İradesiz biri için öneriler

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve iradesizsisko tarafından 7 Eylül 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. iradesizsisko

iradesizsisko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Selamlar, aranıza bugün katıldım arkadaşlar.Ben uzun zamandır kiloları olan bir insanım ve her seferinde kilo vermeye adım atıp 1 hafta sonra pes ediyorum. Bazı sebeplerden dolayı evden çıkmadığım bir süreç yaşadım ve o süreçte oyun bağımlılığı oluştu. Şu an ne zaman fırsat bulsam oyun oynuyorum..

Velhasıl; En son geçen senelerde bir diyet denemem oldu, diyetisyen eşliğinde bir ayda 12 ±3 kilo yağdan verdim sayılabilir. Sonrasında Kurban bayramına denk geldi yine irademe sahip çıkamadım ve yemeye başladım. Aradan bir sene geçti. Bir çok pazartesi yine diyete başladım lakin yine devam edemedim.

Arkadaşlar özelliklerime gelince;

Boy:189
    Kilo:110 ±3

Vucüdumda kas yok diyebilirim. Belki fiziksel olarak çok fark etmiyor olabilir ama vücudum çok yorgun, skolyoz başlangıcım var, menisküs rahatsızlığım var, çok iyi nefes alamıyorum. Ne zaman harekete geçmek istesem vazgeçiyorum. Olayı aslında kafamda bitiremiyorum. Ne yapmalıyım? Koyverip devam mı etmeliyim, yoksa gerçekten bu iradesizlikle ömrümün sonuna kadar mutsuz mu yaşamalıyım. Bana önerilerinizi dinlemek istiyorum, gerekirse hakaret ama yeter ki.....

Saygılarımla.

2. Jafaroff

Jafaroff Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Eğer 1 ay devamlı çalışa bilirsen ve azcık bir gelişim görürsen, gerisi kendiliğinden olur.Bende öyle oldu.Ilk ayımda çok çabuk pes ediyordum, ancak biraz gelişim kaydetdikden sonra kendime inanmaya başladım. Bu konuda before-after bölümü sana gerekli motivasyonu toparlamakta çok yardım edecektir.

Muslimbodybuilder bunu beğendi.
  3. Muslimbodybuilder

Muslimbodybuilder Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Peki ne yapıcaksın şimdi kardeşim?Silkinip kendine mi geliceksin yoksa hayatına bu sekilde vücudundan şikayetçi ve sağlığını yavaş yavaş kaybederek mi devam ediceksin?Sence hangisi daha mantıklı.Bak şükret ki erken farketmişsin bu olayı.Evet kardeşim yanlışlıkla falan yazmadım gerçekten erken farketmişsin çünkü hala spor yapma imkanın var.Fakat şimdi geri dönmez de gider saģlıklı beslenmeden ve hareket etmeden hayatına devam edersen ameliyat son çaren olabilir.Sonrasında bırak sporu oturduğun yerden kalkamayacak hale gelebilirsin.İşte bu yüzden sükret ki erken farketmişsin sen bu durumu.Şimdi sadece doğru çalış,doğru beslen ve karşılığını al dostum.Kal selametle...
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Eylül 2017 ---
    Ve ekleyeyim iradesi zayıf veya güçlü diye insanları kafanda ayırıp bu konuyu bu kadar büyütme gözünde.İdmanda ya da diyetinde kaslarını geliştirirken aynı zamanda çelikten bi irade inşa ediyorsun.Kendini hafife alma.Her şey kafada bitiyor kardeşim.İrade de kafada biter,başlamak da,devamını getirmek de.

Jafaroff bunu beğendi.
  4. Jafaroff

Jafaroff Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Kesinlikle doğru!

Muslimbodybuilder bunu beğendi.
  5. iradesizsisko

iradesizsisko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Evet daha önceden o motivasyonu tatmıştım. Fakat yine de zayıf geldi ve bıraktım. Ben yaparım diyerek erteliyorum sadece.
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Eylül 2017 ---
    Öncelikle cevabın için sana da teşekkür ederim. Dediğim gibi hep erteledim vs. Ama işin aslı sanırım bir yol bilmiyorum. Her kafadan bir ses çıkıyor. Kimisi önce beslenme diyor, kimisi önce spor diyor. Beslenme'ye başla sonra spora başla diyor. Her kafadan bir ses çıkıyor. İF denemeyi düşünüyorum, bazen antreman daha iyi gelir diyorum. Bilemiyorum işin aslı, yol çizmem gerekiyor. Burada kim var gerçekten koçluk yapabilecek kadar tecrübeli ?

Muslimbodybuilder ve Jafaroff bunu beğendi.
  6. Ackres

Ackres Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    İlk olarak oyun bağımlılığından bahsetmişsiniz ilk olarak bence bundan kurtulun ya bu hesapları satın yada hesabınıza erişiminizi kalıcı olarak engelleyin kendinizi kontrol edemeyecekseniz.
    Çünkü oyunda insan vaktin nasıl geçtiğini fark edemiyor 1 el daha atayım çıkarım derken gün bitiyor spora zaman kalmıyor gece hatta sabaha kadar insanı başında tutuyor.
    Bu da düzenli spor yapmayı ve düzgün beslenmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor ben de bu sorundan muzdariptim.
    Ayrıca insanı daha tembel ve içine kapanık bir hale getiriyor.
    Bu sorunu aştıktan sonra bence daha rahat edersiniz.
    Ondan sonra yakın arkadaşlarınızdan birini ikna ederek beraber spora gidin ancak spor yapmayı sevecek ve sizi spora teşvik edecek birisi olması lazım.
    Spor ve beslenme ile ilgili sorularınızı zaten buradan halledebilirsiniz.

7. iradesizsisko

iradesizsisko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim..
    Evet doğru söylüyorsunuz, oyun için gereken önlemi almak gerekiyor aslında. Fakat tıpkı bir uyuşturucu gibi yakalama yapıştı. Farklı sebeplerden ötürü başlamıştım oynamaya, şu an sebeplerin de ötesine ulaştım.

8. Shiacuon

Shiacuon Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Modeme günlük kota koy. o zaman online oyun oynayamazsın :) zamanında online oyun WOW oynuyordum. kotaya 25 mb koydum kota bittiğinde spora gidiyorum. Sürekli kardiyo yaparak tabi ki canını sıkar. Temel Hareketlerden bilgin varsa programı Stronglift 5x5 öneriyorum. Çünkü mikrodalga gibi yağ yakıyor ve garanti kas kütlesi veriyor kendim gözlemledim.

Ackres bunu beğendi.
  9. iradesizsisko

iradesizsisko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Cevabın için teşekkürler dostum.

Kota falan hikaye ya, tamamen kaldırmak gerek.

10. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    1 hafta bıraktıktan sonra gerisi geliyor bende metin2 bağımlısıydım 1 hafta memlekete gittiim geldim internet yoktu oynuyamadım şimdi geldim ama yinede oynamak istemiyorum

11. Birkay

Birkay Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    Kardeşim kendine eğer yapacağın şeyi başarırsan ulaşabileceğin bir şey koy ödül gibi düşün bir nevi. Ben başladığımda çok zayıf bir çocuktum sevdiğim kız beni beğensin ben zayif görünmeyim diye başladım ve gittiğim salonda neredeyse 8 aydır hiç bırakmadan giden tek ben varım. Bu sporu bir kız için mi yapıyorsun demeyin sadece bu benim motive olmamı ve vazgeçmememi söylüyor

12. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    İrade ne demek yani? İrade den kasıt nedir? Kendine baştan yanlış teşhis koymuşsun "Ben iradesizim, o yüzden başarısız olmam normal" İrade zorunda kalındığında kullanılır, örneğin sigara, alkol, uyuşturucu bağımlısı birinin bu maddelere ulaşmak için harcadığı efor, iradeye örnek olarak gösterilebilir. Senin egzersiz yapmak gibi bir zorunluluğun, diyet yapmak gibi bir bağımlılığın yok. Ancak olaya tersten bakarsak, oyun oynamaya bağımlılığın var ve oyun oynamak istediğin zamanlarda egzersiz yapman gerekiyorsa muhtemelen oyun oynamayı tercih edeceksin. Eğer ki zevk aldığın eski alışkanlıkların, yerine koymaya çalıştığın alışkanlıklarınla uyuşmuyor, ters düşüyorsa yeni edindiğin alışkanlıklardan keyif alman gerekir, eğer ki sana keyif vermiyorsa seni mutlu etmiyorsa ne kadar uğraşırsan uğraş işte bahsettiğimiz irade bir gün mutlaka bitecektir çünkü zorunlu olduğun bir eylem değildir. Hayatta kalmak, sevdiklerimize bakmak için keyif almadığımız, o alanda hiç bir tutkumuzun olmadığı işleri çok uzun yıllar belki de bir ömür yapmak zorunda kalırız, işe giderken belli bir motivasyon ihtiyacı çoğu zaman hissetmeyiz. Bu yüzden hayatımızın büyük bir kısmı stres içinde geçer, keyif alamıyorsanız size zulüm gibi geliyorsa o işte yırtınmaktan vazgeçin, her zaman başka bir yol vardır.
    Şimdi kendi tavsiyelerimi vermek istiyorum, öncelikle açık açık yazmamışsın ama dışarı çıkmadığın oyun bağımlılığının oluştuğu dönemde anksiyete sorunu yaşamış olman muhtemel. Genel olarak yaşam tarzından çok memnun olmadığından, böyle bir karışıklığın içinde düzen oturtman imkansız, hayatında ki düzeni tamamen değiştirmelisin, her şeyi sil baştan.
    Öncelikle bir yere yaz; "yapacakların ve hayatından çıkaracakların" bunları belirle ama kendine de dürüst ol. Bilgisayarına format at gerekirse düzenini oturtana kadar topla bir kenara kaldır.
    Ve kendine biraz zaman ver aceleci olma, analiz et ne benden çalıyor ne yarıyor, çevrende seni demotive eden senden çalan kim varsa hayatından çıkar. Hazır hissedince yeni düzeninde başla. Yine ilk başlarda zorlanacaksın, ancak 1-2-3 ay artık ne kadarsa işler yoluna girdikçe, yaptıklarından olumlu sonuç aldıkça keyifte almaya başlayacaksın ve artık eski alışkanlıkların sana hiç çekici gelmeyecek.

Ekleme; Eğer sizin kendine saygınız, güveniniz yoksa bir başkasından hiç olmaz, siz sorunlarınızı kabullenip çözme cesaretini gösteremezseniz asla mutlu, kendine saygısı ve güveni olan biri olmazsınız, şunu unutmayın her ne kadar sorununuz varsa hepsinin çözümü de vardır. Biz sorunlarımızla yüzleştiğimiz sürece, huzurlu şekilde uyuyabilir, ancak bu şekilde mental olarak güçlü olabiliriz. Sorunlarınızdan kaçmayı bırakın, kabullenip yüzleşin ve çözün, sorunlar değil her daim çözümler için kafayı yorun, aksi halde size hiç bir faydası olmayacağı gibi zararı olacaktır.

Yaşın benden büyük yanlış anlama, bende zamanında ilk liseden kovulduğumda 3-4 sene böyle sıkıntılar yaşadım, sorunlarımı da bu şekilde çözdüm sana da tavsiye ederim ukalalık olarak algılama, forumda bu tarz sorunları olan arkadaşlar benim yorumlarımı görünce bana mesaj atıp yardım istiyorlar, hemen hemen çoğu kişinin sorunu aynı, ben bir psikolog değilim, sadece kendi tecrübelerim ve tavsiyelerim, umarım her şey gönlünce olur.

Son düzenleme: 8 Eylül 2017
  13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Önce kafada bitirmek lazım. Yani pazartesi diyete başlarım değil bu andan itibaren başlıyorum demek lazım.
    Spor ve beslenmeyi araç olarak değil, yaşam tarzı olarak benimsemek gerekiyor.
    Oyun konusu tamamen senin ürettiğin bir bahane. Kendini kandırmayı bırak ve kendin için birşeyler yap...

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    1-Bir ayda 12 kg zayifladiysan bunun sonunda diyeti bozman gayet normal.
    2-Bir ayda 12 kg yag olarak verebilme sansin yok
    3-bir diyetisyen bir ayda 12 kg kilo kaybettiricek bir diyet yaptiriyorsa diyetisyenini degistir.bu diyet degil ölüm orucu olur.
    bu konularda biraz daha bilgilenirsen iradeli olamn kolaylasir
    Kolay Gelsin

15. iradesizsisko

iradesizsisko Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Motivasyonumu etkileyen kuvvetli etkenler hiç olmadı :)
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Eylül 2017 ---
    Öncelikle ilgin ve cevabın için çok teşekkür ederim. Çok sağol dostum.

İrade konusu gerçekten çok basit ama bir o kadar da sıkıntılı bir durum. İrademi zayıflatan o kadar etken var ki . Bunları özel olarak açıklayabilirim sadece. Ben keyif alamıyorum bir çok şeyden. Çünkü yavaştan skolyoz baya artmaya başladı, vücudum beni tatmin etmiyor ve o kadar güçsüz bir halde ki. Bunu görüp halen dikkat etmemek beni hep geri atıyor. Hayatımda dönüm noktalarım hep olmuştur ve bu dönüm noktaları hep başarıyla sonuçlandı fakat mesele beslenme ve kendine saygı göstermeye gelince bir çoğumuz gibi bende acımasız davrandım. Ama artık acı çekmeye başlıyorum yavaş yavaş. Diyet mi spor mu eşiğindeyim. Yani bir diyetisyen yardımıyla spor yapsam mı diye düşünürken, diyetisyenim sporun sonra ki adım olduğunu söylemesi kafa karışıklığına sebep oldu. O kısmı atlatıp harekete geçmek istiyorum. Eğer mümkünse özelden mesaj atabilirsen çok memnun olurum dostum.

Sayfayı Paylaş