İdman Sonrası Ne Yenmeli?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bukatto tarafından 15 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 455 üye.
  1. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Antrenman bitiminden sonra 30 dakika içinde 2 kaşık protein tozu, hafif karbonhidratlı bir içecekle içerim. Karışım yaklaşık olarak 60 gr. protein ve 35 gr. karbonhidrat içerir. Diğer 30 gr. karbonhidratla beraber biraz pirinç keki yerim. Antrenmandan hemen sonra 60 gr. protein ve 65 gr. karbonhidrat alarak, toplam 500 kalorilik bir enerji depolarım.

Protein tozları beni gerçekten doyurmuyor, yani bir yemek gibi değiller. Bu yüzden idmandan sonra yiyecek istiyorum, 15 dakika içinde gerçekten acıkıyorum. Antrenmandan sonra metabolizmam hızlanıyor, bu yüzden vücudumun sinyallerini dinliyorum ve beni uyardığı zaman onu besliyorum.

Çalışmadan sonra 1 saat içinde gerçekten bir yemek yiyorum. Buda genelde 10 ons'luk (20 gr.) yuvarlak bir biftek oluyor. Bundan sonra 2 saat içinde bir yemek daha yiyebiliyorum. Ben sadece vücudumu dinliyorum, ne zaman beni uyarırsa, onu besliyorum.

Jay Cutler, NPC Ağırsiklet Şampiyonu

tesadüf oldu. bende aynı şeyi yapıyordum idman sonrası :)

FlexGym, zytnli, yazanadam ve diğer 24 kişi bunu beğendi.
  2. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Jay cutlerin aynisini yapiyorsan yanlis yapiyorsun. Neden dersen hemen anlatayim. Simdi Jay cutler 130kg lik off sezonluk adamcik. Bu adamin bir porsiyon protein ihtiyaci 50-60gram. genelde 50gram ok dir cünkü mesela günther 50gram aldigini söylüyor ve fazla aldiginda degisen hic bir sey olmadigini Muscle fitness de yazmis. Fazla alinca vücut onu atuiyormus kullanmiyormus.

Antremandan 1-2 saat önce söyle güzel bir bol proteinli ve bol bol k.hidratli yiyecek alirsin.
    Antremandan 15 dakika önce Aminoasit tabletleri alirsin eger yoksa sorun degil .
    Antremandan hemen sonra protein tozu alirsin(toplam 35gram protein olsun) Ha bu arada Whey Protein ISolat yada Protein MIX olsun söyle biyolojik degeri 105 ile 127 lerde gezen bir deger.
    Antremandan 1 saat sonrada proteinli ve k.hidratlai bir yemek yersin ve o günü mükemmel bir sekilde tamamlarsin.

(Sakin yemekleri 15-25 dakika kala yeme . En önemlisi antremandan sonra yemektir. Ona daha cok önem ver ve saglam proteinleri antremandan sonra mutlaka al.)

Ahmet ateş, matilfitness, Alperto ve diğer 65 kişi bunu beğendi.
  3. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Antremandan hemen sonra wheyle beraber veya önce biraz meyve suyu içmeyide unutmayın

Ahmet ateş bunu beğendi.
  4. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    antremandan sonra

Antremandan sonra ilk 30-45 dakika içerisinde protein ve glikojen depolarının yeniden dolması açısından 2 saat içerisinde insulinide cildirtacak basit karbonhidrat alinmalidir Anerobic egzersizde vücut oksijensiz enerji ürettiğinden karbonhidrat(glikojen deposu harcaniyor) eğer antreman sonrası karbonhidrat alinmassa vücut eksilen glikojeni stress faktörü ile beraber kaslardan karsilayacak

antreman öncesi (30 dakika) ve antreman sonrasi 30 dakika(Protein)

Antreman öncesi(3 saat evvel Karbonhidrat(komplex)

antreman sonrası(2 saat içerisinde basit karbonhidrat özellikle insulini delirtecek derecede basit olmali)

bununda sebebi antremanın bitiminde kaslar hemen kendini yenilemeye ve tamir etmeye başliyor ve karbonhidrata ihtiyaç var özellikle antreman sonrası yükselen insulin cok daha mukkemmel derecede kasların yenilenmesine olanak sağliyor.

Muh26ammed, Ahmet ateş, xxbar10xx ve diğer 25 kişi bunu beğendi.
  5. faruk803

faruk803 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    var
    Yer:
    izmir
    bukatto kardeşim slm arnoldun bir vucutçunun eğitimi kitabındanmı aldın bu yazıları ona benzettimde.saol

Ahmet ateş ve recepsahbaz07 bunu beğendi.
  6. boundless XXXL

boundless XXXL Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    inşaat & otomotiv
    Yer:
    eskişehir
    BİLGİLERİN GENELİ YANLIŞ!! ÜZGÜNÜM MAKSADIM ÇOK BİLMİŞLİK YAPMAK DEĞİL AMA NE YAPAYIM DAYANAMADIM ARKADAŞLAR.. BU BİLGİLERİN GENELİ KİŞİSEL HERKESE UYMAYACAK YANLIŞ BİLGİLER.. ÇOK AMATÖRCE..

keepsoul ve .. bunu beğendi.
  7. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Böyle bir uyarıda bulunmanız güzel ama o zaman lafı atıp kaçmayın, doğrusunu yazın ;)

Ozeltek, Lorethlorien, Serhat59 ve diğer 22 kişi bunu beğendi.
  8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    benim anlamadıgım şey 10 onsluk (20 gram) bifteğin o adamın dişinin kovuğuna girip girmediği?!
    bir hata mı var yoksa :)

Available, burakua17, Vielag39 ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  9. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Antremandan önce:
    - 2-3 saat once protein (30-35 gr)
    - 1-2 saat once ufak carb glisemik indexi cok yuksek olmayan ( yaklasık 20-30 gr) - enerji ihtiyacı icin
    - yarım saat 45 dk once 10-15 gr amino acid (kullanıorsanız)

Antremandan sonra:
    - 5-10 dk icinde basit seker (ufak bir cikolata, seker veya meyva suyu)
    - 30-45 dk icinde 40-45 gr protein (haywansal) + 45-50 gr carb.

Ahmet ateş, sakaryal1, ifsygn ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  10. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Pump antrenmandan 2 -3 saat önce protein dediğin toz mu yoksa tavuk falan mı?
    Ben şöyle yapıyorum, antrenmandan 2 saat öncesi 200 gr tavuk, bide yanında pilav, makarna, patates falan. Gramaj olarak tam birşey diyemeyeceğim, çünkü şu dönemde diyetteyim, yağ yakmam lazım. Ama günde toplam kh olarak 1 kg civarı patates yiyorum sadece.
    Antrenmandan 30-45 dk önce protein shake 50 gr, %80 lik. Yani 40 gr protein. Antrenmandan hemen sonra aynı gramajda protein tozu ve 1 saat sonra yine yemek, tavuk, ton balığı, 200 gr civarı. Antrenmanları akşamüstü yaptığım için karbonhidrat almıyorum antrenmandan sonra.

.. bunu beğendi.
  11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    antrenmandan 1-2 saat önce 20-30 gram kadar karbo alımı yeterli olur mu?
    ben en az 60-70 gram komlex kaliteli karbo almaya özen gösteriyorum antrenman öncesi enerji için..
    yoksa gereğinden fazla mı bu?

ahmetkb ve .. bunu beğendi.
  12. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    İdmandan hemen sonra 1 adet elma 1-2 adet mandalina almaya başlıcam. Herzamanki gibi idmandan sonra 30-40dk'lık bir yürüyüş yapıyorum. Daha sonra karbonhidrat ve protein ağırlıklı bir yemek. Daha sonrada 25-30gr whey protein alıyorum.

.. bunu beğendi.
  13. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Ne yaptın be ALPEREN? Hani nerde antremandan hemen sonra alınması gereken protein? Hele whey in varken. Bir miktar whey i de meyveyle almalısın.

komando1991, .. ve (silinen üye bunu beğendi.
  14. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    beyler ben bazen antreman sırasında rahat çalışmak için sabahtan itibaren iyi besleniyorum kompleks çok karbonhidratlardan ortalama bir miktar alıyorum glikojen depom iyi oluyor mesela bu antremanımda yorulmama rağmen bittikten sonra hiç karnım acıkmadı bu normal mi

.. bunu beğendi.
  15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    zaten yapılan bir sportif aktivite sonrası insanın canı önce hiçbir şey yemek istemez..
    ancak belli süre dinlenip vücut hormonları normal seviyeye ulaştığında ve vucut ısısı normal seviyeye indiginde mide uyarılmaya başlandıgından insanda yeme isteği uyanır..
    ben de antrenman cıkışı açlık hissetmiyorum ancak eve vardıgımda açlıktan bayılcak gibi oluyorum :)
    tamamen normal bir durum

komando1991 ve .. bunu beğendi.
  16. lubu

lubu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bense ant hmn sora glutemn 1 saat önce cretine ve bca alıorm..aynı zamanda ant. 1 saat önce bal muz ceviz karışımı bir yemek yiyorum..ant 15 dk sorada yani eve gelnce tekrar aynı yemeki yiyorum..Sizce doğrumu bu beslenme..bca glutemn ve creatini kullanma zamnalrımı ise fitnessdaki weiderın el kitabında yazanlar doğrultusundadır..SİZCE DOĞRUMU?

17. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Protein de alman lazım

18. lubu

lubu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    blitz,bunnnarın dışında gnde 150 tavuk göğsü 150 gr yağsıoz biftek 5 bardak süt 2 içiorm bide 2 porsionda protein tozu var yani 140 gr mı buluor protein miktyarı umarım yeterlidir..

19. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Antrenmandan Hemen Sonra MEYVE

Peki antrenmandan hemen sonra meyve yemeye ne demeli..Faydaları zararları nelerdir ?? Merak ediyorum ??
    Özellikle sonbahar kış mevsiminde C vitaminini tüketimi şansımız çok yüksek..Antrenmanın hemen bitiminde elimizde mandalinlerle evimizin yolunu tutsak , nsl olur ??

Unutmadan hemen ekleyim...Çalışma sistemlerine ve kardiyo takviyelerine göre bu beslenme değişebilir mi ??...Mesela yağ yakım amacı olan ve hızlı tekrar çalışan biri için de gözönünde neleri bulundurmalıyız ?! vs...

20. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    antrenmandan hemen sora bosalan gilokejen dopolarını doldurmak icin basit seker alınmalı.. bu amaçla 500 ml meyve suyu veya buna tekabul ceşitli meyveler cok iyi olur..

ister bulk amaçlı ister definisyon ıcın calıs yaptıgın antrenmanın hakkını vermek ve bosa gitmesini önlemek ıcın antrenman sora basit karbo alımına gerekli ozen gosterilmeli bence..

mandalina iyi seçim=)
    ama ben elmayı ya da üzüm suyunu tercih ederim

ahmetkb bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş