Sen program isterken ben google master yapıyordum" falan bunlar komik laflar. :)
    Olayın tekrar sayısıyla ilgisi yoktur, haftalık çalışma hacminiz yüksek ise kaslarınız gelişir, set x tekrar x ağırlık = çalışma hacmi. Önemli olan budur, tekrarı arttırmak (8-12) toplam çalışma hacmini istenen seviyeye getirmek için en kolay yöntem olduğundan yüksek tekrar yapılır yada yapılması önerilir. Kuvvet çalışması demek sadece 5 tekrar ve altı ağırlık kaldırmak demek değildir, bu bir yanılgıdır. 5x5 programı da bir kuvvet programı değildir, başlangıç aşaması için kas ve kuvvet kazanımının yanında doğru tekniği formu öğrenmeyi amaçlar. Yani bir powerlifting başlangıç programı değildir, ha kişi ister badici ister powerlifter olsun 5x5 le başlaması onun avantajına olur, kazanacağı kas kütlesini de kuvveti de kazanır, 3x8 lik bb programlarından fazla kazandıracağı kesin.

BullStrong, Yellow.Canary ve ulaire bunu beğendi.
  8. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    BullStrong anlamıyorum yani sanki küfür ettikte sıkıntılısın diyorsun aga ben kendi yazdığımı daha iyi anlatmaya çalışıyorum. Hani x antrenmanı y antrenmanından daha fazla kas kütlesi kazandırır dermişim gibi anlaşıldı o yüzden. 2pacist Dostum hiçbir antrenman Dayanıklılık ve 1-3 Tekrar Powerlifting antrenmanları hariç 4-5 Tekrar aralığı yapan x kişisi olsun diyelim 8-12 Tekrar aralığı yapan da y kişisi olsun diyelim bu y kişisi x kişisinden daha fazla kas kütlesi kazanmaz aynısı x kişisi içinde geçerli. Genetik üstünlük yoksa. İki antrenmanda da kas kütlesi aynı oranlarda artıyor. Sadece 8-12 Tekrar aralığı antrenmanda Y kişinin kas kütlesi daha şişkin ve daha büyük gözüküyor x kişisinden.

9. Yellow.Canary

Yellow.Canary Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum ben dediğini hala kabul etmedim. Sadece daha fazla vakit kaybetmek istemiyorum diye konuşmayı bıraktım. Benim söylediğim şeylere cevap vermek yerine "8-12 hipertrofidir 1-5 güçtür bilimsel olarak kanıtlandı" cümlesini söylüyorsun sürekli. Benim söylediğim şeyler de bilimsel ve ben de 2 yıldır çeşitli kaynaklardan araştırıyorum. Ama ne söylersem söyliyim okuduğun bu bilgiyi allahın emri değişmez bilgiymiş gibi söylüyorsun. Bu cümleyi ben 2 yıl önce spora ilk başladığımda okudum ve bu bir genelleme sadece bunu anlamıyorsun. Kas gelişimi sadece tekrar sayısına bağlı değil. Set x tekrar x ağırlık sayısına bağlı. Asıl bilimsel olan budur. 5x5 de tekrarı azaltıyorsun ama hem ağırlığı hem seti arttırıyorsun. Üstelik ağırlığı her geçen gün daha da arttırıryorsun. Bu da daha fazla kas gelişimi demek. 8-12 tekrar aralığı evet daha iyi kas geliştirir ama güç ve set sayısı sabitken. Sen 5x5 te hem gücünü arttırıyorsun hem set sayın daha fazla oluyor. Yani bir yerden kısıp 2 yerden arrtırıyorsun.

Basit bir örnek vereyim. Sürtünme kuvveti cismin ağırlığı ve sürtünme katsayısına bağlıdır. Sen ağırlığı sabit tutup katsayıyı arttırsan sürtünme kuvveti artar. Ama katsayıyı biraz düşürüp ağırlığı 2 katına çıkarırsan sürtünme kuvveti kat kat artar. Örnek:
    Fs = k x N (k=sürtünme katsayısı, N= ağırlık)
    Fs = 2 x 50 = 100
    Fs = 1,5 x 100 = 150

Bak katsayıyı düşürdük ama ağırlığı arttırdık. Sürtünme kuvveti arttı. Tekrar sayısını düşürüp diğer değişkenleri arttırırsak da kas gelişimi artıyor. Çünkü "bilimsel olarak kanıtlanmış" kas gelişimi formülü neydi? Set x tekrar x ağırlık :)

Muhammet akyol bunu beğendi.
  10. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Yellow.Canary dostum son yazdıklarım 3 - 4 yorumu okumadın büyük ihtimal. Şimdi yazdığımı sonuna kadar oku lütfen. Bak yine anlatıyorum Ben 1-5 Tekrar aralığındaki Kuvvet antrenmanı kas kütlesini büyütmez demiyorum. 8-12 Tekrar Hacim antrenmanı'da 1-5 Tekrar aralığındaki Kuvvet antrenmanı da kas kütlesini büyütür. Bu 2 antrenman türüde aynı oranda kas kütlelerini büyütüyor. Benim demek istediğim 8-12 Tekrar aralığındaki Hacim antrenmanı, Sarkoplazmik Hipertrofi'nin Sıvı miktarını arttırıyor ve kas kütlesini büyütüyor. 1-5 Tekrar aralığındaki Kuvvet Antrenmanı, Kas'ın içindeki Proteinleri güçlendirerek kas kütlesini büyütüyor. Ama kıyaslama olarak bu 2 farklı Antrenmanı yapan kişileri yan yana getirdiğimizde, Hacim Antrenmanı yani 8-12 Tekrar aralığındaki kişinin Kas'ları daha büyük ve daha şişkin duruyor bunun sebebi ise Kas'ın içinde su tutması ve sıvı miktarının artması. Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Hatta buna Bilimselliğe bile gerek yok BB antrenmanı yapan kişiyi PL veya 4-5 Tekrar Aralığındaki Kuvvet Antrenmanı yapan kişilere baktığımızda bunu görüyoruz. Benim demek istediğim bu anladın mı. Ek olarak şunu da söylemeliyim PL antrenmanı yapan kişiler 1-3 Tekrar aralığı yani Sadece Saf Güç elde ediyor. Kas gelişimi falan olmuyor fazla. Aynısı Dayanıklılık (Çeviklik, Esneklik) 12+ Tekrar aralığı yapan kişiler de öyle. Bu arada Hacim Antrenmanın da Ne kadar ağırlık kaldırdığın önemli değil, önemli olan Pump etkisi yapmak yani Kas'a kan pompalamak. Kuvvet Antrenmanın da ise Her antremanda 2.5 Kg arttırmak yani ağırlık kaldırmak önemlidir.

11. Yellow.Canary

Yellow.Canary Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum o sakroplazmik ve miyofibrillar hipertrofi broların uydurduğu koca bir şehir efsanesi. Bunu bikaç youtube kanalından duyup bilimsel olarak kanıtlanmış demenden sonra artık sana diyecek bir şeyim yok. Youtube videosu izlemek yerine gerçek araştırmaları takip etseydin bunun bir myth olduğunu bilirdin. Bilimsel kaynaklarının ne olduğunu gerçekten çok merak ediyorum.

12. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
  13. Yellow.Canary

Yellow.Canary Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Bu bir makale dostum deney yada araştırma değil. Yani kanıtlanmış bir şey yok :) Bunu yazanlar da senin benim gibi insanlar, kendilerince çeşitli görsellerle açıklamaya çalışmışlar. Bu kanıt niteliği taşımaz. Ben de kendimce açıklarım resim falan koyarım o zaman bilimsel olarak kanıtlanmış mı oluyor? İşte bu tür okuduğun her şeye bilimsel diyorsun sorun tam olarak bu. Bilimsel olarak kanıtlanmış şey nedir biliyor musun? NCBI yada examine.com daki deney sonuçları ve meta-tezlerdir. Bu sitelerde tonlarca araştırma var. Her konuyla ilgili bir araştırma var. Ama myofibrillar ve sarcoplasmic hypertrophy ile ilgili tek bir veri yok çünkü bu terimler bro science ürünü saçmalıklar ve sadece bodyci jargonunda olan şeyler. Bilim dünyasında böyle bir şey yok. Zaten ne akla ne mantığa uyar böyle bir şey. Dinleyecek olsan uzun uzun açıklardım neden akla mantığa uygun olmadığını ama dinelmeyeceksin ve yine en sonunda kendi dediğim doğru bilimsel olarak kanıtlanmış diyeceksin. Bu yüzden boşuna kendimi yormayacağım. Kolay gelsin.

14. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam o zaman Fitness jargonunda ise bu adamlar niye uydursun bu bilgiyi? Yahu bunun bilimsel bir kanıtına gerek yokki insan kasının içinde Hipertrofi yokmu? Var ve bu ikiye ayrılıyor Miyofibril ve Sarkoplazmik diye bunun bircok yabancı kaynağıda var Shouican attı oku mesela. Bence dediğin bana göre saçma ve mantıksız bir yorum. Ama gerçekten anlatacaksan uzun uzun dinlerim.

15. Yellow.Canary

Yellow.Canary Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Ben hipertrofi yok demedim. Sarkoplazmik ve miyofibrillar olarak ikiye ayrılmaz dedim sadece. Akşam açıklarım umarım biyoloji biliyorsundur.

16. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    İkiye ayrılmıyor zaten antrenman türü olarak ikiye ayrılıyor. Tamam akşam açıklarsın.

17. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Dostum yazcaksan şimdi yaz akşam ve birkaç gün giremeyecem. Şimdi yaz merak ediyorum? Bakalım yazdıklarımdan neresi yanlış.

18. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    İnsan kasının içinde hipertrofi yok mu nasıl bir cümle? :D Hipertrofi en açık haliyle bişeyin hacminin artmasıdır. Kasın içinde bulunan bir protein vs değil. Sarkoplazma da bildiğimiz sitoplazmanın kas hücresinde aldığı özel bir isim. Kasın kasılabilir yapılarına miyofibril denir. Sarkoplazmik hipertrofiden kasıt kas hücresi içindeki depo birimlerinin hücre içi sıvının ve organellerin kastaki kasılabilir yapılara oranla daha fazla çoğalmasıdır. Mantığı da yüksek tekrarlarda daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulacağı için sarkoplazmanın daha fazla hipertrofiye uğrayıp daha hızlı büyüyeceği düşüncesidir.

19. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Hydraa bunu diyorum işte. Yahu dostum konu bitmiş kapanmış. Şimdi tekrar laf söylüyorlar ben cümleyi anlatınca senin dediğine yanlış demiyoruz ki diyorlar dediğin doğru diyorlar ama sanki ben yanlış demişim gibi düzeltmeye çalışıyorlar. Büyük ihtimal konuyu okumuşsundur bunu anlatmaya çalışıyorum. Yellow.Canary kardeşim bana diyorki Miyofibril ve Hipertrofi ikiye ayrılmaz diyor. Ben ikiye ayrılır demiyorum ki Antrenman türü ikiye ayrılır diyorum. Sarkoplazmik Hipertrofi 8-12 Tekrar arasında yapılan Kas içerisindeki sıvı miktarının artarak kas kütlesini büyütüyor. Miyofibril (Sarkomer) Hipertrofi 1-5 Tekrar arasında yapılan Kas içerisindeki Protein'leri güçlendirerek kas kütlesini büyütüyor. 2 Farklı Antrenmanı yapan kişileri kıyasladığımızda yan yana getirdiğimizde Sarkoplazmik Hipertrofi antrenmanı yapan kişinin Kas Kütlesi daha şişkin ve daha büyük duruyor. Bunun sebebi ise Kasın içerisinde Su Tutması ve Sıvı Miktarının yüksek olması ve artması. Kas kütleleri aynı oranda olsa bile Sarkoplazmik Hipertrofi antrenmanı yapan kişinin yine kas kütlesi daha şişkin ve daha büyük duruyor. Ancak Fitness'ı temelli bıraktığında Sarkoplazmik Hipertrofi antremanı yapan kişinin Şişkin ve Büyük gözüken Kas Kütlesi'nin Sıvı Miktarının azalması yüzünden Kas Kütlesi eski haline dönüyor. Miyofibril Hipertrofi antrenmanı yapan kişinin Kas Kütlesi'nin içindeki Protein'ler hep güçlü olarak kalıcı olarak kalıyor.

20. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Bende diyorum ki, sarcoplazmik hipertrofi doğal olan sporcularda çok fazla gerçekleşmez, gereksiz bir çabadır. Ayrıca bu konu kısaca böyle açıklanacak bir şeyde değildir, ben bugün 12 tekrar yaptım ozaman sarcoplazmik hipertrofi gerçekleşti demek bilimden uzak bir yaklaşım olur, onun kontrol kumandası tekrar sayısı değildir. Boşuna yırtınmana gerek yok kardeşim.

afka9 ve ulaire bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş