İdrar testinde yüksek çıkan Kreatinin seviyesi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve tosbaa tarafından 4 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Kan testinde yüksek çıkan Kreatinin seviyesi

Geçen gün kan ve idrar testi yaptırdım, çoğu sonuç normal çıktı ama aşağıdaki 3 değer normalin dışında:

1- Kreatinin, 1.48 mg/dL (normal değerler 0.60 ile 1.30 arası)
    2- Ürik asit, 3.22 mg/dL (normal değerler 3.50 ile 7.20 arası)
    3- CPK Total, 368 U/L (normal değerler 40 ile 200 arası)

Dahiliyeci baktı test sonuçlarına ve ürik asitin çok önemli olmadığını, asıl tehlikeli durumun fazla çıkması olduğunu söyledi.
    CPK için de bu kadar bir değer ancak aşırı adele zorlamasında görülür dedi, ben de normaldir, zorluyoruz zaten dedim :lol:

Ama kreatinin seviyesinin yüksek çıkması böbrek fonksiyonları bozukluğuna işaret ediyor önemlidir dedi ve içime kurt düşürdü..
    Google'da araştırdım biraz bütün tıbbi forumlarda da hep kreatinin seviyesinin yükselmesi ciddi böbrek rahatsızlığına işaret eder diyordu bayağı moralim bozuldu..
    Ama http://www.ntvmsnbc.com/news/282374.asp adresinde son paragrafta şöyle bir yazı gördüm de bir az olsun rahatladım:

"Ancak kreatinin miktarının yüksek olması sadece böbrek fonksiyon bozukluklarında ortaya çıkmaz. Ağır spor yapan sporcularda kas metabolizmasının hızlı olması nedeniyle kreatinin düzeyi de yüksek çıkabilir."

İnşallah benimkinin fazlalığı da bu nedenledir.

Bu arada yarın için nefroloji'den randevu aldım, doktor ile görüşeceğim, aldığım supplementleri de (whey+no explode+cellmass) götürüp göstereceğim, bakalım ne diyecek.

Benzer bir durum yaşıyan oldu mu?

2. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Kimse cevap yazmadığına göre ya aynı durumda olan pek yok ya da kontrol ettiren pek yok..

Neyse nefroloji'den de sağolsunlar kan, idrar tahlili ve ek olarak bir de ultrason istediler malum hastanelerde para kazanacak tabiki :)

Bugün sonuçları aldım kreatinin seviyesi hala yüksek, doktor büyük ihtimalle kullandığın supplementlar nedeniyle korkulacak bir durum yok ama yine de bir 15 gün gözlemleyelim dedi.
    15 gün supplement kullanmayacağım, sonra testler tekrarlanıp duruma bakılacak.

doktor supplement içerikleri ile ilgili bilgi sordu, bu konuda yardımcı olabilecek kimse var mı?

bb.com'da veya kutu üzerinde yeralan açıklamalardan daha detaylı bir içerik bilgisi var mı nette? rastlayan oldu mu?

selamlar

3. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    15 gün geçti supplement kullanmadan, bugun tekrar test ve kontrolden geçtim.
    Kandaki kreatinin seviyesi bir miktar azalarak normal seviyeyi üst sınırdan yakalar bir duruma gelmiş.

GFR (MDRD) test sonucunda da olumlu yönde bir yükselme var ama hala normal sınırların altında görünüyor. Bu test böbreğin fonksiyonlarını tam yerine getirip getirmediğini tespit eden bir test.
    Benimki 15 gün önce 59 birim idi, bugün 62 çıktı ama normal sınır 80-120, yani hala epey aşağıda.

Bu nedenle doktor 1 Eylül'e kadar yine supplement orucu verdi, ek olarak çok ağır kilolarla antreman yapma bu sürede dedi.
    1 eylül'de tekrar test ve kontrol var.

Nefroloji uzmanı doktorun dediğine göre GFR seviyesinin 2 ay süre ile normal sınırların dışında seyretmesi de böbrek yetmezliği başlangıcının belirtisi imiş.

Gözetim altında kalmaya devam 40 gün daha :)

Normal de benim böbreklerimden bir şikayetim yok (ağrı, yanma vb) bunları sadece kontrol amaçlı yaptırıyorum çünkü bazen hastalıklar belirti göstermeden ilerleyebiliyor, belirtiler ortaya çıktığı vakit de kimi zaman tamirat için çok geç kalınmış olabiliyor.

Düzenli supplement kullananların bu gibi testleri düzenli yaptırmasının doğru olacağı kanısındayım ben, "şikayetim yok demekki sorunda yok" dememek lazım.
    Benim durumum buna en güzel örnek. Belki diğer arkadaşlara da örnek olur diye bu başlığı güncelliyorum sonuçlar alındıkça.

Sağlıklı günler...

4. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    tosbaa başlığı yeni gördüm. umarım ciddi bir durum yoktur. aslında hepimizin arada kan ve idrar testi yaptırmamız gerekiyor. bizim takviye olarak aldığımız kreatin ile idrar tetkiklerinde böbrek fonksiyonu hakkında bilgi veren kreatin aynı mı pek bilemiyorum ama alınan kreatinin idrardaki kreatin düzeyini etkileyebileceğini düşünüyorum. bi de ürik asitin yüksek çıkması normal. çünkü normal insanlardan daha fazla protein alıyoruz. bu da idrardaki ürük asitin fazla olmasına sebep olur. eğer ürik asit idrarlan atılmaz ise eklemlerde birikerek gut hastalığına sebep olabilir...benim de kısa süre de kan ve idrar tetkikleri yaptırmam gerek. hastanenin dibindeyim ama sevk kağıdı için alsancağa gitmeye eriniyorum. biz memurların da böyle saçma bir durumu var. ssk lılarda viziteyi kaldırdılar bizden hala sevk belgesi isteniyor....doktorun dediği şekilde suplementlere belli bir süre ara ver bakalım. ne değişecek. değişikliklerden de bizleri haberdar et.

doktor arkadaş bana suplementler karaciğeri de yoruyor. uzun süre alma da demişti.....

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Katılıyorum aslında yukardaki ifadene.. inşallah bir rahatsızlık belirtisi değildir..geçmiş olsun şimdiden..

6. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Hernan77 ve diez arkadaşlar iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

hernan, kreatin ile kreatinin aynı şey değil ama birbirleri ile bağlantılılar, ben de tam çözmüş değilim ama şöyle bir tanım buldum:

=====
    Kreatinin, kreatin molekülünün anhidritidir. Büyük oranda kasda kreatin fosfatın, irreversibl enzimatik olmayan dehidratasyonu ile oluşur. Kreatininin 24 saatlik idrarla atılımı kas kitlesi ile orantılıdır. Kreatin molekülünden farklı olarak, kreatinin artık ürünüdür.
    =====

Bu arada enteresan bir şekilde benim ürik asit seviyem yüksek değil düşük çıktı. ilk postta da dediğim gibi doktor da zaten "bu değerin düşük çıkması önemli değil asıl yüksek çıkarsa sorun var demektir" demişti.

Aslında bizim doktor seçerken de dikkatli davranmamız lazım, şöyle ki kullandığımız supplementlar spor amaçlı olduğundan sözgelimi sadece böbrek uzmanı bir doktorun bunları yorumlaması yeterli olamayabiliyor.
    Kendi doktorumdan biliyorum, büyük bir özel bir hastanenin doktoru kendisi ve profesör. Ama benim gördüğüm kadarı ile benimki gibi bir duruma pek rastlamamış :)
    Çünkü GFR seviyesinin bu kadar düşük olmasının doğrudan böbrek yetmezliği nedeni olduğunu ama böbrek yetmezliğine ait diğer tüm belirtilerin de negatif olduğunu söylüyor. Enteresan bir tıbbi durum yani..

Bu nedenle ben bu hafta içerisinde Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği bölümüne gidip bir de oradan fikir alacağım.

Hepimize sağlıklı günler..

Not: MOD arkadaşlardan birisi benim başlığı "Kan testinde yüksek çıkan Kreatinin seviyesi" şeklinde edit edebilrse sevinirim, çünkü kreatinin seviyesini gösteren idrar değil kan testi, yanlış yazmışım, yanıltıcı olmasın.

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    baslik editlendi.

8. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Teşekkürler saydam..

Bu arada söylemeyi unuttum, doktor 1 eylüle kadar bana aşağıdakileri tavsiye etti :

1- Çok fazla ağırlık ile idman yapma, hafif kilolar ile yapabilirsin..
    2- Supplement kullanma..
    3- Protein alımını da azalt..

Ben de içimden "doktor bitirdin beni" şeklinde bir yorum yaptım ister istemez,

body ile ilgilenen birine verilecek reçete midir bu sevgili doktorum :)

9. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    tosbaa durumunu pek bilmedigim icin yorum yapmam yanlis olur ama sende doktor kurbani olabilirsin,onlar en kolay yolu secip herseyi biraktiriyorlar istersen bir doktor a daha git.

10. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Haklısın, şu anda olan da bu zaten.. Doktor boş atıp dolu tutmaya çalışıyor, bu nedenle dediğim gibi Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği bölümüne gideceğim.

Hacettepe'nin web sitesinde Spor Hekimliği bölümünde aşağıdaki gibi bir ibare var:

" (bölümümüzde) ...sporcuların performans artırmasına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmaktadır."

En azından sporcularla haşır neşir olan bir doktor görsün...

11. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    bence de en doğrusu spor hekimine başvurman. heyecanlan seni takip ediyorum tosbaa...her şey gönlünce olur inşallah....

12. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    kreatinin değerin yüksek aldığın supplementlerden ziyade egzersize bağlı kas yıkımının böbrekler üzerine olan etkisinden kaynaklanmış olabilir ancak doktorun önerdikleri yanlış değil yapılan tetkiklerde hiç fazla değil spor hekimi diye gideceğin kişi spordan ve beslenme ürünlerinden anlayabilir ancak böbrek fonksiyonlarındaki bozulmadan dahiliyeci veya nefrolog anlar ve sende nefroloğa gitmişsin içine sinmediyse yine git spor hekimine ancak benim önerim nefrolog hernekadar supplementten ve spordan anlamıyorsa da onu dinlemen
    geçmiş olsun

13. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Hafta içerisinde spor hekimine gidecektim ama onun yerine başka bir nefroloğa göründüm, tahmin ettiğim gibi birinci doktor ile hemen hemen aynı şeyleri söyledi.
    Hatta kendisi ile bir miktar ahbaplığımız da olduğundan "ne yapacaksın bu yaştan sonra vücut geliştirmeyi, boşveeer..." şeklinde bir yaklaşımda da bulundu :)

Doctor, söylediğin gibi kreatinin değerin yüksek olması ağır egzersize bağlı kas yıkımının böbrekler üzerine olan etkisinden kaynaklanmış olabilir, zaten benim öğrenmeye çalıştığımda bu şu anda.

O nedenle tüm değişkenlerle oynamadan şu an sadece supplement alımını bıraktım, 10 gün sonra kreatinin ve GFR düzeyine yeniden baktıracağım, eğer tatmin edici düzeyde düzelme var ise kullanmamaya devam edeceğim.

Tamamen düzeltikten sonra ise bir miktar whey protein kullanıp sonucuna bakacağım. Tahminimce seviyelerin artmasına sebep olan supplement "whey protein" değil "no explode ve cellmass" çünkü bunlar kreatin içeriyor.

Eğer sebep sadece kreatin ise o zaman işim kolay, kreatin içerenleri bırakıp whey protein ile devam ederim. Ancak sebep supplement değil de egzersizler ise o zaman sporu bırakmam gerekirki o hiç hoş olmaz..

Gelişmeleri yazmaya devam ederim, yorumlarınız için teşekkürler..

14. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ya ne kadar kolay kestirip atiyorlar vallahi hayret ediyorum.

15. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Bugun tekrar kan testi yaptırdım.
    Değerler:
    BUN= 18.7
    KREATININ= 1.36
    GFR= 63

%1 civarında bir düzelme var yani 10 günde.

Tatmin edici değil.

Bu nedenle 30 gün süreyle ağırlık idmanını bırakmaya karar verdim. Sadece kardio yapacağım, bu vesile ile biraz da yağ yakarız en azından.

Bu şekilde ağır idmanın da ne kadar etkisi varmış görebilirim.

16. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    tosbaa arkadasim yasini bilmiyorum ama senin durumun genc sporcularda goruluyo bilmiyorum senin yasini ama. salgilardan dolayi oluyo ve bir olay vardi ufak bir sporcuyu bu yuzden 2 sene uzaklastirildi doping kulaniyo diye ama alakasi yok ve tahlileri atinaya yunanistana gitti ve cocukda ssalinim horman dengesindeki problemden dolayi. arti cok aktifsen sporda biraz gezin sitelerde dopingle ilgili orada oranlar cikar onlar sporcular icindir. onunda ustundeyse tehlikeli ola bilir hacettepe,ankara niversitesi ve gatada spor hekimlikleri bulunmakdadir bilgi almak istersen gide bilirsin

17. tosbaa

tosbaa Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İthalat-İhracat
    Yer:
    Ankara
    Hoterme merhaba, yaşım 36, valla gençlerde görülüyor dedin moralimi düzelttin sağol :)
    daha önceki postlarımda da yazdığım gibi şu an ne supplement alıyorum ne ağır idman yapıyorum. yani durumun neden olduğunu öğrenmekten çok ilk etapta mevcut berbat böbrek durumumun düzelmesini bekliyorum. Eylül başındaki tahlilde de tatmin edici bir sonuç yoksa zaten ciddi sorun var demektir.
    o zaman duruma gör bakacağım.
    selamlar..

18. ahmetgül

ahmetgül Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam kardeş

bende aynı durumu yaşadım 1 hafta önce tesadüfen sağlık ocağında kan testi yaptırmıştım kan sonuçlarında kreatinin yüksek çıktı oradaki doktor bi nefroloji bölümüne gitmemi tavsiye etti bende hacettepe nefroloji bölümüne gittim ve orada da aynı kan testlerini yaptılar ve ayrıca 24 saatlik idrar testi de yaptılar ve bulguların normal olduğunu spor yapanlarda kreatinin seviyesinin yüksek çıkmasının normal olduğunu söylediler bende protein kullanıyordum sadece protein kullanmamam gerektiğini söylediler şimdilik bu kadar proteini bırakacağım o şekilde devam edecağim

19. fatihsaral

fatihsaral Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    aynı sorun bendede cıktı kreeatnin 1,5 proteın tozu bcaa ve weıder lıkıt amınıo heraksam 5 gr glutamın alıyorum 4gun kestım sporu ve suplemetlerı sonuc 1 dustu bence suplemtten degıl ıdmanların sonucunda bu deger yukselıyor yanı spor yapanlarda normal bırsey galıba

20. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Benim testlerimde de benzer sorunlar var ve bende 3,5 aydır suplementsiz antremana devam ediyorum. 15 günde bir tahlillerim yapılıyor. Kreatinin 1,6-1,7 seviyelerinde. Üre yüksekti o düştü. Suplementleri bırakınc ast ve alt normale geriledi. Benim kollesterolüm uzun zamandır yüksek ve düşürmek için ilaç veriyorlar bense inadına kabul etmiyorum. eğer benim kilomda ve benim gibi spor yapan ve beslenen birinde kollesterol varsa zaten ilacın bir anlamı yok. Ben tetkiklere devam ediyorum henüz yeni ve durumu anlamaya çalışıyorlar.
    tosbaa arkadaşın konusu hort olmuş ama sonucu merak ettim açıkçası. Bu tür sorunu olan ve durumu değişen arkadaşlar için iyi bir başlık ve bilgilendirme olur.

Sayfayı Paylaş